Koulukiusatuista pojista, kuten minusta, tulee helposti naisettommia tai huonosti naisten kanssa menestyviä miehiä. Osa syrjäytyy tai jää syrjään kokonaan, joskus jopa tietoisesti. Ne henkiset arvet, joita kiusaaminen voi ihmiseen jättää, vaikuttavat ihmisen psyykeen pitkään.
Esimerkiksi minulla ei olisi välttämättä neitsyys-pakkomiellettä, jos olisin ollut kouluaikoina kovis tai edes normaali. Kun on koko nuoruutensa, joka on ihmisen kehityksen tärkeintä aikaa, kuullut olevansa epämiellyttävämpi kuin muut ja kokenut sen valtavan alistamisen tunteen, ihminen ei kykene myöhemminkään luottamaan muihin ihmisiin täysin. Esimerkiksi minä en siedä ajatusta, että olisin naisen kanssa joka on ennen minua ollut potentiaalisesti jonkun ilkeän öykkärin kumppani.
Naisilla tilanne sen sijaan on toinen. Toki jotkut naisetkin joutuvat nuoruudesssan kiusaamisen uhreiksi, mutta heillä asiaa tasapainottaa se, että aina löytyy miehiä jotka hyväksyy tämän naisen ja antaa positiivista palautetta. Siksi kiusatut ja/tai epäviehättävät naiset ovat helppoja saaliita ylempitasoisille pelimiehille. Tämä parantaa edes hieman naisen huonoa itsetuntoa ja pelimies saa haluamansa.
Ongelma on kuitenkin siinä, että epäviehättävätkin naiset tavoittelevat samoja miehiä kuin suositut naiset. Yhteenvetona voidaan todeta että suuri osa koulukiusatuista naisista saa lähes kenet tahansa miehen seksikumppanikseen, mutta suuri osa koulukiusatuista miehistä ei saa ketään naista seksikumppanikseen koskaan.
Esimerkiksi minulla ei olisi välttämättä neitsyys-pakkomiellettä, jos olisin ollut kouluaikoina kovis tai edes normaali. Kun on koko nuoruutensa, joka on ihmisen kehityksen tärkeintä aikaa, kuullut olevansa epämiellyttävämpi kuin muut ja kokenut sen valtavan alistamisen tunteen, ihminen ei kykene myöhemminkään luottamaan muihin ihmisiin täysin. Esimerkiksi minä en siedä ajatusta, että olisin naisen kanssa joka on ennen minua ollut potentiaalisesti jonkun ilkeän öykkärin kumppani.
Naisilla tilanne sen sijaan on toinen. Toki jotkut naisetkin joutuvat nuoruudesssan kiusaamisen uhreiksi, mutta heillä asiaa tasapainottaa se, että aina löytyy miehiä jotka hyväksyy tämän naisen ja antaa positiivista palautetta. Siksi kiusatut ja/tai epäviehättävät naiset ovat helppoja saaliita ylempitasoisille pelimiehille. Tämä parantaa edes hieman naisen huonoa itsetuntoa ja pelimies saa haluamansa.
Ongelma on kuitenkin siinä, että epäviehättävätkin naiset tavoittelevat samoja miehiä kuin suositut naiset. Yhteenvetona voidaan todeta että suuri osa koulukiusatuista naisista saa lähes kenet tahansa miehen seksikumppanikseen, mutta suuri osa koulukiusatuista miehistä ei saa ketään naista seksikumppanikseen koskaan.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Törmäsin kerran YTM:ään, joka kertoi juuri vaihtaneensa naista ja olleensa aikoinaan koulukiusattu.
Eli ei koulukiusaamisen uhriksi joutuminen tee automaattisesti ATM:ää.
Ei niin mutta se altistaa ATM:iydelle ja syrjäytymiselle.
Minullekkin on käynyt niin. Vaatii paljon sitkeyttä jos tästä tilata meinaa joskus päästä pois enkä tiedä onko se sitten edes sen arvoista. Alkaa kohta olla sellainen olo ettei edes kiinnosta.
Monet koulukiusatut selviävät hyvin ja ovat muita ihmisiä paljon ymmärtäväisempia ja miellyttävämpiä. Tunnen useita. Kiusatuksi joutuiminen kertoo enemmän kiusaajista kuin itse kiusatusta.
Monet koulukiusatut ovat ihania ihmisiä, mutta kiusaajista tuskin voi sanoa käsi sydämellä samaa.
"Monet koulukiusatut ovat ihania ihmisiä, mutta kiusaajista tuskin voi sanoa käsi sydämellä samaa."
Näinhän se asia on mutta mitä se meitä kiusattuja hyödyttää kun elämä on pilalla. Kaikki ei sentään pysty jatkamaan elämää normaalisti kiusaamisen jälkeen.
"Monet koulukiusatut ovat ihania ihmisiä, mutta kiusaajista tuskin voi sanoa käsi sydämellä samaa."
"Näinhän se asia on mutta mitä se meitä kiusattuja hyödyttää kun elämä on pilalla. Kaikki ei sentään pysty jatkamaan elämää normaalisti kiusaamisen jälkeen."
Molemmat totta, mutta toivoisin niin kovasti, että kiusatuksi tulleetkin voisivat yrittää jatkaa elämäänsä ja selviytyä. Haluan rohkaista kiusattuja, jos se nyt ketään auttaa.
Synkkyyteen vaipuminen ja toivottomuudessa vellominen ei auta ketään.
Onneksi Jumala tulee rankaisemaan aikanaan kiusaajia. Hänellä on iankaikkisuus aikaa hyvittää väärydet kiusatuille. Hänhän on luvannut olla oikeudenmukainen.
Jumalan varaan en paljon laskisi. Olen usein rukoillut Jumalaa, Saatanaa, Zeusta ja Odinia tappamaan kaikki entiset kiusaajani. Kukaan noista PERKELEEN IMPOTENTEISTA PASKOISTA EI TEHNYT MITÄÄN! Mitään noista vituista ei ole olemassa!
"Esimerkiksi minulla ei olisi välttämättä neitsyys-pakkomiellettä, jos olisin ollut kouluaikoina kovis tai edes normaali."
Hyvä, että ymmärrät, että kyseessä on pakkomielle. Sinun kannattaa hankkiutua eroon tuosta pakkomielteestäsi., sillä se hankaloittaa elämäääsi estää sinua saamasta parisuhdetta. Terapia auttaa.
Juuri niin. Neitsyys pois mahdollisimman pian. Siten avautunee väylä normaaliksi ihmiseksi.
Terapiaa ei tarvittaisi mikäli peris nyt vaan löytäisi sen neitseen poksautettavaksi. Sen jälkeen hän voisi ehkä nussía jo muitakin.
Se mitä kirjoitit koulukiusatuista naisista on kyllä täyttä puppua. Jos on jäänyt syrjään esim. sen takia, että on saanut köyhät vanhemmat, joiden takia ei ole koskaan muotikuteita tai rahaa ruman ulkonäkönsä parantamiseen, jää kyllä auttamatta ikuisesti yksin, koska sellaisena ei edes pääse tyttöjen kaveripiireihin, eikä sitä kautta koskaan ulos bileisiin jne. Se on noidankehä.
Naisen ei kuitenkaan tarvitse tehdä aloitetta kuten miesten eikä olla koko ajan aktiivinen kuten miesten. Siinä mielessä arkakin nainen on paremmassa asemassa kuin vastaavanlainen mies. Sitä paitsi naiselle sallitaan tietynlainen varautuneisuus ja varovaisuus. Monen miehen mielestä sellainen on jopa kiehtovaa.
Mutta toki se kiusaaminen on varsin kamala juttu.
Koulukiusattu tyttö voi yhtä hyvin olla varakkaasta perheestä se hiljainen rillipää pinko, joka on kaikista omituinen. Köyhät tytöt ovat usein niitä amispoikien suosikkeja, tatuoituja, rääväsuisia seksipimuja.
No sanonpa sellaisen asian tähän et kyllä se kiusaaminen vaikuttaa ihan kaikkeen.. Ei pelkästään sosiaaliseen elämään. Mut siinä se näkyy ehkä parhaiten siten et kiusattu vetäytyy omiin oloihinsa.. Ja jos kiusaamista on jatkunut kovin pitkään ja se on ollut pahanlaatuista niin sitä suuremmalla syyllä se vaikuttaa tosi pitkälle elämään, siis aikuisuuteen. Eikä naiset pääse siinä asiassa yhtään helpommalla..
Ja tosiaan.. Kun nyt olen lueskellut sen Aparaatin juttuja niin voin sanoa et jotain outoa hänen ajatuksissaan on.. Siksi lopetinkin hänen juttujen lukemisen. Kyllä se huono itsetunto useimmiten johtuu sosiaalisiin tilanteisiin liittyvistä kokemuksista kuten esimerkiksi kiusaamisesta.
Mutta voi se olla totta et monenlaiset naiset tavoittelevat niitä suositumpia miehiä. En tiedä.. Mut voisin hyvin kuvitella asian olevan niin. Heissä kun usein on jotain sellaista joka vetoaa useimpiin naisiin.
Joku näköjään ottanut nimimerkkini käyttöön kun en saanut sitä laitettua tuohon nimimerkiksi.. No siitäpä vaan..
No joka tapauksessa.. Tai lähinnä sen Aparaatin jutuista osui silmään ne jutut itsetunnosta.. Siinä kohtaa minun mielestä meni metsään ja aika pahasti. Muuten ehkä niissä jutuissa jotain järkeäkin oli.
Mut se siitä.. Heippa..
Piti vielä palata tähän..
Tarkemmin kun luin niitä hänen (Aparaatin) juttuja ihan ajatuksen kanssa niin ei niissä tosiaan mitään järkeä ollut. Jollain tavalla tuli sellainen olo et kirjoittaja on jotenkin päästään vinksahtanut. Mut se siitä.. Kukin tyylillään..
Kyllähän se arvet jättää.
Pyrin olematta miettimättä millainen entinen kumppani toisella on ollut.
Se kyllä kuvottaa jos toinen kertoo kumppanista yleensäkkin -off topic-
Olisi mielenkiintoista kuulla henkilön mielipide joka seurustelee/on seurustellut kiusaajan kanssa.
Niitä kuitenkin on, olivat kovia naisten miehiä.
Koulukiusaaminen ei aiheuta atm:ttä vaan atm:ys koulukiusaamista.
Olet oikeassa että tietynlaiset nörttimäiset ja arat pojat joutuvat herkemmin kiusatuksi kuin muut. Silti nuo kokemukset heikentävät heidän psyykettään ja kykyään ja motivaatiotaan solmia minkäänlaisia ihmissuhteita ja ovat siksi vaarassa joutua ojasta allikkoon. Kiusatuksi joutuminenkaan ei kaikesta huolimatta ole TÄYSIN ennalta määrätty kohtalo vaan tuurilla on myös osuutta asiaan. Paska tsägä jos saat luokkakavereiksisi väkivaltarikollisten alkuja.
Ei ole tietoa, mutta se käsitys mulla on, että koulukiusaamisen seurauksia ei ole missään kunnolla tutkittu pitkittäistutkimuksin. Koulukiusaaminen ei välttämättä vaikuta kaikkien kiusattujen myöhempään elämään voimakkaan syrjäyttävästi, monet voi pärjätä päällisin puolin oikein hyvin. Uskon kuitenkin, että useimpiin se vaikuttaa invalidisoivasti. On vaikea hakeutua jatko-opintoihin tai tehdä uraa, jos luottamus toisiin ihmisiin puuttuu totaalisesti.
Koulukiusaamisella ja insestillä on varmasti yhtä vakavat ja samankaltaiset seuraukset. Mikä tahansa vuosia jatkuva piinaaminen kasvuiässä haittaa myöhempää kehitystä ja ihmissuhteita. Erona on se, että insestistä selviytynyttä auttaa se, että yhteisö tuomitsee tekijän voimakkaasti ja hänen kärsimyksensä on aiheuttanut vain yksi piinaaja. Koulukiusaaminen saattaa muuttaa kiusatun ihmis- ja maailmankuvan koska toimintana kiusaaminen on yhteisöllistä. Luottamusta ihmisyyteen ei enää ole.
Hyvä huomio.
Kiusaamiselle sen sijaan on tyypillistä se, ettei kukaan auta. Ympärillä olevat sallivat sen usein sen pelossa, ettei heitä itseään kiusata.
Kiusaamiseen täysin verrattava touhu on myös ulkopuolelle jättäminen. Lapsilla se on erittäin traumatisoivaa.
Tekee niin pahaa kirjottaa, että on pakko lopettaa tähän. PISTE
No täällä kirjoittaa kiusatuksi joutunut 30-kymppinen nainen joka kyllä tuntee kiusauksen seuraukset ja aiheuttamat ongelmat. Tähän ikään mennessä en ole seurustellut ja naispuolisia kavereitakin on vähän. Itseluottamukseni on heikko. En vain osaa ajatella että joku mies kiinnostuisi minusta oikeasti.
Täällä toinen, tosin nuorempi nainen. Kavereita on vähän, olen surkea ihmissuhteissa, en kelpaa kenellekään miehelle omana itsenäni. Seksinkin suhteen olen menettänyt toivoni, ei neitsyydestä eroon pääseminen helppoa ole ujona ja syrjäytyneenä..
Vaikuttaa selittelyltä.
Homomies on helppo tunnistaa, yli 50v. yksin elävä mies. Syrjään vetäytyjä, ei käy tanssimassa. Naiset ei kiinnosta, ei kavereita.
Sinä olet yksi meistä. Rohkeasti vain myönnät itsellesi.
Aloittajalle sanoisin, että vaikeat kokemukset voivat toimia myös voimavarana. Monet parhaista tekijämiehistä ovat kokeneet kovia ja heidän on täytynyt opetella sosiaaliset taidot. Väittäisin, että sinäkin kokemustesi vuoksi olet herkkä huomaamaan ihmisten tunteita, mikä on tavattoman suuri vahvuus tällä elämän alueella. Ongelma on vain ollut tähän asti siinä, ettet ole uskonut naisten kiinnostuksen merkkejä tosiksi etkä ole osannut edetä vaikkapa suutelemaan torjutuksi tulemisen pelossa.