Karhuja Sallassa?

Onkos Sallassa tai vähän syrjempänä mahdollista tutustua karhujen elämään? Tai onko jopa mahdollista kuvata niitä? Siis järjestetysti? Hyviä päivävaelluksen kohteita?
191417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ne kaikki olvat Ahma-aapan suonsilmässä. Voit mennä sinne niitä kuvaamaan.

Äänestä

Ohan tuossa tuo suurpetokeskus

Äänestä

Täällä ei olla mitään kuvaushoppeleita, vaan Lapuaa kylkeen heti nähtäessä.
Läheppä sinne alemmaks missä homppelit kykkiin kuvauskopeissa.

Äänestä

On karhuja.

Ostin 12 pullon karhulaatikon Skaupasta.

Äänestä

Joku vuosi sitten näin montakin Kotala-Särkelä kylän liepeillä. Nyt ei ole tullut vastaan
yhtäkään.

Äänestä
  • Nähty on 6-7/2013

    Äänestä

Ei mitään hätää.

Voin vakuuttaa, ettei Sallan ja Savukosken alueella yksikään turisti ole tunnetun historian aikana kohdannut ainoatakaan karhua.

Äänestä
  • Karhuja ei näe muut kuin POROMIEHET valtion tuki mielessä,koska poromiehet ovat täysiä loiseläjiä SUOMESSA?

    Äänestä

  • VERONMAKSAJA 1 kirjoitti:

    Karhuja ei näe muut kuin POROMIEHET valtion tuki mielessä,koska poromiehet ovat täysiä loiseläjiä SUOMESSA?

    No minä en ainakaan ole poromies enkä omista yhtään kantturaa ja olen kyllä nähnyt karhuja parikin kertaa näillä main. Kuljen paljon luonnossa ja metsissä.

    Äänestä

Ei ole kovinkaan montaa vuotta siitä kun Olin astua rautoihin jotka asetettu kuusten keskelle paikkaan jossa ne oli melkein mahdotonta havaita juuri Savukosken maastoon.

Äänestä

No raudat ei ole kyllä mikään karhu, että mitä tuo tähän kuuluu ?
Kai nyt joku suosii perinteistäki pyyntiä.

Äänestä

Elikkä karhujen kuvauskojuja on turha Sallasta hakea? Tai yrittäjiä?

Äänestä

Aivan niin, onko se nyt noin vaikea uskoa, mitä ?

Äänestä

Mie vain en ymmärrä, mitenkä net homppelit karhuihin liittyy! Vaan olkoon ainaski, jos ei

Äänestä

Homppelit ne kopissa kuvaavat karhuja, kun tosimies tarjoaa niille lapuaa kylkeen.

Äänestä

Ei kuule poronhoitoalueella karhuja haaskoilla syötetä, täällä pedot pääsee hengestään.

Äänestä

Palauttaisitko ne rauda "sololinäin". Ehinkin jo ihmetelleä että mihnä ne katsoivat.

Äänestä

Täällähän on jutut ku syväjoki elokuvasta ja sallan perämettissä taitaa olla elämäkin kuin samasta aiheesta :D

Äänestä

Jos ei tule kaatoja, ei ole karhujakaan. Petotutkijat ovat tainneet kuristaa pannoillaan karhut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lomamies2 kirjoitti:

Onkos Sallassa tai vähän syrjempänä mahdollista tutustua karhujen elämään? Tai onko jopa mahdollista kuvata niitä? Siis järjestetysti? Hyviä päivävaelluksen kohteita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu