Mistä tietää että laihtu liian nopeasti?

1200 rajako/päivä?

Kertokaa onko tuo 1200 kc siis absoluuttinen raja sille jota ei saa alittaa /päivä? Onhan toiset lyhyitä, toiset pitkiä. Milloin on liian nopea painonpudotus? Koko ajan kylmä, nälkä, heikottaa, näköhäiriöitä, tajunnan häiriöitä, ajatus on hidas, ei tajua lukemaansa? Toinen silmäluomi painuu alas. Mul on joskus ollu näitä, kun oon syöny n. 600-700 k.kaloria iltapäivään mennessä.Liian vähän? Onko nää aorexian oireita? Olen lyhyt, en liiku arkiliikuntana, illalla jumppaan. Paino nyt 73, pitäis 64 olla.

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Hei!
      Monet asiat vaikuttaa tuohon kuinka laihdut.

      Aivan esimmäisenä sukupuoli, ikä, pituus, ruumiinrakanne. Kannatan et käyt laskemassa oman perusaineenvaihdunnan jollain nettisivulla saat siitä hieman osviittaa mitä sen pitäisi kohdallasi olla jolla et liho tai laihdu.

      Tuo kalorimäärä on mielestäni aivan liian vähän jonka mainitset. Toivottavasti tästä on sinulle apua

    • 16+12

      Yleisesti ottaen tuo 1200kcal on raja sen vuoksi, että saisit tarvittavat ravintoaineet ruuasta. Vitamiinit ja hivenaineet, sekä tarpeeksi proteiinia ja rasvaa. Ilman noita keho ei toimi optimaalisesti mikä puolestaan vaikuttaa myös siihen rasvanpolttoon.

      Mitä pienempi kalorimäärä, sitä optimaalisempi ruokavalion pitää olla.

    • ...

      On hyvä myös muistaa, että nopeasti laihduttaessa ihminen menettää lihaskudosta suhteellisesti enemmän kuin hitaasti laihduttaessa. Rasvaprosentin seuranta olisi ehkä sellainen luotettava mittari, joka kertoisi, onko painonpudotus liian nopea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3908
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      991
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      878
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      861
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      861
    Aihe