kuntopyörällä nopea laihdutus

enlaihdu

Hei,

Olen tässä nyt aloittanut kuntopyöräilyn hajanaisen lenkkeilyn jälkeen (yleensä pieniä 1-2km lenkkejä holkäten)
Varsinainen kysymykseni on että onko 21x10km/viikko tai toisin sanoen 3x 10km aamulla iltapäivällä ja illalla/vuorokausi. __Sopiva?__

10km kuntopyörällä menee noin 45min 4, tason haastavuudella kahdeksasta tasosta.
Pyöräilyn jälkeen hiki virtaa ja noin litra vettä menee/reeni. Erityisesti lenkin loppuvaiheessa hengitys on erittäin raskasta ja täytyy pinnistää oikein kunnolla että jaksaa loppuun asti...

Halusaisin myös kysyä miten minun kannattaa syödä. Ennen vai jälkeen lenkin?
Mikä olisi hyväksi? Mitä kannattaa muuttaa? Ja yleisesti mielipiteitä Kuntopyöräilyn hyödyistä ja haitoista.

Tavoitteenani on saada reidet ja vatsa kiinteiksi (muun kehon ohella) ja kasvattaa kuntoa.

Laitetaan tähän loppuun nyt vielä mitat ja ikäkin: poika 186/75 15vuotta

ps. Anteeksi jos laitoin väärään paikkaan

5

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eitarvitselaihtua

      Olet kasvava nuori jonka ei tarvitse laihduttaa.

      Kuntoa voit kohottaa ja lihasmassaakin alkaa kerätä tuossa iässä pikkuhiljaa, mutta en näe syytä laihdutukseen.

      Enkä suosittelisi itseään noin paljon rääkättävän. Olet nuori ja varmaan muutakin tekemistä on. Suosittelisin tekemään monipuolisesti erillaista liikuntaa. Pyöräily on kyllä ihan hyvä jaloille mutta silti kannattaisi monipuolisesti kehittää koko kehoa.

      Ja pidä aina yksi LEPOPÄIVÄ, et halua saada ylikuntoa se vie sängyn pohjalle pitkäksi aikaa.

      Mutta rankan treenin jälkeen kannattaa syödä hyvin. Proteiinia hiilareita ja sitten kasviksia (joo kasviksetkin on hiilareita, mutta esim pastan lisäksi)
      Itse syön noin tunnin ennen treeniä, sillä jaksan. Tankkaan sillon myös hiilareita, kuten jollain hyvällä tummalla leivällä. Kukin tietää parhaiten että miten haluaa syödä, joku haluaa tehdä tyhjällä vatsalla.

    • Punttia, punttia

      Jep. Älä laihduta. Ennemminkin lihaskuntoa lisää! Eli puntille rautaa nostamaan. Sillä lihaksilla se kroppa muotoutuu, ei nahalla ja luilla :-)

      Toki aerobinen siihen punttitreenin rinnalle on oikein toimiva vastapaino, joka myös polttaa sitä rasvaa. Kunhan syöt kunnon ruokaa ja tarpeeksi, niin lihas kasvaa. Lihas ei kasva, jollet syö tarpeeksi!

    • En ymmärrä miksi haluat noilla mitoilla laihdutta. menemieluummin puntille hankkimaan lisää massaa. toki pyöräily on ihan hyvä kestävyystreeniin, mutta kyllä tuo sun treenaus kuulostaa liioittelulta, ja aivan liian yksipuoliselta treenaukselta.

    • spaceri

      Jos pidät tuollaisesta liikunnasta niin mikäs siinä. Aerobinen kunto ja kestävyys on erittäin tärkeää, ja siinähän ihmisillä on nykyisin puutteita. Armeijan cooper - testin tulokset ovat laskeneet vuosien varrella jyrkästi. Autolla tai mopolla vain tekemään lyhyitä sarjoja punttisalille, sitähän se on nykyihmisten kuntoilu. Lihasmassaa ja peilaamista.
      Pidäthän huolen kierroksista, kierroksia olisi syytä olla 95-100 kertaa minuutissa, jotain sitä luokkaa. Siis pyöritystä vaikka vastus olisi suurikin. Kai siinä kuntopyörässä saa jalat kiinni polkimiin.
      Voithan hakea vaihtelua ja tehoa esim. tabata -harjoituksesta ( hae netistä ohjeet, jos kiinnostaa). Kuntopohjasi kyllä riittää siihen harjoitukseen.
      Oletko harkinnut maantiepyörän hankkimista! Nehän ovat nykyisin niin hienoja, jopa sähkövaihteisia löytyy.

      • fyysikko

        tarkka vastaus jos poljet 266 watin keski teholla tunnin
        riippumatta iästä painosta niin kulutus on
        1000kcal tunti
        7h 7000 kcl 1kg rasvaa
        133w 14h 7000kcl rasvaa
        suumarium teho ratkaisee kulutuksen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2111
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1389
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1326
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      370
      1233
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      20
      917
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      158
      810
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      786
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      712
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      706
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      655
    Aihe