Juu eli Otsikko sen kertoo jos on jääny treenejä välii ni voiko yhtenä päivä treenata 2 treeni edestä tarkottaa et salilla kuluis joku 2h aikaa
Jos on jäänyt treenejä väliin
B0mbbU
13784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuostahan oli juuri tutkimuskin että voi ja on tehokasta.
Noni hyvä kiitos sinulle, näin että iltalehdessä taisi juuri olla siitä mutta en katsonut sen tarkemmin, eikai tosta tule yli kuntoa jos vaikka on jalkapäivä jääny välii ni teen sen sitte vaikka selkä treenin yhteydessä
Ei kannata alkaa änkeä missattuja treenejä samalle kerralle toisen kanssa. Et jaksa tehdä niin pitkää treeniä, niin kovalla intensiteetillä että näistä ylipitkistä treeneistä olisi mitään hyötyä. Joko jatkat vain siitä mihin jäit. Tai vaihtoehtoisesti teet aamulla vaikka ne jalat ja illalla sitten selkä jos ne pitää samalle päivälle saada.
Ja ylikuntoa et luultavasti tule vielä vuosikausiin kokemaan, jos koskaan.
ps. Iltalehti = paskaa
Juu oon kuullukki et jokku treenaa aamulla ja illal.. kai määki sit sillä koitan mennä,
Eihän tuossa ole muulla merkitystä kuin minkä verran on seuraavaan treeniin aikaa. Eli jos on jäänyt jalkatreeni väliin ja teet ne selän kanssa yhdessä niin minkä verran on aikaa seuraavaan jalkatreeniin. Jos ehtii palautua niin kannattaa treenata ja jos ei ehdi, jätä jalat treenaamatta tai treenaa jalkoja vain kevyesti.
Nimenomaan on kyse siitä ettei samoja lihaksia rasiteta alle 48 h aikana, mutta muuten voi hyvin tehdä ns. ylipitkiä treenejä jos joku on jäänyt välistä tekemättä. Kokemusta on ja hyvin toimii. Täytyy olla huono kunto joka väsähtää vedettyään 2 treeniä putkeen, tapaahan siitä ei tarvitse ottaa.
Ei sillä ole väliä kuinka kauan tai kuinka monta kertaa päivässä treenaa, mutta väliin jätettyä treeniä ei saa takaisin. Paitsi jos sulla on aikakone.
Onko sillä nyt niin väliäkään jos jää väliin välillä jumppailut...
Sisshilin kanssa samoilla linjoilla.
Jatkaa sillä treenillä mikä olisi pitänyt edellisellä kerralla tehdä.
Mitä merkitystä loppupeleissä on esim. Viikon treenaamattomuudella vuoden tai kahden mittakaavassa?
Voi ja käy ihan hyvin, mutta ota huomioon että esimerkiksi painoharjoittelussa tehokas aika treenata on noin tunti ja mikäli teet pidempää treeniä, olisi hyvä olla esimerkiksi proteiinia ja vähän hiilihydraattia sisältävää helposti sulavaa ravintoa esimerkiksi proteiinijuoma.
Suosittelen tekemään ne väliin jääneet treenit esim. aamulla ja "oikean päivän treenit" illalla. Jos kaksi tuntia yhteen menoon yrität treenata, niin käytännössä teho alkaa laskea, eikä jälkimmäisestä treenistä ole enää yhtä suurta hyötyä kuin erikseen treenattuna. Lisäksi siinä välissä pitäisi syödä jotain.
Mutta eipä ne yhdet väliin jääneet treenit nyt vielä maata kaada. Jos treenejä tuppaa jäämään usein väliin, niin sitten kannattaa miettiä aikataulut uudestaan tai tosiaan aikatauluttaa "varapäivä" vaikka seuraavaan aamuun tai jotain.
Ja riippuu tietenkin minkälainan treeniviikko sulla on menossa, onko kevyt keskiraskas tai raskas? Jos on keskiraskas tai raskas viikko menossa niin voi hyvinkin tehdä kahdet treenit samalla päivälle. Mutta jos on kevyt treeniviikko niin ilman muuta jätä väliin ja tee se treeni mikä on seuraavana ohjelmassa. EIKÄ yhden treenin välistä jättäminen vaikuta mitenkään sinun fyysiseen olemukseen ainoastaan sinun henkinen puolesi tässä kärsii, jos on tunnollinen treenaaja. Oman kehon kuuntelu on tässä asiassa kaiken a ja o.
Jos ensin pyrkisit tekemään sellaisen treeniohjelman, jota pystyt noudattamaan. Sitten jos joskus jää treeni välistä niin sillä ei ole mitään merkitystä kokonaisuuden kannalta.