Kirittäret-Viinijärvi

Tietämätön

Missä oli ottelun päätuomari ?
Saiko nuori tyttö olla takarajatuomarina ??

3

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pesäpallotuomari

      Ottelun pelituomari seisoo yleensä siinä kulmalipun ja kotipesän välissä ;) sitten siihen saako nuori tyttö olla takarajalla? Saa, kunhan tuomarikortin taso riittää ja naisten superissa se on muistaakseni E tai F.

    • Jämäkämmät tuomarit

      Pari vuotta sitten Sotkamossa oli nuori tyttönen miesten superissa takarajatuomarina. Roope Korhonen veti pommin taakse, joka putosi n 30 cm sisäpuolelle. Tyttönen näytti lyönnin lailliseksi. Vimpelin Puputti nosti hirmuisen äläkän ja tyttöparka muutti lyönnin laittomaksi. Ottelun jälkeen Puputtikin tunnusti lyönnin pudonneen sisälle. Onneksi se ei ratkaissut otteluvoittoa, mutta jakson kuitenkin.

    • SR tuomari

      Periaatteessa suomisarjasta ylöspäin on sovittu tuomarin ala-ikärajaksi 13v. Varmaan tietyissä tilanteissa tästä voi poiketa, jos ko. tuomari katsotaan tehtävään kykeneväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe