Näkkäläjärven sukujuuret löytyy täältä!!!
11
5399
Vastaukset
- saamevaiei
Onkohan enää yhtään tosi saamelaista olemassa. Kyllä saamelaiset ja lappilaiset on aika hyvin sekottuneet keskenään. Joka suvussa on liuta saamelaisia. Eihän puhdas saamelaisuus säilyisikään ilman että naisivat vain keskenään. No sitähän tietenkin monissa tämän kunnan kylissä on harrastettu tiettävästi ainakin 300-500 vuotta. Serkut menneet serkkujen kanssa, enot, setät lähisukulaisten lasten kanssa jne.....Aina joku saamelainen ollut siellä välissä vetämässä silloin tällöin. Joten tuo saamelaisuus on kyllä aika vaikea selvittää. Kuka on oikea saame ja kuka ei. Joku prosentti on monessa lappilaisessa. Poronhoitoakin ovat lappilaiset harrastaneet ja käyttäneet kulkuvälineenä samoin kuin saamelaiset. No ite en ole montakaan täysin saamea tavannut eli sellaista joka saame monessa polvessa.
- Anonyymi
Kalastaja-, metsä-, poro saamelaisia ja osa värvättiin maanviljelijöiksi. Ja siksi sukunimi otettiin paikan mukaan?
- Etupuoli
Se oikea sukupuoli tapaus .
- Anonyymi
Joku kaljupää PP
- Anonyymi
Se kuule katsotaan saamelaiseksi jo joku lähisukulainen tullut norjasta. Lapsista ja lapsenlapsista jne. Tulee suomen saamelaisia.
- Anonyymi
Ja Kunta Kinten Afrikasta.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849