ylityökorvauksista

apinainen1

Onko totta, että ylityöstä ei tosiaan korvata enempää, kuin se 100% korvaus.

Olin töissä alk. torstai aamu klo 8:00 ja lähdin kotiin perjantai aamuna klo 08:00. Tämän lisäksi työnantaja merkitsi minut töihin perjantai päiväksi normaalilla palkalla ja sitten minut kutsuttiin töihin illaksi klo 16 – 22, josta myös sain 100% korvauksen. Normaali työaikani on 37,5 h/vko.

Onko niin, että vuorokaudessa ei ole mitään muuta korvausta kuin se 100%, eikä siihen saa mitään lisää, vaikka tosiaan olisi aamusta aamuun töissä.

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?oos

      Riippuu alan TES:sta

    • Joka tunniltako

      100?teollisuudes menee 2 ensimmäist 50% loput100 !ei nykyään kannata tehdä ylitöitä,ekaks maksat veroa seuraavas tilis ja sit loppuvuodest nostat %ettei mene tuloraja yli!enne kannatti lisäs kesäloma rahaaki.

    • 5+45

      kyllä kannattaa... mutta vain ja ainoastaan vkl, eli la-su, 8t/pv.... siitä saa 44t palkan ja ne vkl voi ennakoida jo veroprossaa hakiessa ja jos ei sittee tule niin paljon ylitöitä mitä on laskenut niin saa mojovat palautukset...ei se vero prossa vaihtele jos tilistä toiseen jos ottaa alunalkaen sellaisen joka pysyy kokovuoden samana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9869
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      187
      5612
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      161
      5201
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      74
      4865
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2429
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2269
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      326
      1948
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1645
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1597
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1153
    Aihe