Kaurapuuro vs. ruisleipä aamupalana?

kumpaa?????

Kumpaa suosittelisitte, lähinnä kaloreilla ei ole väliä, mutta jos olisi proteiinia hyvin, niin olisi hyvä :). Eli kaurapuuroa vai ruisleipää, jossa on tonnikalaa / kinkkua, muutama siivu tomaattia, sama kurkkua ja pari siivua suolakurkkuja, ja leivä on voideltu maapähkinävoilla.

Vai olisiko ruispuuro vielä terveellisempää? Ja olisiko mahdollista, että kaurapuuro / ruispuuro auttaisi vatsan pömpötykseen, sillä se on myös ongelmani tällä hetkellä. Vai voiko se johtua runsaasta veden juonnista?

Ja mitä terveellistä suosittelisitte kaura-/ruispuuron seuraksi? Marjat ainakin ovat hyviä.

11

1366

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jasonjames

      Syö kaurapuuron kanssa se ruisleipä niillä lisukkeilla. Ei sitä pelkällä puurolla kulje mihinkään.

    • Mulle puuro

      Kaurapuuro proteiinijauheella (soija tai hera) terästettynä tai kananmunalla. Rasvatonta maitoa puuron kanssa. Kaurapuuro on vatsaystävällinen, tekee "kauraliman" vatsaan. Marjoja lisäksi (tai hedelmä), niin johan on kaikki mitä pitääkin.

    • kumpaa???

      Kiitos hyvistä vinkeistä! Lisää otetaan vastaan :)

    • ssooppii
    • kumpi???

      Tai olisiko mitään muita hyviä aamupala vaihtoehtoja?

    • ei viljaa

      Ei viljaa aamupalalla eikä muutenkaan.

      Aamulla

      turkkilainen jogurtti marjoja tai marjajauhetta, mantelijauhetta, kookojauhetta, siemeniä, pähkinöitä jne...

      tai

      smoothie

      vinkkejä on netti pullollaan

      • ei viljaa

        munakas


    • mutta samanapäivänä

      kaura pitää syödä erillää muista viljoista että siiät glutamiinista hyötyy!

    • kumpaa????

      Ihan erillään vai voiko puuron syödä ekaksi ja sitten ruisleivän?

    • sdfghjklösdfghj

      itsellä tälläinen aamupala, ja pelittää: kaurapuuro jossa pari ruokalusikallista pellavansiemeniä, ehkä ripaus vielä auringonkukan siemeniä, kananmuna, marjoja, kanelia. niin ja nyt oon lisänny vielä ruokalusikallisen vehnäleseitä. ne turpoaa mahassa ja pitää nälän tosi hyvin. ja nyt kun tosiaan laihdutan niin tämmönen on hyvä päivän startti..

    • 15+6

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      1436
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1405
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1184
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      33
      925
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      845
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe