Eronnut tammikuussa

Miksi näin?

Ja edelleen on tunteita. Miehellä on jonkinlainen suhde jo nykyään, mutta viettää aikaansa minun luona aika paljon. Silloin ollaan lähekkäin, halaillaan ja pussaillaan ym. Molemmat meistä on ääneen todennut ettei yhteen palata. Mitä tämä sitten on? Kun ei osaa täysin päästää irtikään, ja mustasukkainenkin välillä hänestä olen..

13

580

Äänestä

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TunariToivoton

      Läheisriippuvaisuutta. Itse olen samanlainen. Roikun exässä, kun muka niin rakastan. Mutta oikeasti en kait rakasta. Huono itsetunto, epävarmuus, saa roikkumaan. Sitten tulee joku uusi, ja näin pääsen exästä yli. Mutta olen huomannut itsessäni tietyn kasvan. Suhde-ero-takertuminen-uusi suhde-sitten exä ei tunnu miltään, ja kaikki alkaa alusta taas.

    • lole1

      Tietääkä nyxä että viettää aikaa sun luonasi?

    • 6+9

      Aivan sama tilanne..ero tuli tammikuussa ja vielä kesäkuun puolessa välissä olimme lähekkäin. Olin yökylässä exäni luona hänen pyynnöstää ja omasta halustani. Emme vain osanneet päästää irti toisistamme.. Säännöllisesti tuon tammikuun eron jälkeen olemme harrastaneet seksiä ja sopineet pysyvämme ystävinä. Minulla on exääni kohtaan tunteita edelleenkin ja se on hänellä hyvin tiedossa. Enkä usko, että hänkään minua yökylään pyytelisi jos ihan vain seksiä olisi vailla. Noita irtopanoja hänellä on riittänyt.
      Kaikki kuitenkin muuttui viime viikolla; exäni kertoi seurustelevansa eikä enää voi sietää minua silmissään. En saa enää viestitellä enkä soitella ja jos erehdyn viestin laittamaan, ei vastausta. Aiemmin se on ollut ex joka yhteyttä on pidellyt ja aloitteentekijänä ollut.

      Mistä tällainen yhtäkkinen mielenmuutos johtuu? Minulle on ok, että hän on uudessa suhteessa, mutta sitä en käsitä,miksi meidän kahden välit katkeavat näin rumasti. Ymmärrän myös sen, että kaikki seksi meidän väliltämme on nyt loppu. mutta hänen vihamielistä käytöstään en ymmärrä, en sitten millään.. Mistä se voi johtua??

      • Siitä se johtuu

        Sillä on uusi mustasukkainen tyttöystävä. Ja se tietää, että helposti pettäisi sun kanssa.


    • uh ma

      Ihan kuin lapsi uhma- ja murrosiässä. Pitää vihata, jotta pääsee irti.

    • tätä tää vaan on

      6 9. Voi olla vain väliaikaista. Yrittää ehkä päästä susta irti.

      • 6+9

        Niin voi olla.. Tosi v:mäiseltä vaan tällainen yhtäkkinen mielenmuutos johtuu. Päätinkin, että nyt loppui myös minun hätävarana oleminen. Jos / kun tämäkään suhde ei onnistu, en halua olla se keneen otetaan yhteyttä ja sänkyhommia ehdotellaan. Mitta tuli nyt täyteen. En vaan ymmärrä yksipuolista kaveruutta, joko ollaan kavereita tai sitten ei olla. Ja nyt miehen päätöksestä ei olla.


    • popppp

      ex ei ole varmaan päässyt sinusta kunnolla yli ja nyt haluaa katkaista välinsä kokonaan ettei uusi suhde mene pilalle. "Rumalla" tavalla hän varmaan ajatteli että saa sinut paremmin pysymään poissa.

      • 6+9

        Tällaiseen tulkintaan itsekin päädyin. Harmi vaan, että neljän vuoden suhde, johon mahtui paljon myös hyvää ( jos ei miehen pettämisiä lasketa), mitätöitiin tällä tavalla. Kuten jo aiemmin mainitsin, minulle olisi riittänyt pelkkä ystävyys hänen kanssaan, mutta kun ei niin ei. En roiku enkä ruikuta, toivon hänelle kaikkea hyvää.
        Numeronsa ja muutkin yhteystietonsa olen poistanut, ettei vaan tule tarvetta pitää yhteyttä.

        Loukkaantunut olen, sitä en voi kiistää. Mutta ainakin tällä tavalla pääsen itsekin nopeammin yli erostamme, onneksi.


      • torvitotuuden1

        Kuulehan, ex ei ole enää aikoihin välittänyt alkuperäisestä kirjoittelijasta. Pano oli niinkauan kunnes törmäsi oikeaan seurustelukumppaniin.Jos olisi tunteista ollut kysymys, olisi kaiketi sitoutunut tähän naiseen.


      • 6+9
        torvitotuuden1 kirjoitti:

        Kuulehan, ex ei ole enää aikoihin välittänyt alkuperäisestä kirjoittelijasta. Pano oli niinkauan kunnes törmäsi oikeaan seurustelukumppaniin.Jos olisi tunteista ollut kysymys, olisi kaiketi sitoutunut tähän naiseen.

        Voi olla, että olin sitten pelkkä pano. Sekin on nyt loppu. Tämä "oikea seurustelukumppani" on ainakin kymmenes tuon tammikuun eron jälkeen. Joka kerta yhtä tosissaan sen oikean on löytänyt ja aina on kyseessä loppuelämän nainen. Toivon todella, että tällä kertaa näin on, minä en enää lähde samanlaiseen pelleilyyn mitä harrastin liian pitkään. Tunteilleen ei mitään voi ja rakastin tätä miestä ihan viime viikkoihin asti.

        Hyvä että se oikea seurustelukumppani on nyt löytynyt, niin minäkin pääsen toipumaan. Tällainen roikkuminen on liian kuluttavaa ja todellakin pitkittää erosta toipumista.

        En tiedä onko exäni eroamme käynyt läpi edes mielessään, teoillaan ainakin osoittaa ettei ole...


    • been there...

      joskus se on helpompi päästää toisesta irti, kun on tuollainen "siirtymävaihe" näin oli minulla ja kesälläni vuosia sitten kun suhteemme kariutui. Helpotti sydänsuruja.

    • syvä rintaääni

      Itsellä oli myös vähän samankaltainen tilanne, mutta kumpikaan ei ollut uudessa suhteessa, todellakaan.

      Parempi olisi päästää irti, koska tuolla tavalla sitä vaan pitkittää ja molempia tai ainakin toista sattuu varmasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      85
      1379
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      20
      1112
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1063
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      908
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      69
      744
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      710
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      692
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      626
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      596
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      575
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      537
    16. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      535
    17. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    18. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      527
    19. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    20. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      496
    Aihe