sohvaliskot

kodinhoitajaliisa

Mistä johtuu, että alkuun lupaavan aktiiviselta vaikuttaneesta miehestä tulee avo- ja avioliiton myötä sohvalisko?

Tuo omani pitää urotekonaan sitä, että hän on vihdoinkin vuosien jälkeen mennyt töihin. Aiemmin työttömänä lusiessaan hän ei vain saanut mitään mainittavaa aikaan, mutta nyt hänellä on jo syykin siihen: hänhän käy sentään töissä. Että sen sitten pitäisi riittää. Tämä sohvalisko, jolle paras päivä minkään tekemiseen on "ei ainakaan tänään", on sitä mieltä että naiselle kuuluu kaupassakäynti. Eihän siinä mitään, mutta kun naiselle kuuluu samalla myös koko kodinhoito, taloudenpito ja kaikenlaisten juoksevien asioiden toimittaminen. Hänelle kun ei yleensä sovi. Etenkään ei vapaa-ajalla, koska silloin täytyy kerätä voimia työn tekemiseen. Kiitoksena kaikesta tästä toimittamisesta nainen saa jossain vaiheessa ja kovin usein kuulla olevansa dominoiva luonne.

Ihmettelen suuresti miten nämä sohvaliskot yksin ollessaan suoriutuvat arkisista askareistaan?

Ja onko niin, että sohvaliskon kosintarituaaleihin kuuluu itsensä esittäminen mahdottoman dynaamisena ja eteenpäin pyrkivänä kaverina, jolle just sinä olet elämän nainen. Ja sitten kun hän onnistuu saamaan sinut, elämänsä naisen omakseen, se elämä vaan yhtä äkkiä loppuukin kuin seinään?

Arvon naiset, olkaa varovaisempia kuin minä, kun ryhdytte parisuhteeseen. Varoitusmerkkejä ovat: omilla saavutuksilla pullistelu, kaikenlainen mediariippuvuus (tietokoneet, televisio), pakonomainen oleskeluvaatteisiin pukeututuminen, yllättävästi tyhjentyvä pankkitlii, harvoin minkään lahjan ostaminen tai yhtään minkään tarjoaminen yhtään kenellekään sekä oman riippumattomuuden korostaminen.

Rakkaus on psykoottinen tila, mutta siltikin kannattaa kysyä pari kysymystä ennen sitoutumista. Minä jätin kysymykset väliin ja tässä sitä nyt ollaan.

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stemppiä!

      Mikset jätä sohvaliskoa ja etsi parempaa miestä? Etkö vain halua olla yksin? Nautitko toisen passaamisesta ja huolehtimisesta? Entäs jos tulet raskaaksi jakaatko kahta lasta hoitaa joista toinen aikuinen? Ps yö heräämiset on oikeesti rankkoja kun yksin joutuu heräämään ja olemaan lapwen kansaa 24h/7 kokemusta on. Stemppiä sulle ja leppaa äijä pihalle ansaitset ja löydät paremman.

    • kodinhoitajaliisa

      Sohvaliskolle etsitään parhaillaan sopivampaa pesäkoloa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2012
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      168
      1683
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      970
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      954
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe