Hormoneista

"Two Mutations Triggered an Evolutionary Leap 500 Million Years Ago

June 24, 2013 — Evolution, it seems, sometimes jumps instead of crawls. A research team led by a University of Chicago scientist has discovered two key mutations that sparked a hormonal revolution 500 million years ago."

""Changes in just two letters of the genetic code in our deep evolutionary past caused a massive shift in the function of one protein and set in motion the evolution of our present-day hormonal and reproductive systems," said Joe Thornton, PhD, professor of human genetics and ecology & evolution at the University of Chicago, who led the study."

"They found that just two changes in the ancient receptor's gene sequence caused a 70,000-fold shift in preference away from estrogens toward other steroid hormones. The researchers also used biophysical techniques to identify the precise atomic-level mechanisms by which the mutations affected the protein's functions."

Näyttäisi siis tutkimusten mukaan, että evoluutio sittenkin selittää ominaisuutemme vastoin kreationistien väitteitä, vai mitä? Pienet muutokset reseptoreissa voivat näemmä saada aikaan valtavia muutoksia.

15

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämähän oli mielenkiintoinen uutinen. Kreationistit ovat ainakin 1990-luvun lopulta asti väittäneet, että hormonireseptorit ovat palautumattomasti monimutkaisia proteiinimolekyylejä. Kaksi pientä mutaatiota siis riitti muokkaamaan steroidihormonien reseptoreista huomattavasti monipuolisempia.

      "Thornton's group traced how the ancestor of the entire receptor family—which recognized only estrogens—evolved into descendant proteins capable of recognizing other steroid hormones, such as testosterone, progesterone and the stress hormone cortisol."

      "By measuring how the mutations affected the receptor's structure and function, the team could re-create ancient molecular evolution in the laboratory."

      http://phys.org/news/2013-06-resurrecting-ancient-proteins-team-mutations.html

      En yhtään ihmettele, että miksi kreationistit ovat olleet kovin hiljaisia.

    • "En yhtään ihmettele, että miksi kreationistit ovat olleet kovin hiljaisia."

      Jospa he ovat hiljaa siksi, että ovat päättäneet lopultakin muuttaa kantaansa todisteiden mukaiseksi ja nyt ovat äimän käkinä tuosta miten ennen olivatkin enneakkoluulojensa uhreja.

    • Sepä Se

      "Pienet muutokset reseptoreissa voivat näemmä saada aikaan valtavia muutoksia."

      Niin, pienet muutokset jo olemassaolevissa reseptoreissa. Reseptorit eivät luoneet itseään, eivätkä tällaiset muutokset voi koskaan kasautua ja muuttaa lajia miksikään toiseksi, kuten esim. ihmistä apinaksi tai kania kirahviksi. Argumenttisi on siten evotermein täysi olkinukke.

    • "Niin, pienet muutokset jo olemassaolevissa reseptoreissa. Reseptorit eivät luoneet itseään, eivätkä tällaiset muutokset voi koskaan kasautua ja muuttaa lajia miksikään toiseksi, kuten esim. ihmistä apinaksi tai kania kirahviksi."

      Juurihan tuossa selitettiin kuinka reseptroimme ovat peräisin yksinkertaisemmasta kantamuodostaan, ja kasautuvien mutaatioiden muokkaamia.

      "Argumenttisi on siten evotermein täysi olkinukke."

      Älä turhaan kirjoittele aloituksiini mitää, kun et niistä mitään ymmärrä.

      • >Älä turhaan kirjoittele aloituksiini mitää, kun et niistä mitään ymmärrä.

        Minusta SS ja muut kretupellet ovat kyllä tarpeellisia ja hyödyllisiä osoittaessaan höperehtimisillään ja kiukutteluillaan kreationismin mielettömyyden.

        Sehän olisi harmillista, jos joku lukija vaikka ottaisi kretuilun vakavasti ja irtautuisi järjellisestä ajattelusta omiin uskismaailmoihinsa. Nyt tuosta ei ole pahemmin pelkoa.


      • Sepä Se

        "Älä turhaan kirjoittele aloituksiini mitää, kun et niistä mitään ymmärrä."

        BUAHHAHHAA. Molokki taas täällä esittelee typeryyttään. Ei, kyllä se ihan olet sinä joka et noiden tutkimusten tuloksia ymmärrä. Jos sinulla olisi senkään verran älliä päässä, että ymmärtäisit, että mitään todisteita koko scenaariolle kuten ei evohuuhaapropagandallesi näin yleensäkin ole.


    • "Minusta SS ja muut kretupellet ovat kyllä tarpeellisia ja hyödyllisiä osoittaessaan höperehtimisillään ja kiukutteluillaan kreationismin mielettömyyden."

      Juu, ehdottomasti.

      "Sehän olisi harmillista, jos joku lukija vaikka ottaisi kretuilun vakavasti ja irtautuisi järjellisestä ajattelusta omiin uskismaailmoihinsa. Nyt tuosta ei ole pahemmin pelkoa."

      Aivan. En vain juuri viitsi enää itse kommentoida Sepä Sen älyttömyyksiä ja puolestani hän voi keskittyä omissa aloituksissaan pohtimaan, että ovatko leijona ja kotikissa sama laji.

      • Sepä Se

        "Aivan. En vain juuri viitsi enää itse kommentoida Sepä Sen älyttömyyksiä ja puolestani hän voi keskittyä omissa aloituksissaan pohtimaan, että ovatko leijona ja kotikissa sama laji."

        Minä en ole mitään älyttömyyksiä esittänyt. Sinähän se täällä olet, joka väität, että kissasta voisi tulla kirahvi xD


      • Sepä Se kirjoitti:

        "Aivan. En vain juuri viitsi enää itse kommentoida Sepä Sen älyttömyyksiä ja puolestani hän voi keskittyä omissa aloituksissaan pohtimaan, että ovatko leijona ja kotikissa sama laji."

        Minä en ole mitään älyttömyyksiä esittänyt. Sinähän se täällä olet, joka väität, että kissasta voisi tulla kirahvi xD

        >Sinähän se täällä olet, joka väität, että kissasta voisi tulla kirahvi xD

        Linkkiä ja äkkiä! Vai tunnustatko lopulta, että olet pelkkä surkea valehtelija?


      • 2929292
        Sepä Se kirjoitti:

        "Aivan. En vain juuri viitsi enää itse kommentoida Sepä Sen älyttömyyksiä ja puolestani hän voi keskittyä omissa aloituksissaan pohtimaan, että ovatko leijona ja kotikissa sama laji."

        Minä en ole mitään älyttömyyksiä esittänyt. Sinähän se täällä olet, joka väität, että kissasta voisi tulla kirahvi xD

        Jos kissasta tulisi kirahvi, se kumoaisi kaikki sukupuut xD


    • älyn puutosta?

      Pienet muutokset ovat pieniä muutoksia.

      • Apo-Calypso

        Sepä Se:lle tiedoksi: Tuossa oli "Non Sequitur"


      • Sepä Se
        Apo-Calypso kirjoitti:

        Sepä Se:lle tiedoksi: Tuossa oli "Non Sequitur"

        Apocalyposlla ei siis perusperiaatteellisten sivistyssanojenkaan tuntemus ole kohdillaan. Kiva tietää.


      • "Pienet muutokset ovat pieniä muutoksia."

        Aivan. Pienet mutaatiot geeneissä voivat siis saada aikaan suuria muutoksia hormonireseptoreissa ja näin lajinkehityksessä, kuten tässä tapauksessa.


      • Puolimutca
        Sepä Se kirjoitti:

        Apocalyposlla ei siis perusperiaatteellisten sivistyssanojenkaan tuntemus ole kohdillaan. Kiva tietää.

        "Apocalyposlla ei siis perusperiaatteellisten sivistyssanojenkaan tuntemus ole kohdillaan. Kiva tietää"

        Ei varmaankan "perusperiaattelisten sivistyssanojen" käyttö, mutta normaalien sivistyssanojen käyttö kylläkin.

        Sinulla ei sen sijaan ole kohdillaan edes normaalien sanojen tuntemus. Kerrotko vajakki mistä sanakirjasta löytyy sana "perusperiaatteellinen" - jostain kreationistien omasta sanakirjastako?

        Kirjoittaminen näyttää tuottavan sinulle muutenkin ongelmia. Oletko esimerkiksi tiennyt, että suomen kielessä kirjaimet 'k' ja 'c' eivät ole keskenään vaihtokelpoisia. Vai mitä dorca?

        Onkos lääkityksesi muuten saatu jo kohdalleen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4004
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      42
      2699
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2687
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2413
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      313
      2239
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1969
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1622
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe