ylityökorvauksista

apinainen1

Onko totta, että ylityöstä ei tosiaan korvata enempää, kuin se 100% korvaus.

Olin töissä alk. torstai aamu klo 8:00 ja lähdin kotiin perjantai aamuna klo 08:00. Tämän lisäksi työnantaja merkitsi minut töihin perjantai päiväksi normaalilla palkalla ja sitten minut kutsuttiin töihin illaksi klo 16 – 22, josta myös sain 100% korvauksen. Normaali työaikani on 37,5 h/vko.

Onko niin, että vuorokaudessa ei ole mitään muuta korvausta kuin se 100%, eikä siihen saa mitään lisää, vaikka tosiaan olisi aamusta aamuun töissä.

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?oos

      Riippuu alan TES:sta

    • Joka tunniltako

      100?teollisuudes menee 2 ensimmäist 50% loput100 !ei nykyään kannata tehdä ylitöitä,ekaks maksat veroa seuraavas tilis ja sit loppuvuodest nostat %ettei mene tuloraja yli!enne kannatti lisäs kesäloma rahaaki.

    • 5+45

      kyllä kannattaa... mutta vain ja ainoastaan vkl, eli la-su, 8t/pv.... siitä saa 44t palkan ja ne vkl voi ennakoida jo veroprossaa hakiessa ja jos ei sittee tule niin paljon ylitöitä mitä on laskenut niin saa mojovat palautukset...ei se vero prossa vaihtele jos tilistä toiseen jos ottaa alunalkaen sellaisen joka pysyy kokovuoden samana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      37
      11675
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4619
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      249
      2802
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2539
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      104
      1565
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      8
      1005
    7. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      810
    8. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      201
      771
    9. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      698
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      59
      693
    Aihe