mistä päivästä päiväraha alkaa

tulemaan

opinnot loppui kuukausi sitten, mutta todistus tulee vasta tällä viikolla. kävin työkkärissä jo ajat sitten mutta sanoivat, että tule sitten infoon syyskuussa ja ota paperit mukaan.tiedot ne päivitti kyllä silloin koneelle eli osoitteet yms. eli alkaako se päiväraha nyt sitten tulemaan vasta kun vien paperit vai siitä kun kävin eka kerran työkkärissä? käydessäni sain sellaisen kortin, jossa seuraava tapaaminen merkitty.

2

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vain

      Itse vein työkkäriin lausunnon, josta kävi ilmi, että koulut on käyty. Varsinaista todistusta en koskaan edes vienyt. Se tuli pari viikkoa myöhemmin. Opintotoimistosta varmaan sait sen lapun, että tutkintosi on hyväksytty. Minun kohdallani semmoinen lappu kelpasi ja sain valmistumispäivästä (merkitty tähän lausuntoon) lähtien työmarkkinatukea.

      Onnea vaan työnhakuun.

    • Näin

      että päiväraha alkaa tulemaan vasta sitten, kun jätät päivärahahakemuksen Kelalle tai työttömyyskassaan, kumpaan nyt sitten kuulutkin. Pelkkä työkkäriin ilmoittautuminen ei riitä. Päiväraha alkaa juoksemaan työkkärissä käyntipäivästä tai mikäli olet käynyt työkkärissä viimeisten opiskelupäiviesi aikana, ensimmäisestä työttömyyspäivästä alkaen. Alkuun kuitenkin tulee ns. omavastuuaika, joka on työttömyyspäivärahassa 7 ja työmarkkinatuessa 5 ARKIpäivää (ma-pe). Nämä päiväthän sinun pitää tietysti ilmoittaa tuossa hakemuksessa (siis olleesi työttömänä), mutta niiltä ei kuitenkaan makseta sinulle mitään. Typerä käytäntö, mutta lain mukainen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe