Olen siis nuori, hieman alle 20v tyttö ja mietinkin, että onko normaalia, kun omistan hieman mahakarvoja :D Keskellä mahaa menee sellainen "raita", mikä joillain miehillä on. Ei todellakaan näkyvä, mutta läheltä näkyy kyllä, onko normaalia?
Vastaukset 7
- Ehkäpä lääkäriin
Yleensä tuollainen miestyyppinen vartalokarvoitus osoittaa että hormonitoiminnassa voi olla jotain vikaa. Ainakin testosteronia lienee normaalia enemmän.
- Uupunut tähän touhuun
Niin mullakin, mutta oon vast 13v.
Ja myös käsissä, säärissä ja reisissä on tummia karvoja:'(
Joo ei oo kyl kauheen kivaa olla karvainen nainen!
Saan epilaattorin varmaan vasta sitten kun muutan kotoa, kun ei äiti edes ikinä huomaa että mulla ois sille käyttöä...- Teeastia
Kaikille ihotyypeille epilaattoriet ei edes sovi, mutta kannattaa miettiä josko pystyisit itse opettelemaan (vahaamaan tai) sokeroimaan tummia karvoja pois?
Ja on täysin normaalia, että on karvotusta vatsankohalla vaikka o nainen. Jokasella meistä on niitä, mutta vaan tietynlainen valaistus yleensä vaan saa huomaamaan ne. - Mielipidekysymys
Teeastia kirjoitti:
Kaikille ihotyypeille epilaattoriet ei edes sovi, mutta kannattaa miettiä josko pystyisit itse opettelemaan (vahaamaan tai) sokeroimaan tummia karvoja pois?
Ja on täysin normaalia, että on karvotusta vatsankohalla vaikka o nainen. Jokasella meistä on niitä, mutta vaan tietynlainen valaistus yleensä vaan saa huomaamaan ne.Minusta epilaattori on hellempi iholle kuin vahaus. Epilaattori tarttuu vain karvaan ja nyppää vain muutaman karvan kerrallaan edetessään. Vahauksessa liuska tarttuu myös ihoon ja pois repäistessä ärsyttää ihoa. Kipukin on kovempi suuremman karvamäärän irrotessa kerralla, mutta kipu on hetkellinen.
Jos ihon on löysää (mm. kainalot ja alapää), epilaattorin käyttö voi olla vaikeaa jos ei pysty kiristämään ihoa hyvin.
- karvapörrö
Ihan normaalia tuo on, älä huoli. Yllättävän yleistä vieläpä, mutta ei siitä kukaan kehtaa naamat vastakkain vaan puhua. Olisipa joku ollut kertomassa minulle saman kun ikäisenäsi huomasin saman "vian" itsessäni... mulla meni tosi monta vuotta se uskoa, silloin kun ei ollut tällasia palstoja mistä kysyä. Mutta mutta, nyppimällä niistä pääsee eroon hetkeksi, itse käytän pinsettejä, mutta tokihan ne takaisin tulevat. Asiasta kolmanteen, jos jollain on ideoita kuinka estää juuri näiden mahakarvojen sisäänpäin kasvu, ottaisin neuvoja mielellään vastaan. Ihon kuorinta on moneen kertaan kokeiltu, liekö mun karvat sitten vaan siihen taipuvaisia?
- fidsidfsf
parhaita on Veet:in tuotteet :D tämä toimii parhaiten! http://www.veet.fi/veet-3-minute-hair-removal-cream.php
- karvamasu
Samaa vikaa ja olen 15. Haluan eroon näistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811485
- 831306
- 1041048
- 48869
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40763Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..8684Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.101594Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30576Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557