Miten osaisin suhtautua oikein mieheni alkoholin käyttöön? Hänellä on tapana juoda ainakin kerran viikossa enemmän ja 2 - 3 kertaa viikossa pari isoa (0,5 tai 0,75 l) tölkkiä olutta/siideriä illan aikana. Minua itseä inhottaa joka viikkoinen juominen ja hänen mielestään on ihan normaalia nauttia alkoholia ainakin tämän verraan viikon mittaan. Minä tulen pahantuuliseksi katsellessani hänen juomistaan ja sanon sitten jotakin ilkeää josta hän taas pahoittaa mielensä. En tiedä miksi en osaa ottaa rennosti hänen juomistaa vaan se vaivaa minua paljon. Itsekin käytän joskus alkoholia mutta minulle riittää kerran kuukaudessa jos niinkään usien.
Alkoholin käytöstä
ei-ihan-absolutisti
4141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miehes on juoppo ja juopon ajattelutapaan kuuluu et voi juoda joka päivä tai joka toinen päivä riippumatta mitä sinä tai muut ajattelevat sen juomisesta. Alkoholisti ei ikinä myönnä ongelmaa. Jätä se miehes ja tule tänne kiltin miehen syleilyyn joka ei haise kaljalle joka pävä eikä joka viikko. Teillä on eri ajattelu tapa ja sinä juot silleen sivistyneesti kerran kuussa mikä on okei juttu.
Alkoholista tulee kaikenlaisia ongelmia suhteeseen jos toinen juo usein ja en nyt sit osaa sanoa muuta kuin et joko siedät sitä juomista tai lähet menee. Puhuminen tuskin auttaa vaan se voi jopa pahentua kuten yleensä niin tapahtuu.
Muutamassa tölkissä ei ole ongelmaa, mutta känni kerran viikossa kuulostaa suht keskenkasvuiselta. Ei kypsällä aikuisella ole mitään tarvetta örveltää ja haaskata rahojaan johonkin juottoloihin, joissa hukkuu lompakot ja tulee turpaan. Jos se on käsitys hauskasta, niin muutakin häikkää ajattelussa on.
Yleensä ihmiset ei muuta juomatapojaan toisen vuoksi edes suhteessa. Kaikesta muusta suomalainen joustaa, mutta alkosta ei. Mieti siltä kannalta..että tuskin tulee juomatavat parempaan suuntaan hänellä kehittymään.
Älä sano mitään ilkeää missään nimessä. Siksi hän voi juoda jos hänelle ollaan oltu aina ilkeitä, se satuttaa pahasti. Ehkä ei kestä elämää tai työ vaatii. Tai jotain muuta. Masentaa, ahdistaa? Lääkäri voi auttaa, eikä AA ole ratkaisu kaikille, se kannattaa lääkärissä sanoa jos haluaa apua muuta kautta. Ehkä mies löytää syyt miksi juo ja on riippuvainen siitä. Zemppiä.
Ei lääkäri mitään auta. Juomisen pitää loppua omasta halusta eikä lääkärin käskystä. Parisuhteessa pitäis voida olla ja elää selvinpäinkin ja jokapäiväinen kaljan kittaaminen on selvästi sen merkki että ei hallitse juomista. Kyllä se AA kerho on parempi paikka hakea apua ja siellä puhutaan ja kysyvät että miksi juo. Jos siitä juomisesta on tullut tapa niin oman tyttöystävän sanomiset ei paljon paina silloin.
Tosin oma äitini on juonut niin kauan kun muistan ja AA kerhot se on käynyt läpi monesti mut sekään ei ole auttanut. Se vaan on joillekkin semmonen tapa ja siitä ei hevin eroon pääse tai monikaan ei edes halua päästä siitä tavasta.