Sanokaapa miehet rehellisesti

Pystytjö itse tai pystyykö ylipäänsä kukaan mies rakastamaan naista, joka ei ole ulkonmäöltään jumalallisen täydellinen kaunotar.

(Ja kannattaako tavallisen näköisen naisen edes harkita parisuhdetta jos miehet haluavat vain kauniita naisia)
46744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Ei, kukaan tavallinen nainen ei ole ikinä löytänyt hyvää parisuhdetta.

Äänestä
  • Mulla on toi sama havainto, myös miehistä. Kun mäkin olen aika paljon kiertänyt, niin aika paljon olen nähnyt. Mutta en koskaan kuin täydellisiä pariskuntia. Tänäänkin kun kävin kaupassa, niin kaikki miehet olivat yli 175, treenattuja, kalliissa puvuissaan ja näki että menestystä ja rahaa on, niinkuin ulkonäköäkin.

    Sama, naiset täydellisiä, silikonit niillä kenellä ei luonnostaan ole D-kuppia, treeni on tehonnut, sillä jokainen pariskunta oli täydellisessä ihannepainossaan. Pakosti kiinnitin huomiota myös heidän täydellisiin hampaisiinsa, ja naisilla jopa hiusraja oli nypitty ettei irtohaituvat karvoja häiritsisi missään.

    Pientä heittoa oli lihaksikkuudessa, naisilla osalla vähän enemmän fitness-tyyppiä ja osa selkeästi enemmän baletin harrastajia jne. mutta todella hassua oli havaita että kaikki pariskunnat omasivat täydelliset vartalot ja menestys heijastui heistä.
    Lisäksi huomion arvoista oli myös heidän täydellinen sosiaalisuutensa, keskustelujen lomassa kuului sopivasti herisevää naurua ja miehet naurattivat kaikki naisiaan, naisten katsoessa heitä jumaloivasti.

    On toisaalta surullista, miten moni tavis haluaisi kuulua tuohon pariutuneiden laumaan joutsenia, mutta tämä on tosielämä eikä rumasta ankanpoikasesta tule koskaan joutsenta.

    Kävin ihan primassa.

    Että jos olisin itse tavis, en todellakaan elättäisi mitään toivoa. Kaikki pariskunnat ketä näin, ikään katsomatta olivat vain täydellisiä jumalia ja jumalattaria joista on vaikea löytää virheitä.

    Äänestä

kyllä normaali mies voi rakastua "tavallisen" näköiseen naiseen, kunhan se ei ole nussituttanut itseään miehen kaikilla kavereilla, vihamiehillä tai tuttavilla. Noita naisia kun on vaikee löytää, sillä aina porukasta löytyy kaveri, jolle nainen on jaellut.

Äänestä

Juna kulkee myös toiseen suuntaan. Luultavasti itsekin suosisit tietynlaisia miehiä jos olisit supermallin näköinen. Luultavasti kuitenkin tiedostat omat mahdollisuutesi ja rakastut myös hieman tavallisempiin miehiin?

Äänestä

En tiedä muista, mutta ainakin itse pystyn rakastumaan "tavallisen" näköisiin naisiin. Ulkonäkö rapistuu iän mukana, mutta luonne pysyy samana. Rakastuneena on sokea toisen "virheille". Täydellisyys ei vaadi täydellisyyttä.

Joskus sitä miettii, että oliko naisella lasit vai ei kun ei vain muista, koska sitä on toisen lumoissa :) Ei sillä, että lasit haittaisivat, mutta välillä vain tulee ihmeteltyä miten sokeaksi sitä muuttuu kun ihastuu :)

Sekin harmittaa jos joku luulee olevansa epätäydellinen, vaikka olisi täydellinen. Joskus joku on yrittänyt mielistellä tekemisillään, mutta ei minua ainakaan tarvitse mielistellä, koska jos ihastun niin ihastun persoonaan, enkä siihen mitä hän tekee.

Luottakaa omaan viehätys voimaanne, vaikka ette olisikaan missejä, koska luonne on se mikä ratkaisee loppupeleissä sen, ihastuuko mies vai ei. Ainakin omalla kohdallani se on kaikista tärkein asia mikä viehättää naisessa kaikista eniten.

Äänestä

No kyllä minulle kelpaa ihan tavallinen nainen 30-40 vuotias. Ei tarvii olla mikään mallin vartalo. Luonne on tärkeintä et on sellanen ennakkoluuloton, positiivinen ja mukava. Naiset ei kyllä ennakkoluulosta tiedä mitään kun niille merkkaa vain ulkonäkö. Suomessa ei montaa suvaitsevaista naista ole joten mun mahikset on aika heikot löytää kumppani.
Ap: on joku tavis joka on saanut joltain komealta pakit ja nyt luulee et keikki miehet haluaa vain suber kauniita naisia kumppaneikseen.

Äänestä
  • eli väität että nainen on tehnyt aloitteen....?niinkö?

    Äänestä

Mitä nyt olen viime päivinä ihmisiä seuraillut, niin aika lihavia näyttää suurin osa miehistäkin olevan. Yleensä heillä on myös lihavat naiset ja lihavia lapsia. Että kyllä miehetkin tasoisensa löytävät, kunhan vain vähän kasvavat ulos sieltä pikkupoikien maailmasta, jossa pornon naiset edustavat ainoaa tavoiteltavaa naistyyppiä.

Äänestä
  • Eli tarkoitat, että kun mies lihoo (=kasvaa), hän joutuu tyytymään läskiin naisen.

    Missä komerossa muuten olet aiemmin ollut, kun vasta nyt viime päivinä olet ihmiisä seuraillut?

    Äänestä

  • mies32 kirjoitti:

    Eli tarkoitat, että kun mies lihoo (=kasvaa), hän joutuu tyytymään läskiin naisen.

    Missä komerossa muuten olet aiemmin ollut, kun vasta nyt viime päivinä olet ihmiisä seuraillut?

    Ei. Mies löytää hiukan naisen ja itse hoikistuu. Ja näin he pysyvät onnellisina kokoelämän. :)

    Äänestä

  • JuuriTuuri kirjoitti:

    Ei. Mies löytää hiukan naisen ja itse hoikistuu. Ja näin he pysyvät onnellisina kokoelämän. :)

    Eli hoikkuus = onnellisuus..?! XD

    Äänestä

  • abdul.mahdi kirjoitti:

    Eli hoikkuus = onnellisuus..?! XD

    Miksi ei. Hoikkuus ei ole onnellisuus, mutta voi olla osa onnellisuutta.

    Äänestä

No ei taatusti. Rumalla naisella ei tee mitään. Ja pitää myös muistaa, että riekaleiksi naitu immenkalvo rumentaa naista.

Äänestä
  • Moi taas, periaatteenpoikanen.

    Olet hyvää vauhtia jäämässä ikipojaksi...

    Äänestä

Määrittele "ulkonäöltään jumalallisen täydellinen kaunotar". Määrittele myös "tavallisen näköinen nainen".

Äänestä
  • Miksi näsäviisastelet määrittelyvaatimuksilla? Tuollaiset pseudofilosofiset luulevat aina olevan niin hirvittävän älykkäitä kun pyytävät määrittelemään jokaisen sanan, jonka joku sanoo.

    Luulisi hölmömmänkin - eli sinun - tajuavan mitä suurin piirtein tarkoitetaan noilla kahdella kuvauksella. Suurin piirtein on riittävä tarkkuus, ei niitä matemaattisen eksaktista tietenkään voi määritellä.

    Menepäs takaisin koulunpenkille ja jätä keskenkasvuinen näsäviisastelu pois.

    Äänestä

pystyy kyllä, mutta kyllähän suhteessa molempien tulisi pitää kropastaan huolta, että pysyy haluttavana toisen silmissä - täten suhde voi paremmin!

Äänestä
  • Ei tarvitse pitää. Tai siis onhan se selvää että mies ei saa jäädä sohvan pohjalle kaljaa kittamaan, eihän se ole enää sitten sama mies johon nainen rakastui. Mutta mies ei kuitenkaan sovinistisesti saa huomautella naiselle tämän painosta tai vähentää seksiä (3x45 min päivässä min jos todella rakastat naista) jos naiselle tuleekin 50 lisäkiloa, kääntyyhän naisen kalorikulutus lähes miinusmerkkiseksi 25 vuoden iässä.

    Äänestä

  • Feministit kirjoitti:

    Ei tarvitse pitää. Tai siis onhan se selvää että mies ei saa jäädä sohvan pohjalle kaljaa kittamaan, eihän se ole enää sitten sama mies johon nainen rakastui. Mutta mies ei kuitenkaan sovinistisesti saa huomautella naiselle tämän painosta tai vähentää seksiä (3x45 min päivässä min jos todella rakastat naista) jos naiselle tuleekin 50 lisäkiloa, kääntyyhän naisen kalorikulutus lähes miinusmerkkiseksi 25 vuoden iässä.

    jaa. itse olen aina puhunut suoraan

    Äänestä

  • lifemocker kirjoitti:

    jaa. itse olen aina puhunut suoraan

    Se vaan ihmetyttää et mitä säkin täällä palstalla pyörit, jos kerran olet parisuhteessa kuten tuolla toisaalla olet möykännyt?

    Äänestä

  • 1+2 kirjoitti:

    Se vaan ihmetyttää et mitä säkin täällä palstalla pyörit, jos kerran olet parisuhteessa kuten tuolla toisaalla olet möykännyt?

    se vaan ihmetyttää et miten sua voi kiinnostaa täysin tuntemattomien ihmisten asiat?

    Äänestä

  • lifemocker kirjoitti:

    se vaan ihmetyttää et miten sua voi kiinnostaa täysin tuntemattomien ihmisten asiat?

    Katotaas, tyyppi seisoo notkumatta omien mielipiteidensä takana, ilmeisesti omalla naamallaan, on toisinaan asian ytimessä, toisinaan menee aivan liian pitkälle kohtuuteen nähden ja kirjoittaa paljon palstalle.

    Miksi ei kiinnostaisi?

    Äänestä

Ulkonäkö on vain yksi osa kokonaisuutta. Jos olet lihava, niin kokonaisuutta on mahdoton saada niin hyväksi, että itse kiinnostuisin. Ulkona näet useita pareja. Kaikissa nainen ei todellakaan ole mikään kaunotar. Ovatko kaikki nuo lukuisat parisuhteet sitten ilman rakkautta?

Äänestä

Haluan kauniin naisen vaikka itse en ole kummoinen.

Äänestä
  • Saahan sitä haluta vaikka kuun taivaalta, mutta sitten meneekin loppuelämä sitä odotellessa.

    Äänestä

  • No jos kummoisuudella et muuta tarkoita kin ulkonäköä niin siihen et voi vaikuttaa, mutta kaikkeen muuhun ulkkonäköön voit panostaa ilman geenien ehdollistamista ja saada niitä kauniita naisia. Perusasiat pitää olla kunnossa, kuten tyylikkäät vaatteet, siistit hampaat, hyvä käytös, rento ja hauska luonne, naisia imarteleva puhetyyli jne. Netti on pullollaan tekstejä, mistä seikoista nainen pitää, että oma-aloitteisuus tiedonhankintaan on aika kätsy neuvo.

    Äänestä

"ulkonmäöltään jumalallisen täydellinen kaunotar..."

Ei kai tuo suomen kielen merkityksessä ole rakastamista, tuollainen "rakastaminen" voi lopahtaa suht pian, jos ulkokuoreen syystä tai toisesta sattuisi tulemaan vika... Rakastamiseen kai ennen aikaan kasvettiin, ja se oli yleensä pysyvää. Olosuhteet olivat toisenlaiset, ja yhteisistä kokemuksista ja ponnisteluista vastuksista selviytymiseksi vahva liitto syntyi (jos oli syntyäkseen).

Nykyajassa aineellinen selviytyminen on kovin helppoa; ja yllätys yllätys: nyt se aiheuttaa 'ongelmia'. Syystä, että ihminen evolutiiviselta kannalta katsottuna ei ole tehty liika hyvinvointiin. Palstan vilkuilun perusteella monet vaikuttavat tyytymättömiltä, vaikka aineellinen ylöspito jopa vastikkeettomasti yhteiskunnan taholta (ainakin toistaiseksi) on hoidettu. Nyt 'tarvittais' muka vielä kaikkea virikkeitä vastikkeettomasti kuten eläintarhassa, eräille miessankareille jopa niitä "jumalaisen täydellisiä kaunottaria" ikäänkuin toritiskiltä jaettuna jotta tyytyväisyys säilyisi. Tämähän sinällään on luontaista: lemmikkikissakin oppii kursailemaan kun siihen nähden olot järjestetään.
Ei normaalioloissa eläimille tarvitse erikseen virikkeitä järjestää...

Tällaisissa oloissa naisenkin on nyt vastapariaan haeskeltava jos siltä tuntuu, selviytymisen vuoksi ei fyysistä miesvoimaa tarvitse hakea. Kumppanuudelta odottaa, että suhde toisi mukanaan jotain lisäarvoa, ei olisi vain näennäisesti pullisteleva hylsy tai taakka. Kukin arviointinsa mukaan, ei useat miehetkään (palstan mukaan) paljon piittaa, jos heidän näkökulmastaan se tietty lisäarvo ei kohtuullisen välittömästi ole tarjolla.

Äänestä

Aloittajalle vastaus:

Jos se "tavallinen nainen" tarkoittaa pyöreää, ylipainoista, lihavaa jne. naista ja se "jumalaisen täydellinen kaunotar" normaalivartaloista niin olet täysin oikeassa että mies valitsee sen joka on normaalivartaloinen.

Pikkaisen ahdistaa kun naiset ovat itse hyvin pinnallisia ja turhamaisia, mutta heidän ympärilleen kuitenkin näyttää kertyvän ylikiloja joista tehdään sitten miesten ongelma.

"Tavallinen suomalainen nainen" alkaa olla jo automaattisesti pyöreä ja jos et sellaista tahdo vaan naisen joka on normaalivartaloinen joka pitää itsestään huolta niin sitten kuulemma haluat vain bimboja, anorektikkoja, malleja ja missejä sekä saat kuulla että "et säkään ole täydellinen".

En ole täydellinen, mutta kehostani huolta ja en ole pyöreä pallukka.

Eräänä päivänä tuossa eräs selkeästi pyöreä mollukka nainen ajoi jollain kilpapyörällä ohitseni kun kävelin. Hieman oksetti näkyy takaapäin kun tämä "vauhtihirmu" kuvitteli kaiketi olevansa kovakin ajamaan mutta perseet roikkuivat pitkällä molemmin puolin satulaa. Hyi oksetus!!

Äänestä
  • Ettäkö kotisohvalla pitäisi pyöreän viihtyä. Hyi typeryys.

    Äänestä

En pysty rakastaan mitään muuta kuin kreikkalaisen jumalattaren näköistä naista.

Äänestä

Rehellisesti sanoen ei pysty, mutta jumalallisen kaunis nainen ei tarkoita kaikille samannäköistä naista. Miehen on nähtävä naisensa jumalallisen kauniina pystyäkseen rakastamaan, mutta kaikki muut eivät välttämättä näe häntä sellaisena.

Äänestä

Pystytjö itse tai pystyykö ylipäänsä kukaan mies rakastamaan naista, joka ei ole ulkonmäöltään jumalallisen täydellinen kaunotar.
Kyllä ei tarvii olla jumalaisen kaunis.

Ja kannattaako tavallisen näköisen naisen edes harkita parisuhdetta jos miehet haluavat vain kauniita naisia)
Kyllä kannattaa usko rakkauteen :)
t.mies29

Äänestä

Ei tartte olla jumalainen. Vähän tavallisempikin kelvannee, jos on hyvä ja rohkea sängyssä.

Äänestä
  • Kelvannee...

    Äänestä

Miksi tyytyisin vähempään kuin täydelliseen kauniiseen naiseen. Ei naisetkaan halua mitään rumaa miestä vaan niitä komeita pitkiä miehiä.

Äänestä

"Pystytjö itse tai pystyykö ylipäänsä kukaan mies rakastamaan naista, joka ei ole ulkonmäöltään jumalallisen täydellinen kaunotar."

-Eipä ole tähän päivään asti tullut sen enempää livessä kuin TV/netissäkään vastaan naista, joka olisi ollut mielestäni "jumalallisen täydellinen kaunotar".

Ja silti olen rakastanut useita naisia elämäni aikana.

" kannattaako tavallisen näköisen naisen edes harkita parisuhdetta jos miehet haluavat vain kauniita naisia"

-Tottakai kannattaa. Mutta ei ehkä kannata haaveilla mistään Johnny Deppistä tai Brad Pittistä. ;)

Äänestä

pystyy, on niin kerran käynytkin

Äänestä

Pystyy. Kun pitää toisesta, näyttää toinen silloin hyvältä/kauniilta "puutteistaan" huolimatta. Esim. jos pidän jostakin, koen jonkin toisen piirteen silloin kivana persoonallisena piirteenä, minkä joku toinen taas, joka ei ole ihastanut, kokee jonkinlaisena häiritsevänä tekijänä, ja päin vastoin.

Viissiinkin kannattaa, tai ainakin ainaskin kaikki tuntemani tavallisen näköiset naiset ovat jostain syystä parisuhteessa.

Äänestä

Aina samat jorinat. Mutta se mitä 99% pitää kauniina en siitä osasta ole ollut koskaan kiinnsotuntu. Kun taas mitä muut miehet pitää tavallisena tai rumana itse pidän kauniina. Joskus 1% osuus muiden miesten kanssa samaan, mutta harvoin. Eli eiköhän se naisen kauneus ole siinä mitä ja miten sen itse nään?

Äänestä

Onpa hassu kysymys. Ei kukaan jumalause kaunis nainen tee yhtään mitään suomalaisella perusvajakkimiehellä.

Äänestä

ei pysty oikeasti rakastumaan. Ainoastaan nussimattomsaan neitsytnaiseen pystyy.

Äänestä

Minä pystyn. Selvä ylipaino taitaa olla minulle ainoa iso turn off. Loppu on sitten sitä mätsääkö vai ei... makuasioita siis.

Äänestä

Sanokaas naiset et pystyykö kukaan nainen rakastamaan miestä joka ei ole komea omasta mielestään?

Ja kannattaako tavis miehen edes yrittää tutustua tavis naiseen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias... kirjoitti:

Pystytjö itse tai pystyykö ylipäänsä kukaan mies rakastamaan naista, joka ei ole ulkonmäöltään jumalallisen täydellinen kaunotar.

(Ja kannattaako tavallisen näköisen naisen edes harkita parisuhdetta jos miehet haluavat vain kauniita naisia)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu