Työilmapiiriksyelystä

pikkupomolta

Minulla on pieni työyhteisö,12 henkilöä. Työntekijät ovat toivoneet työilmapiirikyselyä ja olen luvannut selvittää asiaa. Tiedustelin eräältä kollegaltani, ja sain kuulla, että heillä tehtiin sellainen tässä keväällä. Tekijä oli eräs konsulttiyritys ja hinnaksi tuli noin 19 000€ (osallistui 14 henkilöä). Mielestäni hinta oli kohtuuton. Millaisia hintoja työilmapiiristä kannattaisi maksaa ja kenellä niitä voisi teetättää? Voisiko joku antaa ystävän neuvon?

7

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halpaa oli

      Suositus- keskustele työterveyshuollon kanssa!

      • hup-sis

        Todellakin tulee mieleen, että työterveyshuolto voisi tehdä sellaisen edullisesti. Konsulttien hinta ovat mielettömiä! Ja mikäli yrityksen johto ei osaa tai halua hyödyntää tuloksia, menevät rahat kankkulan kaivoon.


    • Hämmästys

      Miksi yleensä järjestää työilmapiirikyselyä? Eikö tuon kokoisessa porukassa asiat tulisi selväksi keskustelemalla? Liittyykö asiat jotekin tulospalkkaukseen, johtajana kehittymiseen, huonoon henkeen vai jotain muuta?

      Konsultit ovat hyvin mielellään tarjoamassa palveluitaan. Pelkän muoti-ilmiän takia ei kannata.

    • Pomotin

      Työilmapiirissä on jotain ongelmaa, koska tuollaista kyselyä on ehdotettu. Konsulttia tuohon ei kannata palkata. Jos et itse ehdi / voi / osaa asiaa hoitaa, niin käännyt TTH:n puoleen. Paikallinen yrittäjäjärjestökin saattaa tällaisia asioita pystyä neuvomaan, samoin Kauppakamari.

      Paras tapa on pitää yhteinen keskustelutilaisuus, jossa jokainen voi kertoa - JOS haluaa - työasioita vapaasti.
      Järjestä myös kyselykaavake nimettömänä ja vaikkapa netinkautta, ettei käsiala "paljasta". Muista mainita, että kiroilua ja haistattelua yms. asiattomuuksia ei lueta eikä kommentoida...

      Kaikkein tärkein on ottaa asia ihan vakavasti ja kuunnella työntekijöitä. Syyttely tai "miksi Sinä nyt noin..." on kiellettyjä asioita. Ehdottomasti.

      Avoin positiivinen ja luottamuksellinen ilmapiiri on kaiken A ja O. Pahinta mitä voi tehdä, on järjestää jälkikäteen henkilökohtainen kuulustelu miksi joku kokee tai sanoo jotain.

      Hyvin usein työilmapiirin ongelma on se, että työntekijä kokee olevansa syrjäytetty tai häntä ei kuunnella työn tekemiseen liittyvissä asioissa. On unohdettu avoin tiedotus firman asioista; miksi ja miten ja kuka ja koska tkee jotain...
      Tiedän tapauksia, joissa esim. työntekijä on ehdottanut toisenlaista ja parempaa työkalua, mutta saanut torjunnan, koska ei voi ymmärtää asian päälle, kun on vain asentaja... Ei sitten kauaa ollut ymmärtämättömänä paikalla...
      Työhyvinvointii liittyy vaikkapa sellainen juttu, että vappuaattona pannaan pillit pussiin klo 14, jos se vain suinkin on mahdollista. Nostaa muuten porukan henkeä ja helposti. Sama juttu vaikkapa ennen juhannusta.
      Pienet asiat monesti ratkaisevat, eivätkä maksa eivätka aiheuta vaivaa, kunhan ne vain "hoksataan". Vaikkapa hyvän huomenen toivottaminen on tällainen.

      Kyllä se siitä!

      • pikkupomolta

        Kiitos neuvoista, Pomotin.

        Kun tarkemmin ajatten, olen samaa mieltä, että joku asia tuntuu häiritsevän - vakavuudesta ja sisällöstä ei kukaan halua ääneen puhua. Tulee kyllä väkisinkin mieleen, että oleko itse syyllinen vai onko joidenkin välillä jotain niin vakavaa, että ei uskalleta tai viitsitä esittää asiaa johdon murheeksi. Olen kyllä mielstäni pyrkinyt olemaan tasapuolinen ja asiallinen. Ehkä ulkopuolinen apu olisi paikallaan. En halua, että työyhteisöni joutuisi minun tai jonkun sisäisen jänniteen vuoksi laskemaan työviihtyvyttään. Toivoisin todellakin, että ihmiset uskaltavat avautua asian tiimoilta. Nimettömyys varmaan auttaisi asiaa, mutta pienessä yhteisössä voit silti paljastua - toisaalta onko sekään paha asia, jos jotain vakavampaa on tiedossa.

        Olisiko työterveys oikeasti sellainen taho? Millaisia kokemuksia konsulteista on asian tiimoilta?


    • vaihtoehtojakin on

      Konsultit tekevät laajoa paketteja vaikka mittatilauksena. Työterveydenhuolto pystyy yhdistämäään mukaan pidemmän historian esimerkiksi potilaskertomuksista, joihin konsultit eivät pääse käsiksi.

    • TTH:n ehdottaja

      Kannatan työterveydenhuollon järjestämää työilmapiirikyselyä. Niiden hinnat ovat kohtuullisia, arvioni mukaan tuon kokoiselle yhteisölle 3-4 tuhatta vähän palvelusopimuksesta tai tarjouksesta riippuen. Saanet tarkan tarjouksen omasta työterveydenhuollon toimipisteestäsi.

      On mahdollista, että työyhteisössänne on kitkaa, jos pyydetään työilmapiirikyselyä. Oletkin jo saanut hyviä vinkkejä miten tilannetta kannattaa lähestyä.

      Lisäarvona asialle esitän, että tutustut "Työsuojeluoppaita ja -ohjeita 42- Epäasiallinen kohtelu",-tuotokseen. Se löytyy netistä tai mahdollisesti työpaikaltanne. Se voisi auttaa.

      Toivon, että seuraavaa ei tarvita, mutta silti kehotan tutustumaan psykologisen manipuloinnin periaatteisiin, koska saattaa olla, että törmäät ilmiöön. Kun tunnistat sen tekniikat, pystyt paremmin tunnistamaan faktat ja ymmärtämään tilanteet itse keskusteluissa. Silloin sinua ei tiedostamattasi johdeta harhaan. Jotkut voivat nimittäin olla erittäin taitavia manipuloinnissa. Mutta kuten sanoin, tämä optiona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      323
      8991
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5548
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      324
      5032
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3490
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2942
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      57
      2329
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2302
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2228
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2186
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2083
    Aihe