Millä perusteilla naiset arvioivat toisten miesten vaimoja?
Jokunen päivä sitten oli vaimoni unohtanut asuntomme avaimen sisään ja tuli hakemaan niitä minulta kuntosalilta.
Harkkani olivat lopuillaan joten nehdotin hänelle kahvihetkeä respan puolella ja yhteistä kotiin paluuta.
Kun noin 10:n minuutin kuluttua menin kahvion puolelle loihe respaa hoitava, 30-vuotinen, 10-vuotta aviossa ollut fitnestyttö minulle, että "olet saanut timantin"!
Tietenkin käsitin itseni timantiksi mutta rouvat korjasivat yhteistuumin virheeni.
Vaimoni oli tuon ajan jutellut respan tytön kanssa.
Seuraavana päivänä samainen respan tyttö huikkasi vielä, että "sinulla on ihana vaimo"!?
Ihmettelen kauheasti miten lyhyen keskustelurupeaman jälkeen täysin vieras ihminen pystyy muodostamaan varman käsityksen moisesta asiasta.
Ja ennen kaikkea NAINEN!
Olen valmis myöntämään, että vaimoni on timantti.
Olenhan jalostanut sitä kokonaisuudessaan 46-vuotta joista kiinteästi pian 44v.
Mutta ydinkysymys. Millä perusteella? Ja toinen, tuntematon nainen?
Jokunen päivä sitten oli vaimoni unohtanut asuntomme avaimen sisään ja tuli hakemaan niitä minulta kuntosalilta.
Harkkani olivat lopuillaan joten nehdotin hänelle kahvihetkeä respan puolella ja yhteistä kotiin paluuta.
Kun noin 10:n minuutin kuluttua menin kahvion puolelle loihe respaa hoitava, 30-vuotinen, 10-vuotta aviossa ollut fitnestyttö minulle, että "olet saanut timantin"!
Tietenkin käsitin itseni timantiksi mutta rouvat korjasivat yhteistuumin virheeni.
Vaimoni oli tuon ajan jutellut respan tytön kanssa.
Seuraavana päivänä samainen respan tyttö huikkasi vielä, että "sinulla on ihana vaimo"!?
Ihmettelen kauheasti miten lyhyen keskustelurupeaman jälkeen täysin vieras ihminen pystyy muodostamaan varman käsityksen moisesta asiasta.
Ja ennen kaikkea NAINEN!
Olen valmis myöntämään, että vaimoni on timantti.
Olenhan jalostanut sitä kokonaisuudessaan 46-vuotta joista kiinteästi pian 44v.
Mutta ydinkysymys. Millä perusteella? Ja toinen, tuntematon nainen?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei tässä varmaan ole kyse "toisten miesten vaimoja" -asetelmasta vaan ihan siitä, että respahenkilö piti vaimostasi ihmisenä. Olen tutustunu nimittäin uuteen ihmiseen ja hän on luonteeltaan hyvä ihmistuntija ja nopeasti näkee toisen ihmisen "läpi". Hän on lisäksi avoin. Joten hän sanoi kerran miehelleni minusta, että olen huippu ja ihana ihminen.
Tässä sinun tapauksessa on kyse ihan samasta. Itse en osaa ajatella mitään vaimoasetelmia tähän vaan tämä nainen vaan piti vaimostasi. Itse en muutenkaan ajattele ketään "vaimona" tai "miehenä" tms...kaikissa ihmisissä on muitakin rooleja ja puolia kuin se vaimona olo.
Analyysisi vaikuttaa uskottavalta! Ilmeisesti ajattelen liikaa "roolittaen"!
Kyllä, mielestäni lokeroit ihmisiä eri rooleihin. Minulta taas puuttuu tuo kyky lokeroida ihmisiä tai se on ainakin hyvin vaikeaa. Riippuu tietysti tuon respahenkilön kyvystä rooliittaa, voi hyvinkin ajatella vaimo/mies-asetelmaa. Tiedä häntä, mutta arvelisin hyvinkin, että on ollut vain spontaani mölähdys kehua vaimoasi ihmisenä. Vaimosi onkin varmaan valloittava persoona, joista kaikkien on helppo pitää.
Hmmm...herää kysymys, miksi jäit pohtimaan moista? Pidätkö fitnestyttöä ihastuttavana:)? Nimittäin sellainen sanavalinta sanoa respahenkilöä fitnestytöksi ja samalla vielä kertoa, että sekin on aviossa. Muttta harmi, kun ei kehunutkaan sinua :) Vaiko? PS. Ei millään pahalla, jäinpähän pohtimaan.
Tuossa on varmaan totta toinen puoli!
Enkä pahastu mielipiteistä. Vielä vähemmän silloin kun ne kaiken lisäksi osuvat omiin ajatuksiini.
Ilmaisune "ihana ihminen" olisi ollut minulle täysin yksiselitteinen "ihanan vaimon" asemesta.
"Sinulla on ihana ihminen!" se vasta oudolta olisi kuulostanut. :)
Varmaan fitnesstyttö käytti sen takia sanoja "ihana vaimo", kun tietää/tuntee sinut. Ja oli tarkoittanut sanansa nimen omaan sinulle. Aivan samoin hän olisi sanonut "ihana tytär", jos olisi ollut tytär kyseessä.
En näe tässä mitään vaimo-mies -asetelmaa. En tietenkään ollut tilanteessa enkä ennen kaikkea ollut fitnesstytön pään sisällä. Ja kaiken kaikkiaan en ajattele esim. työkavereitakaan kenenkään vaimoina/miehinä. Ja jos juttelisinkin jonkun työkaverin vaimon kanssa, saattaisin sanoakin, että mukava vaimo sulla. Tarkoittaen, että mukava ihminen, mutta kun en tunne tätä "vaimoa", tunnen vain tämän työkaverin niin käyttäisin nimenomaan tätä "roolinimeä" eli "vaimoa".
Eiköhän tässä ole kaiken kaikkiaan kyse irrallisesta tapahtumasta...vaimosi jutteli mukavan ihmisen kanssa sillä välin kun odotteli sinua. Hän jutteli ihmisenä eikä vaimon roolissa.
Mitähän haet tällä vaimon arvostelulla? Mitä itse ajettelet, miksi fitnesstyttö arvosteli sinun vaimoasi?
oikea tapa olisi ollut "Vaimosi on ihana ihminen", sillä ei tuo respa voi tietää, millainen hän on vaimona.
Niin, eiköhän tuo "toinen nainen" arvioinut vaimoasi vain ihmisenä, ei vaimona. Ellei sitten halunnut näpäyttää sua, että äläpäs kattele muita, kun vierellä on noin ihana vaimo ;)
Miesteni tuttavien (niin miesten kuin naisten) silmissä mä olen mukava, rento, kiltti, joustava ja kaikin puolin ihastuttava ihminen. Eivät vain tiedä kaikkea... Se, mitä miehen ja vaimon välillä on, ei aina välity ulkopuolisille - eikä pidäkään. Itse olen mm. oppinut jo lapsuudenperheessäni, että jos on haukuttavaa tai riideltävää, se hoidetaan kahden kesken. Ei se ole kulissien ylläpitämistä vaan hienotunteisuutta: toista ei nolata julkisesti. Kotona musta kyllä lähtee papatusta tarpeen tullen.
Tuo näpäytyskin tuntuu aika uskottavalta selitykseltä. Aloittaja on selkeästi vihjannut tuntevansa seksuaalista mielenkiintoa tuota "fitnestyttöä" kohtaan. Koska tyttö ei ole voinut olla kuolausta huomaamatta, hän hyvinkin saattoi tarkoittaa, ettei noin ihanaa vaimoa pitäisi loukata muita kuolaamalla.
Loppuhenkonen "ihanuuteen".
Tuon sanonnan merkitys on jo selvinnyt mutta kyllä se oli minulle outo.
Mistä hiivatista kukaan sivullinen voi tietää vaimon tai miehen ihanuuden.
Terminologista pyörittelyähän se on, että olisin ymmärtänyt oikein ilmaisun "vaimosi on ihana ihminen".
Samaa ymmärtämättömyyttä edustaa myös kun 4-kymppinen, aktiivisesti treenaava nainen sanoo miehelle, "sinulla on kaunis vartalo"!?
Lihaksikas?
Jäntevä?
Sopusuhtainen?
Atleettinen?
Mutta kaunis?!
Parempi kun en mieti moisia ja pysyn miehisessä ympäristössä.
Ei varmaan millään perusteella. Nämä nykyajan nuoret kun osaavat ssen smalltalkin aivan toisella lailla kuin me vanhankansan ihmiset. En usko, että lausahduksiin sisältyy sen kummemmin syvyyttä, oliskohan ihan vain kohteliaisuus.
Turha keskustelu.