Onko se työpaikkakiusaamista????

Samassa työpaikassa eri tiimissä työskentelee 50-60v äijä, joka ei pese koskaan käsiään vessassa käynnin jälkeen. Mä ja moni muu on kiinnittäny sen huomioon. Laitoin äijän kaapin oveen lappuja, jossa huomautin että menee ruokahalut, kun koskee kusisilla/paskasillä käsillä ruokalassa leipiin, ruokailuvälineisiin ja moneen muuhun paikkaan. Laitoin myös lappuun ettei oo kiva koskee mihinkää, mihin se on koskenu kusisilla/paskasilla käsillä. Äijä ei ollu lapuista moksiskaa ja ei edelleen pessy käsiään. Kirjoitin sitten ruokalan palautevihkoon että ruokalan työntekijät käskee äijän pesee kädet. Ei auttanut tämäkään. Ällöttää, kun äijä vielä haistelee ja nuoleskelee käsiään kusemisen/paskomisen jälkee ja huomautin lapussa tästäkin. Äijä ihme kyllä kehtas valittaa henkilöstöpäällikölle. Sitten sain huomautuksen että syyllistyin työpaikkakiusaamiseen!!!!!!!! Eiks se enempi oo muiden kiusaamista, kun pilaa toisten ruokahalut?????????????
10338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Toimit epäasiallisesti. Sinun olisi täytynyt kertoa asiasta esimiehelle.
Usein asioissa kannattaa aina miettiä kaksi kertaa ennenkuin toimii. Se kannattaa, usko pois.
Vaikka ei ihmisistä pitäisikään tai ihmisten persoonasta ja tavoista, niin asiallisesti täytyy osata käyttäytyä. Mikään lappujen kirjoittelu ei ole asiallista käytöstä. Jatkossa hoida asia esimiehesi kautta, jos on jotain huomautettavaa työ- tai työpaikanasioissa.

Äänestä
  • Enhän mä kehtaa sanoo esimiehelle "Olen huomannu että toi ei pese käsiään vessassa käynnin jälkee." Ihmettelen myös sitä että äijä kehtaa valittaa "Toi kiusaa mua ja laittaa inhottavii lappusii, kun mä en ikinä suostu pesee käsiään". Huomautin myös lapuissa että kaikki tervejärkiset pesee aina kätensä vessassa käynnin jälkee. Sen ymmärtäisin, jos se olis lapsi, mut luulis 50-60vuotiaan jo vanhana ja viisaana tietävän että kädet voi pestä kusemisen ja paskomisen jälkee. Mulle opetettiin jo tarha-ikäsenä että kädet pestää vessassa käynnin jälkeen ja varsinkin sillon, kun mennää syömää.

    Äänestä

Se on varmasti nuoremmalle sukupolvelle opetettukin paremmin mitä vanhemmalle. Raavaat varttuneet miehet ja naiset eivät välttämättä ole siisteyden suhteen niin tarkkoja. Niin se vain on. :-)
Itse myös työpaikalla pistänyt merkille, että eräs päälle 50v nainen ei koskaan juoksuttanut vesihanaa käydessään tarpeillaan. Eihän se mukavalle tunnu, kun pyyhkii etummaista tai takimmaista, niin jättää kädet huuhtelematta ja koskettelee pintoja yleisissä tiloissa.
Mutta vielä kukaan tuohon kuollut ei ole.

Kyllä sinä kehtaat esimiehelle asiasta sanoa, kunhan pysyt asialinjalla. Tuo lappuihin kirjoittelu meni vähän överiksi. :-) Mutta tee toki korjausliike ja juttele esimiehen kanssa asiasta. Välttämättä asialle ei tapahdu mitään, koska asia voi kytkeytyä henkilökohtaisuuksiin.

Sairaala-, leipomo- ja keittiöalalla k'äsihygieni korostuu ja siellä olisi esimiehellä paikka puuttuakin mikäli työntekijä ei hoida käsihygieniaansa toivotulla tavalla.

Olen ollut myös leipomossa töissä aikoinaan, jossa väki ramppasi vessassa, tauoilla ja tupakalla pesemättä käsiään. Sitten vain pakkaamaan patonkia pussiin paljain käsin. Aivan niin!
Ja varttuneempaa väkeä oli sielläkin.

Äänestä
  • Kehtaako esimiehelle myös sanoo että, kun äijä tulee vessakopista, niin AINA haistelee ja nuoleskelee käsiään ja rupee oksettaa. Menee aina ruokahalut, kun nään sen äijän ruokalassa ja usein heikottaa töissä, kun tulee syötyy huonosti äijän takii. Yritän usein pyrkii ruokalaa ensimmäisten joukossa ja aina se äijä tulee samaa aikaa. Vaikka menisin ruokalaa myöhemmin, niin jokatapauksessa menee ruokahalut, kun äijä on ollut jo ruokalassa ja koskenut moneen ruokakauhaan, leipiin ja yms. Eihän sitä tiedä, että, onko kusipisaroita jääny sen kätee ja niitä on varmaa tippunu ruokiin, kun äijä on ottanu ruokaa.

    Äänestä

  • Kehtaanko??? kirjoitti:

    Kehtaako esimiehelle myös sanoo että, kun äijä tulee vessakopista, niin AINA haistelee ja nuoleskelee käsiään ja rupee oksettaa. Menee aina ruokahalut, kun nään sen äijän ruokalassa ja usein heikottaa töissä, kun tulee syötyy huonosti äijän takii. Yritän usein pyrkii ruokalaa ensimmäisten joukossa ja aina se äijä tulee samaa aikaa. Vaikka menisin ruokalaa myöhemmin, niin jokatapauksessa menee ruokahalut, kun äijä on ollut jo ruokalassa ja koskenut moneen ruokakauhaan, leipiin ja yms. Eihän sitä tiedä, että, onko kusipisaroita jääny sen kätee ja niitä on varmaa tippunu ruokiin, kun äijä on ottanu ruokaa.

    No eihän tuo sitten aivan normaalilta tapaukselta kuulosta. Tottakai kehtaat.

    Äänestä

Itse pesen kädet perjantaina iltapäivällä. En viitsi välillä pestä, niitä sais sitten hangata monta kerttaa päivässä

Äänestä
  • paskalla käydessä???

    Äänestä

Olisit pistänyt siihen lappuun isosti, ett HOX!! Niin eiköhän sitten olisi mennyt asia paremmin perille. Sulla on sitten suora näköyhteys sinne miesten vessakoppiin, kun tiedät noinkin tarkkaan milloin kyseinen henkilö käy vessassa ja tiedät näköjään senkin, että milloin käy kusella tai paskalla. Enpä ole itse ikinä töissä joutanut, eikä kiinnostanut vahtia milloin kukanenkin käy vessassa, mutta teillä taitaa olla vähän erilainen systeemi siellä työpaikalla. Jos noin häiritsee ja yököttää, niin vaihda työpaikkaa, jossa ei tarvi tuollasta katsella. Mistä muuten tiedät ettei pese käsiään, käytkö vieressä vahtaamassa, kun mies käy vessassa vai eikö teillä vessoissa ole ollenkaan käsienpesuallasta, pitääkö ne kädet käydä eri paikassa pesemässä??

Äänestä
  • Miesten WC ja suihkutila on miesten pukukopissa. Siellä on muutama wc-koppi ja muutama kraana. siellä ei oo pisuaareja, vaan muutama pytty kopeissa. Heti kun äijä tulee kopista, niin heti haistelee käsiään, eikä edes vilkase kraanoihin. Ihan sama tuleeko kuselta, runkkaamasta tai paskalta, kun on koskenu pippelii tai vessapaperilla pyyhkimisee, niin ruokahalut menee.

    Äänestä

Varmana löytyy eri työpaikoista satoja tyyppejä jotka vessassa käynnin jälkeen saattaa vaan pikkasen sormen päitä heiluttaa vesihanan alla, eli eivät edes kunnolla pese käsiään. Ja sitten mennään työpaikkaruokalaan ja kosketaan eri atuloihin ja välineisiin ja sadat eri tyypit koskettelee omilla kusinäpeillään niihin.

Ja yleiset wc-rivat, oven kahvat..ym. Löytyy satoja paikkoja mihin sinäkin kosket ja moni muu on jo koskenu paskanäpeillään. Nyt tuon yksittäisen ukon syyttäminen on aika turhaa...

Mulla on tapana aina kyliltä tullessa pestä kädet kunnolla kotona ja tietenkin yleisissä vessoissa käydessä. Ottomaatti se vasta yks bskteeripesäke onkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huomauttaminen?????? kirjoitti:

Samassa työpaikassa eri tiimissä työskentelee 50-60v äijä, joka ei pese koskaan käsiään vessassa käynnin jälkeen. Mä ja moni muu on kiinnittäny sen huomioon. Laitoin äijän kaapin oveen lappuja, jossa huomautin että menee ruokahalut, kun koskee kusisilla/paskasillä käsillä ruokalassa leipiin, ruokailuvälineisiin ja moneen muuhun paikkaan. Laitoin myös lappuun ettei oo kiva koskee mihinkää, mihin se on koskenu kusisilla/paskasilla käsillä. Äijä ei ollu lapuista moksiskaa ja ei edelleen pessy käsiään. Kirjoitin sitten ruokalan palautevihkoon että ruokalan työntekijät käskee äijän pesee kädet. Ei auttanut tämäkään. Ällöttää, kun äijä vielä haistelee ja nuoleskelee käsiään kusemisen/paskomisen jälkee ja huomautin lapussa tästäkin. Äijä ihme kyllä kehtas valittaa henkilöstöpäällikölle. Sitten sain huomautuksen että syyllistyin työpaikkakiusaamiseen!!!!!!!! Eiks se enempi oo muiden kiusaamista, kun pilaa toisten ruokahalut?????????????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu