"Turpajouhet" naisella

karvainen täti

Olen brunette nainen ja ongelmana on leuan alle pukkaavat, tummat paksut karvat. Karvoitus on muutenkin ollut aina suht runsasta, mutta nämä tummat "turpajouhet" ovat todellinen ongelma.
Mitä esim kauneushoitolajuttuja on olemassa, millä niistä pääsi pidemmän päälle kokonaan eroon? Sokerointi tai vaha eivät auta, valoimpulssihoito toi hetkellisen avun. Mitäs muuta voisi tuloksellisesti kokeilla?

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karvat pois

      Jos (tummaa) karvoitusta on paljon, laser on tehokas keino pysyvään poistoon.

      Mikäli karvoja on harvassa (esimerkiksi max. 100-200 kpl) edullisempi vaihtoehto voisi olla neulaepilaatio.

      Molemmissa vaihtoehdoissa hoitokertoja pitää uusia 6-9 kertaa ennen kuin kaikki karvat on poistettu lopullisesti.

    • Viiksetön nainen
      • Mistäpä sen tietää

        Tuollaisten tuotteiden vaikutus on hyvin epävarmaa. Olen kokeillut vastaavaa tuotetta saamatta mitään apua. Säännöllinen nyppiminen vähentää jossakin määrin karvankasvua, joillakin loppuu kokonaan. Minulla säännöllinen epilaattorilla ajelu lopetti kokonaan karvankasvun sääristä ja käsivarsista, kainaloissa kasvu on enää erittäin vähäistä (epilaattoriajelu riittää parin kuukauden välein).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4212
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2484
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1302
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1152
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1112
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      102
      928
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe