Onko totta, että ylityöstä ei tosiaan korvata enempää, kuin se 100% korvaus.
Olin töissä alk. torstai aamu klo 8:00 ja lähdin kotiin perjantai aamuna klo 08:00. Tämän lisäksi työnantaja merkitsi minut töihin perjantai päiväksi normaalilla palkalla ja sitten minut kutsuttiin töihin illaksi klo 16 – 22, josta myös sain 100% korvauksen. Normaali työaikani on 37,5 h/vko.
Onko niin, että vuorokaudessa ei ole mitään muuta korvausta kuin se 100%, eikä siihen saa mitään lisää, vaikka tosiaan olisi aamusta aamuun töissä.
ylityökorvauksista
3
200
Vastaukset
- ?oos
Riippuu alan TES:sta
- Joka tunniltako
100?teollisuudes menee 2 ensimmäist 50% loput100 !ei nykyään kannata tehdä ylitöitä,ekaks maksat veroa seuraavas tilis ja sit loppuvuodest nostat %ettei mene tuloraja yli!enne kannatti lisäs kesäloma rahaaki.
- 5+45
kyllä kannattaa... mutta vain ja ainoastaan vkl, eli la-su, 8t/pv.... siitä saa 44t palkan ja ne vkl voi ennakoida jo veroprossaa hakiessa ja jos ei sittee tule niin paljon ylitöitä mitä on laskenut niin saa mojovat palautukset...ei se vero prossa vaihtele jos tilistä toiseen jos ottaa alunalkaen sellaisen joka pysyy kokovuoden samana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait523295Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso31054Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3910- 19844
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60724Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä44694Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es27682Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4617- 42610