Ja edelleen on tunteita. Miehellä on jonkinlainen suhde jo nykyään, mutta viettää aikaansa minun luona aika paljon. Silloin ollaan lähekkäin, halaillaan ja pussaillaan ym. Molemmat meistä on ääneen todennut ettei yhteen palata. Mitä tämä sitten on? Kun ei osaa täysin päästää irtikään, ja mustasukkainenkin välillä hänestä olen..
Eronnut tammikuussa
13
572
Vastaukset
- TunariToivoton
Läheisriippuvaisuutta. Itse olen samanlainen. Roikun exässä, kun muka niin rakastan. Mutta oikeasti en kait rakasta. Huono itsetunto, epävarmuus, saa roikkumaan. Sitten tulee joku uusi, ja näin pääsen exästä yli. Mutta olen huomannut itsessäni tietyn kasvan. Suhde-ero-takertuminen-uusi suhde-sitten exä ei tunnu miltään, ja kaikki alkaa alusta taas.
- lole1
Tietääkä nyxä että viettää aikaa sun luonasi?
- 6+9
Aivan sama tilanne..ero tuli tammikuussa ja vielä kesäkuun puolessa välissä olimme lähekkäin. Olin yökylässä exäni luona hänen pyynnöstää ja omasta halustani. Emme vain osanneet päästää irti toisistamme.. Säännöllisesti tuon tammikuun eron jälkeen olemme harrastaneet seksiä ja sopineet pysyvämme ystävinä. Minulla on exääni kohtaan tunteita edelleenkin ja se on hänellä hyvin tiedossa. Enkä usko, että hänkään minua yökylään pyytelisi jos ihan vain seksiä olisi vailla. Noita irtopanoja hänellä on riittänyt.
Kaikki kuitenkin muuttui viime viikolla; exäni kertoi seurustelevansa eikä enää voi sietää minua silmissään. En saa enää viestitellä enkä soitella ja jos erehdyn viestin laittamaan, ei vastausta. Aiemmin se on ollut ex joka yhteyttä on pidellyt ja aloitteentekijänä ollut.
Mistä tällainen yhtäkkinen mielenmuutos johtuu? Minulle on ok, että hän on uudessa suhteessa, mutta sitä en käsitä,miksi meidän kahden välit katkeavat näin rumasti. Ymmärrän myös sen, että kaikki seksi meidän väliltämme on nyt loppu. mutta hänen vihamielistä käytöstään en ymmärrä, en sitten millään.. Mistä se voi johtua??- Siitä se johtuu
Sillä on uusi mustasukkainen tyttöystävä. Ja se tietää, että helposti pettäisi sun kanssa.
- uh ma
Ihan kuin lapsi uhma- ja murrosiässä. Pitää vihata, jotta pääsee irti.
- tätä tää vaan on
6 9. Voi olla vain väliaikaista. Yrittää ehkä päästä susta irti.
- 6+9
Niin voi olla.. Tosi v:mäiseltä vaan tällainen yhtäkkinen mielenmuutos johtuu. Päätinkin, että nyt loppui myös minun hätävarana oleminen. Jos / kun tämäkään suhde ei onnistu, en halua olla se keneen otetaan yhteyttä ja sänkyhommia ehdotellaan. Mitta tuli nyt täyteen. En vaan ymmärrä yksipuolista kaveruutta, joko ollaan kavereita tai sitten ei olla. Ja nyt miehen päätöksestä ei olla.
- popppp
ex ei ole varmaan päässyt sinusta kunnolla yli ja nyt haluaa katkaista välinsä kokonaan ettei uusi suhde mene pilalle. "Rumalla" tavalla hän varmaan ajatteli että saa sinut paremmin pysymään poissa.
- 6+9
Tällaiseen tulkintaan itsekin päädyin. Harmi vaan, että neljän vuoden suhde, johon mahtui paljon myös hyvää ( jos ei miehen pettämisiä lasketa), mitätöitiin tällä tavalla. Kuten jo aiemmin mainitsin, minulle olisi riittänyt pelkkä ystävyys hänen kanssaan, mutta kun ei niin ei. En roiku enkä ruikuta, toivon hänelle kaikkea hyvää.
Numeronsa ja muutkin yhteystietonsa olen poistanut, ettei vaan tule tarvetta pitää yhteyttä.
Loukkaantunut olen, sitä en voi kiistää. Mutta ainakin tällä tavalla pääsen itsekin nopeammin yli erostamme, onneksi. - torvitotuuden1
Kuulehan, ex ei ole enää aikoihin välittänyt alkuperäisestä kirjoittelijasta. Pano oli niinkauan kunnes törmäsi oikeaan seurustelukumppaniin.Jos olisi tunteista ollut kysymys, olisi kaiketi sitoutunut tähän naiseen.
- 6+9
torvitotuuden1 kirjoitti:
Kuulehan, ex ei ole enää aikoihin välittänyt alkuperäisestä kirjoittelijasta. Pano oli niinkauan kunnes törmäsi oikeaan seurustelukumppaniin.Jos olisi tunteista ollut kysymys, olisi kaiketi sitoutunut tähän naiseen.
Voi olla, että olin sitten pelkkä pano. Sekin on nyt loppu. Tämä "oikea seurustelukumppani" on ainakin kymmenes tuon tammikuun eron jälkeen. Joka kerta yhtä tosissaan sen oikean on löytänyt ja aina on kyseessä loppuelämän nainen. Toivon todella, että tällä kertaa näin on, minä en enää lähde samanlaiseen pelleilyyn mitä harrastin liian pitkään. Tunteilleen ei mitään voi ja rakastin tätä miestä ihan viime viikkoihin asti.
Hyvä että se oikea seurustelukumppani on nyt löytynyt, niin minäkin pääsen toipumaan. Tällainen roikkuminen on liian kuluttavaa ja todellakin pitkittää erosta toipumista.
En tiedä onko exäni eroamme käynyt läpi edes mielessään, teoillaan ainakin osoittaa ettei ole...
- been there...
joskus se on helpompi päästää toisesta irti, kun on tuollainen "siirtymävaihe" näin oli minulla ja kesälläni vuosia sitten kun suhteemme kariutui. Helpotti sydänsuruja.
- syvä rintaääni
Itsellä oli myös vähän samankaltainen tilanne, mutta kumpikaan ei ollut uudessa suhteessa, todellakaan.
Parempi olisi päästää irti, koska tuolla tavalla sitä vaan pitkittää ja molempia tai ainakin toista sattuu varmasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112772Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39730- 19716
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689