Voi voi sanoisin, se savolainen vääntelee yhä siellä niitä puujalkavitsejä! Onneksi on muitakin kanavia kunneltavissa!
Lapinradio
27
8577
Vastaukset
- JOOO
Näin muuten on näreet!
- Roista
Ei oo varmoo päevöö, mutta päevöö nyt kuitennii. Taajuuksia on kummasti !
Meneppä Radio Pooki: Elähämitähäsitähäminäki
Radio Tallinn: orkester sinfonika mönkimä pensas
Radio Lagos: GHHHRAAAHHHHHH MAHHTah ?? GHR Graah
jne etc mvhälsning - jazz
kyllä nuo savolaiset ovat vallanneet lapin, tuttavapiiristäni löytyy yhtäkkiä toistakymmentä ihmistä, jotka ovat kotoisin Iisalmen-Kuopion ympäristöstä, varsinkin Rovaniemi-Ivalo-Inari-Utsjoki-alueella niitä pyörii. Länsilappi on taas helsinkiläisten ja pohojalaasten valloittama.
- Roista
Siitä syntyy uusi murre, sikäli jos joku savolaiseen rakastuu lappilaiseen.
Ensimmäisen kerran.
Sen jälekeen yhtä ylämäkkee.
Radio Kemijärvi: Voe tokhiinsa. - Pois koillis-Lapista
Roista kirjoitti:
Siitä syntyy uusi murre, sikäli jos joku savolaiseen rakastuu lappilaiseen.
Ensimmäisen kerran.
Sen jälekeen yhtä ylämäkkee.
Radio Kemijärvi: Voe tokhiinsa.Turhaan te moititte Saksalaisia jaSavolaisia suurin riesa on meille Killis Lappilaisille nuo Poromiehet ne pitäis ajaa tuonne Lappiin sinne ne kuuluvat.Sotkevat meidän kaikki metsät niillä paska rehuilla mitä ne hajottavat!!!!!!!!!!!!!!
- Sallalainen
Pois koillis-Lapista kirjoitti:
Turhaan te moititte Saksalaisia jaSavolaisia suurin riesa on meille Killis Lappilaisille nuo Poromiehet ne pitäis ajaa tuonne Lappiin sinne ne kuuluvat.Sotkevat meidän kaikki metsät niillä paska rehuilla mitä ne hajottavat!!!!!!!!!!!!!!
Tosi on kaikki poromihet pois kollis-lapista moiset yhteiskunnan elätit ja valittajat ,rupeaa jo suivaannuttamaan niiden ainainen itkuvirsi ja valitus !
- masa
niin ne viäräpiät
- Sakke
Lapissa on asukkaista huomattava osa muualta muuttaneita tai ensimmäisen tai toisen polven lappilaisia. Kainuusta on tullut yksi toimittaja
ja on kehittynyt kovasti Lapissa ollessaan. Salla on Lappilainen. Niska karjalais-lappilainen jne.
Junnu on kaikkien pitämä ja arvostama. Juha on myös mies paikalla tarkoitan molempia Juhia.
Antikaisen Hillevi jne. ovat ok. Musiikissa on kyllä parantamista. Huono ei ole kyllä Tapsakaan.
Lisää ajankohtaista Rovaniemeltä. Täällä ei ole enää paikallisradiota kuin sunnuntai aamuisin Radio Dei, kirkonpuolella. RFM on Helsingistä toimitettu ja ohjattu radio. Ikävä on tullut Hannulan Hannua ym.- Pavel
Itse olen inkeriläistä ja karjalaista sukua.
En tiedä paljoakaan savolaisista. Ovat yksi merkittävä Suomen heimoista ? Suurin osa Kainuun ja Lapin asukkaista ovat savolaista sukujuurta ja pirkkalaista.
Alkuperäinen väestö on saamelaiset ja idästä tulleet karjalaiset. Heidän jälkeläisiään ovat nyky lappilaiset ja suurin osa saamelaisista.
Moniko muistaa 20. luvun ja 30. luvun pakolaiset Vienan- Karjalasta. Uhtualta jne. heitä muuttii lähes 20 000 Suomen puolelle Kuusamoon ja Lappiin. Karjalan alue ylettyi aina Murmaskiin asti. Nykyisin Kantalahteen. - Ammattitaito kunniaan
Lapinradiossa on ihan pätevää porukkaa. Helsingin pää ohjaa suuntaa. On tärkeää säilyttää ohjelma-aikaa Lapin asioista ja ja todellakin Rovaniemen asioista. Ei ole enää Hannulaa.
Onneksi on ammattitaitoinen Alminoja, Lintulan Pekka. Sallan Juha, Mäntykentän Juha. Tosi pätevät naistoimittajat !!!!! Lintu- Pekalle ja heille erityis kiitos - Teuvo.Hämäläinen
Ammattitaito kunniaan kirjoitti:
Lapinradiossa on ihan pätevää porukkaa. Helsingin pää ohjaa suuntaa. On tärkeää säilyttää ohjelma-aikaa Lapin asioista ja ja todellakin Rovaniemen asioista. Ei ole enää Hannulaa.
Onneksi on ammattitaitoinen Alminoja, Lintulan Pekka. Sallan Juha, Mäntykentän Juha. Tosi pätevät naistoimittajat !!!!! Lintu- Pekalle ja heille erityis kiitosNäkemys ja kokemus että Lapinradio leikkaa ja vähentää jatkuvasti kuuntelijoiden mahdollisuuksia tuoda tähdellisiä asioita ja mielipiteitä esiin.
Nyt myös netti kyselyiden ei "toivottuja" palautteita jätetään yksinkertaisesti esittämättä. - Tutkiva j.
Ammattitaito kunniaan kirjoitti:
Lapinradiossa on ihan pätevää porukkaa. Helsingin pää ohjaa suuntaa. On tärkeää säilyttää ohjelma-aikaa Lapin asioista ja ja todellakin Rovaniemen asioista. Ei ole enää Hannulaa.
Onneksi on ammattitaitoinen Alminoja, Lintulan Pekka. Sallan Juha, Mäntykentän Juha. Tosi pätevät naistoimittajat !!!!! Lintu- Pekalle ja heille erityis kiitosHannu Hannua oli ja on vahva ja positiivinen toimittaja. Hannua tarvitsee Yle, Lapinradio, Radio Dei ja Rovaniemi Radio. Hannussa on päätoimittaja , ohjelmapäälikkö ainesta.
Lapinradion tulevaksi aluepääliköksi toimittaja-tuottaja Juha Mäntykenttä. Hän on pohjoisen pokia. Juuret Ylitorniolla.
Hannula alias tupla hannun juontamia ja toimittamia ohjelmia kaipaavat kaikki Rovaseudulla. Hannu joko Yleen tai Äiti Radio OY:n palvelukseen tai Radio Dein Rovaniemen ja Lapin toimituksesta vastaavaksi.
Inhimillisyyttä edustavat Juha ja Hannu.
Simoska, Ulkuniemi, Mykkänen ym. uutistoimituksessa ovat naisa ja miehiä paikallaan. Tapio Räihä paranee kuin viini vanhetessaan . Tolpin Anni on paikallaan Hyttisen tyttö tietenkin. Samoin Tuukkanen ja koko kööri muodostaa hyvän tiimin Rehtostakaan unohtamatta. - Rauma , Rooma ja Pariisi ! ...
Teuvo.Hämäläinen kirjoitti:
Näkemys ja kokemus että Lapinradio leikkaa ja vähentää jatkuvasti kuuntelijoiden mahdollisuuksia tuoda tähdellisiä asioita ja mielipiteitä esiin.
Nyt myös netti kyselyiden ei "toivottuja" palautteita jätetään yksinkertaisesti esittämättä.Hämäläinen on pitkälti oikeassa. Uutisoinissa ja siitä vastaava uutispäälikkö Ilkka Talvensaari ja koko uutistoimituksen väki Simoskan Maarit etunenässä, Talvensaari ja koko poppoo tekevät hionoa työtä. Haastatteluja on valittettavan vähän esim. vammaisten ja eläkeläisten asioista. Rovaniemeltä ja ylä- Lapista tulee liian vähän ohjelmia.
Asujasyhdistyksien ja kylätoimikuntienkin väkeä tulisi haaastatella Riku Tapioa, Saarijärveä, Zimmermannia, Ahokasta, Artmannia, Sirkkalaa Sääskilahtea, Kauko Pokkaa, Rataviiriä asukasyhdistyksen puheenjohtaja ei ole koskaanääänewssä
Entinen, puheenjohtaja elokuva ohjaaja, sentään sai palstatilaa lehdissä ja äänensä eetteriin.
Nyt häärää kirkosta eroamisen asialla. On vain epäonnistunut. Jotkut saattavat erotakin, mutta liittyvät pian takaisin. Näin on hyvä.
Rovaniemen seurakunnassa on paljon parantamisen varaa, se lienee totuus , en tunne asiaa. Johtamistaito puuttuu täysin ja khrankin aika menee hänen huidellessa edustustehtäviäään lääninrovastina. Oma väki on täysin heitteillä. Ilman muutamaa tosi pätevää rehellistä pastoria.
Hallintojohtaja ei osaa tehdä budjetteja. Jos tekee esim. jonkun osalta ,435 000 euroa, onkin yllättäen todellinen budjetti esim. 1, 6 miljoonaa euroa..Ylijäämät vuosittaina tästäkin huolimatta 1-1,7 miljoonaa euroa. Rahat köyhille kuten seurakunnan tehtävistä pois suljettu P. Ahokas on aina vaatinut, Muut vain puhuvat.
Talossa on pätevä nainen talouruodissa, utta kra ja hallintojohtaja estävät lahjojen käytön. Kirkossa on päteviä pappeja Kinnuset ja Marttala, Ulner, Hytönen, Oravva ja ennen Ylihurula, mutta joikaajat ovat aina vain esillä.
Päteviin pappeihin kuuluu katuevankelista, kappalainen Seppo Ahtinenkin. Vaikka joskus ampuu yli pitkillä saarnoillaan yli. Tämä on lapsiperheen kanta 20 minuuttiao maksimi. Muuten mies paikallaan ja avustajineen.
Alueradion aluepäälikön jäädessä eläkkeelle on aika valita tietenkin uusia. Talvenssaaren isoihin saappaihin on vaikea sopia monenkaan Räihä ehkä, Korhonen. Paras taitaa kuitenkin laajan kokemuksensansa ja koulutuksensa puolesta olevan Juha Mäntykenttä. Todellinen pohjoisen ääni. Siinä kuuluu ääni Nuorgamista, Ylitorniolta aina Pudasjärveä myöten. Aluepäälikölläkin on hyvä olla omia ohjelmia, kuten kaikilla tuottajillakin. Anni Tolppi on myös Hillevi Hyttisen , Tuukkasen, Talvensaari ym. kanssa paikallaan.
Nyt kehiin Mäntykenttä. Joko johtamaan Ilkan jälkeen uutistoimitusta tai myöhemmin aluepääliköksi.Kokemus ja koulutuskin ratkaisee. Sopiva ikä jne. Kansa on puhunut, aina Nuorgamista, Simoon ja Ranualle sekä Pudasjärvelle , että Kuusamoon asti. Norbottenista ja Norjan pohjoista osista puhumattakaan ym. - Liiton jäsen
Teuvo.Hämäläinen kirjoitti:
Näkemys ja kokemus että Lapinradio leikkaa ja vähentää jatkuvasti kuuntelijoiden mahdollisuuksia tuoda tähdellisiä asioita ja mielipiteitä esiin.
Nyt myös netti kyselyiden ei "toivottuja" palautteita jätetään yksinkertaisesti esittämättä.Rovaniemellä aloitti RoY Radion ja RFM jälkeen
uusi paikallisradio. Pitkien seikkailujen jälkeen. Lupa annettiin jo vuoden alusta. Koivuranta, Mehtälä, Janhunen ym. saivat "ohjelmat" alkamaan joskus maaliskuun puolella 2007. Paikallista ohjelmaa on käytännössä toimittanut vain radioon sen vakinainen avustaja P. Ahokas. Koivuranta puhelee mukavia. Janhunen mitä nyt milloinkin ehtii. Oikeat asiat kuulemme Lapin Radiosta Talvensaaren,Ulkuniemen, Simoskan ja Räihän sekä Mäntykentän , että koko uutistoimituksen voimilla.
Nyt kysymättä mitään osakkailta ja ennnen muuta ilmoittajilta/mainostajilta. He ovat sopineet mainoksensa Ulvaksen, Ahokkaan, Mehtälän Nivan ym toimesta Rovaniemi Radion kanssa. Nyt Koivuranta, Janhunen ja Mehtälä on omin päin tehneet sopiimukset Sävel Radion kanssa. Tämä ei täytä lupaehtoja. Ilmoituspäälikkö Kirsti Ulvas onkin jo sanoutunut irti. Samoin moni ilmoittaja. Konkurssi häämöttää. Lisäksi se ei täytä(sopimus Sävel Radion )kanssa lupaehtoja.
Lupa edellyttää vähintään 1,5 tuntia paikallista ohjelmaa , vähintään ja seitsemänä päivänä. Nyt suunitelmissa on viitenä päivänä ko. ohjelma-aika.
Paikallisradiossa ei siis ole taaskaan kyse. Mainostajia ja työntekijöitä on vedetty pahasti nenästä. Vähintään viisi tuntia joka päivä tulisi olla.Lauantaina ja sunnuntaina moni kuuntelisi paikallista ohjelmaa. Kuten Koivuranta on luvannut mm. teekstiviestissään
Tarvitsemme toimitukseen osaavia NAISIA JA MIEHIÄ. uuSIROVANIEMIESSÄ OLISI PÄTEVÄ lEENA tALVENSSAARI JA TARU SALO . Joiden toimittajan taidot ovat tunnettuja.
Lisäksi Sven Pahajoki, Jarmo Siivikko, Pertti Ahokas, Jyrki Äijälä ja Hannu Hannula ovat äänensäkin puolesta sopivia radioon. (ei välttämättä televisioon) yksi näistä on ollut tv- toimittaja- juontajanakin. Toimituksellista ja tiedotuksellista kokemusta 25. vuotta. Ikä kuitenkin sopiva yli 40. v. kuten Siivikolla. Talvensaari, Salo, Äijälä ovat alle 40. vuotiaita.
PPaikkakunnalla on paikallista ohjelmaa Radio Deissä kolme tuntia sunnuntaina. Tästä vastaa asiantuntevaSTI KARI yLIRÄISÄNEN hELENA hERNETKOSKI JA ULLA MIETTUNEN VASTAAVANA TOIMITTAJANA.
Lupaehdot peruttava "Rovaniemi Radioksi" kutsutulta . Uudet naiset- ja miehet kehiin. Siivikko,Hannula, Mehtälä,Äijälä, Hernetkoski , Miettunen, Ahokas, Yliräisänen. Päätoimittajaksi Juha Mäntykenttä. Torikan Raimo voisi yhdistää paikallis TV:n ja yhteisen toimituksen. Janhusen Eskoa tarvitaan tähän hommaan myös. Niskasen Antti hallitsee asiat, Salon, Talvensaaren lisäksi. Pois tyhjän höpisijät. Vaikka vanhainkotiin....... - Aktiivi seuraaja
Teuvo.Hämäläinen kirjoitti:
Näkemys ja kokemus että Lapinradio leikkaa ja vähentää jatkuvasti kuuntelijoiden mahdollisuuksia tuoda tähdellisiä asioita ja mielipiteitä esiin.
Nyt myös netti kyselyiden ei "toivottuja" palautteita jätetään yksinkertaisesti esittämättä.Katso ja lue ja ihmettele päätoimittaja JARMO JUNTUSEN toimittamaa Suomi24 netti uutislehteä. Lehti on nimensä mukainen ohjelmaa, juttua tulee 24 tuntia. Juntusen lisäksi taustallalla on arvovaltainen teami. Siellä on lakihenkilöitä, ekonomisteja, yliopiston opettajia, yrittäjiä, toimihenkilöitä, sairaanhoitajia, ammattikorkeakoulun lehtoreita, työntekijöitä.
Katso, ja lue uutta hyvää Juntusen Jampan toimittamaa nettilehteä. lue ja katso. Yllätyt. Nyt meillä on kaikkimahdollisudet tulevaisuudessa luettavaan, kuunneltavaan ja katseltavaan. Yhdessä on lehti, radio ja TV. Kaikki ilmaiseksi, - K.Ulvas
Liiton jäsen kirjoitti:
Rovaniemellä aloitti RoY Radion ja RFM jälkeen
uusi paikallisradio. Pitkien seikkailujen jälkeen. Lupa annettiin jo vuoden alusta. Koivuranta, Mehtälä, Janhunen ym. saivat "ohjelmat" alkamaan joskus maaliskuun puolella 2007. Paikallista ohjelmaa on käytännössä toimittanut vain radioon sen vakinainen avustaja P. Ahokas. Koivuranta puhelee mukavia. Janhunen mitä nyt milloinkin ehtii. Oikeat asiat kuulemme Lapin Radiosta Talvensaaren,Ulkuniemen, Simoskan ja Räihän sekä Mäntykentän , että koko uutistoimituksen voimilla.
Nyt kysymättä mitään osakkailta ja ennnen muuta ilmoittajilta/mainostajilta. He ovat sopineet mainoksensa Ulvaksen, Ahokkaan, Mehtälän Nivan ym toimesta Rovaniemi Radion kanssa. Nyt Koivuranta, Janhunen ja Mehtälä on omin päin tehneet sopiimukset Sävel Radion kanssa. Tämä ei täytä lupaehtoja. Ilmoituspäälikkö Kirsti Ulvas onkin jo sanoutunut irti. Samoin moni ilmoittaja. Konkurssi häämöttää. Lisäksi se ei täytä(sopimus Sävel Radion )kanssa lupaehtoja.
Lupa edellyttää vähintään 1,5 tuntia paikallista ohjelmaa , vähintään ja seitsemänä päivänä. Nyt suunitelmissa on viitenä päivänä ko. ohjelma-aika.
Paikallisradiossa ei siis ole taaskaan kyse. Mainostajia ja työntekijöitä on vedetty pahasti nenästä. Vähintään viisi tuntia joka päivä tulisi olla.Lauantaina ja sunnuntaina moni kuuntelisi paikallista ohjelmaa. Kuten Koivuranta on luvannut mm. teekstiviestissään
Tarvitsemme toimitukseen osaavia NAISIA JA MIEHIÄ. uuSIROVANIEMIESSÄ OLISI PÄTEVÄ lEENA tALVENSSAARI JA TARU SALO . Joiden toimittajan taidot ovat tunnettuja.
Lisäksi Sven Pahajoki, Jarmo Siivikko, Pertti Ahokas, Jyrki Äijälä ja Hannu Hannula ovat äänensäkin puolesta sopivia radioon. (ei välttämättä televisioon) yksi näistä on ollut tv- toimittaja- juontajanakin. Toimituksellista ja tiedotuksellista kokemusta 25. vuotta. Ikä kuitenkin sopiva yli 40. v. kuten Siivikolla. Talvensaari, Salo, Äijälä ovat alle 40. vuotiaita.
PPaikkakunnalla on paikallista ohjelmaa Radio Deissä kolme tuntia sunnuntaina. Tästä vastaa asiantuntevaSTI KARI yLIRÄISÄNEN hELENA hERNETKOSKI JA ULLA MIETTUNEN VASTAAVANA TOIMITTAJANA.
Lupaehdot peruttava "Rovaniemi Radioksi" kutsutulta . Uudet naiset- ja miehet kehiin. Siivikko,Hannula, Mehtälä,Äijälä, Hernetkoski , Miettunen, Ahokas, Yliräisänen. Päätoimittajaksi Juha Mäntykenttä. Torikan Raimo voisi yhdistää paikallis TV:n ja yhteisen toimituksen. Janhusen Eskoa tarvitaan tähän hommaan myös. Niskasen Antti hallitsee asiat, Salon, Talvensaaren lisäksi. Pois tyhjän höpisijät. Vaikka vanhainkotiin.......Hei Liiton Jäsen !
Ei aavistustakaan, kuka olet, mutta tulikohan yhtään harkittua asiaa, ennenkuin Rovaniemi Radio-kommenttiasi kirjoitit.
Ei ole kovin korrektia nimetä ihmisiä, ehdotella heille työpaikkoja, pysyen itse kuitenkin nimimerkin takana.
Minä henkilökohtaisesti en pidä siitä, että joku kommentoi lähtemisiäni ja tulemisiani kysymättä minulta mitään.
PS. Kirjoitat ala-arvoista suomenkieltä, voisitko jatkossa kiinnittää enemmän huomiota lauserakenteisiin. - Jälkijättöinen
Liiton jäsen kirjoitti:
Rovaniemellä aloitti RoY Radion ja RFM jälkeen
uusi paikallisradio. Pitkien seikkailujen jälkeen. Lupa annettiin jo vuoden alusta. Koivuranta, Mehtälä, Janhunen ym. saivat "ohjelmat" alkamaan joskus maaliskuun puolella 2007. Paikallista ohjelmaa on käytännössä toimittanut vain radioon sen vakinainen avustaja P. Ahokas. Koivuranta puhelee mukavia. Janhunen mitä nyt milloinkin ehtii. Oikeat asiat kuulemme Lapin Radiosta Talvensaaren,Ulkuniemen, Simoskan ja Räihän sekä Mäntykentän , että koko uutistoimituksen voimilla.
Nyt kysymättä mitään osakkailta ja ennnen muuta ilmoittajilta/mainostajilta. He ovat sopineet mainoksensa Ulvaksen, Ahokkaan, Mehtälän Nivan ym toimesta Rovaniemi Radion kanssa. Nyt Koivuranta, Janhunen ja Mehtälä on omin päin tehneet sopiimukset Sävel Radion kanssa. Tämä ei täytä lupaehtoja. Ilmoituspäälikkö Kirsti Ulvas onkin jo sanoutunut irti. Samoin moni ilmoittaja. Konkurssi häämöttää. Lisäksi se ei täytä(sopimus Sävel Radion )kanssa lupaehtoja.
Lupa edellyttää vähintään 1,5 tuntia paikallista ohjelmaa , vähintään ja seitsemänä päivänä. Nyt suunitelmissa on viitenä päivänä ko. ohjelma-aika.
Paikallisradiossa ei siis ole taaskaan kyse. Mainostajia ja työntekijöitä on vedetty pahasti nenästä. Vähintään viisi tuntia joka päivä tulisi olla.Lauantaina ja sunnuntaina moni kuuntelisi paikallista ohjelmaa. Kuten Koivuranta on luvannut mm. teekstiviestissään
Tarvitsemme toimitukseen osaavia NAISIA JA MIEHIÄ. uuSIROVANIEMIESSÄ OLISI PÄTEVÄ lEENA tALVENSSAARI JA TARU SALO . Joiden toimittajan taidot ovat tunnettuja.
Lisäksi Sven Pahajoki, Jarmo Siivikko, Pertti Ahokas, Jyrki Äijälä ja Hannu Hannula ovat äänensäkin puolesta sopivia radioon. (ei välttämättä televisioon) yksi näistä on ollut tv- toimittaja- juontajanakin. Toimituksellista ja tiedotuksellista kokemusta 25. vuotta. Ikä kuitenkin sopiva yli 40. v. kuten Siivikolla. Talvensaari, Salo, Äijälä ovat alle 40. vuotiaita.
PPaikkakunnalla on paikallista ohjelmaa Radio Deissä kolme tuntia sunnuntaina. Tästä vastaa asiantuntevaSTI KARI yLIRÄISÄNEN hELENA hERNETKOSKI JA ULLA MIETTUNEN VASTAAVANA TOIMITTAJANA.
Lupaehdot peruttava "Rovaniemi Radioksi" kutsutulta . Uudet naiset- ja miehet kehiin. Siivikko,Hannula, Mehtälä,Äijälä, Hernetkoski , Miettunen, Ahokas, Yliräisänen. Päätoimittajaksi Juha Mäntykenttä. Torikan Raimo voisi yhdistää paikallis TV:n ja yhteisen toimituksen. Janhusen Eskoa tarvitaan tähän hommaan myös. Niskasen Antti hallitsee asiat, Salon, Talvensaaren lisäksi. Pois tyhjän höpisijät. Vaikka vanhainkotiin.......Aika kummaa joo, että joku rupeaa oikein rakentamaan nimillä varustettua organisaatiokaaviota jollain nettipalstalla. Tämä ei ole mikään punakaarti, jossa komppanianpäälliköt valitaan huutoänestykselä (sanoi Lammio Tuntemattomassa) Eikä myöskään radiotoimijat ota rekrytointiohjeita varsinkaan nimettömiltä.
- Perseen nuolia
Rauma , Rooma ja Pariisi ! ... kirjoitti:
Hämäläinen on pitkälti oikeassa. Uutisoinissa ja siitä vastaava uutispäälikkö Ilkka Talvensaari ja koko uutistoimituksen väki Simoskan Maarit etunenässä, Talvensaari ja koko poppoo tekevät hionoa työtä. Haastatteluja on valittettavan vähän esim. vammaisten ja eläkeläisten asioista. Rovaniemeltä ja ylä- Lapista tulee liian vähän ohjelmia.
Asujasyhdistyksien ja kylätoimikuntienkin väkeä tulisi haaastatella Riku Tapioa, Saarijärveä, Zimmermannia, Ahokasta, Artmannia, Sirkkalaa Sääskilahtea, Kauko Pokkaa, Rataviiriä asukasyhdistyksen puheenjohtaja ei ole koskaanääänewssä
Entinen, puheenjohtaja elokuva ohjaaja, sentään sai palstatilaa lehdissä ja äänensä eetteriin.
Nyt häärää kirkosta eroamisen asialla. On vain epäonnistunut. Jotkut saattavat erotakin, mutta liittyvät pian takaisin. Näin on hyvä.
Rovaniemen seurakunnassa on paljon parantamisen varaa, se lienee totuus , en tunne asiaa. Johtamistaito puuttuu täysin ja khrankin aika menee hänen huidellessa edustustehtäviäään lääninrovastina. Oma väki on täysin heitteillä. Ilman muutamaa tosi pätevää rehellistä pastoria.
Hallintojohtaja ei osaa tehdä budjetteja. Jos tekee esim. jonkun osalta ,435 000 euroa, onkin yllättäen todellinen budjetti esim. 1, 6 miljoonaa euroa..Ylijäämät vuosittaina tästäkin huolimatta 1-1,7 miljoonaa euroa. Rahat köyhille kuten seurakunnan tehtävistä pois suljettu P. Ahokas on aina vaatinut, Muut vain puhuvat.
Talossa on pätevä nainen talouruodissa, utta kra ja hallintojohtaja estävät lahjojen käytön. Kirkossa on päteviä pappeja Kinnuset ja Marttala, Ulner, Hytönen, Oravva ja ennen Ylihurula, mutta joikaajat ovat aina vain esillä.
Päteviin pappeihin kuuluu katuevankelista, kappalainen Seppo Ahtinenkin. Vaikka joskus ampuu yli pitkillä saarnoillaan yli. Tämä on lapsiperheen kanta 20 minuuttiao maksimi. Muuten mies paikallaan ja avustajineen.
Alueradion aluepäälikön jäädessä eläkkeelle on aika valita tietenkin uusia. Talvenssaaren isoihin saappaihin on vaikea sopia monenkaan Räihä ehkä, Korhonen. Paras taitaa kuitenkin laajan kokemuksensansa ja koulutuksensa puolesta olevan Juha Mäntykenttä. Todellinen pohjoisen ääni. Siinä kuuluu ääni Nuorgamista, Ylitorniolta aina Pudasjärveä myöten. Aluepäälikölläkin on hyvä olla omia ohjelmia, kuten kaikilla tuottajillakin. Anni Tolppi on myös Hillevi Hyttisen , Tuukkasen, Talvensaari ym. kanssa paikallaan.
Nyt kehiin Mäntykenttä. Joko johtamaan Ilkan jälkeen uutistoimitusta tai myöhemmin aluepääliköksi.Kokemus ja koulutuskin ratkaisee. Sopiva ikä jne. Kansa on puhunut, aina Nuorgamista, Simoon ja Ranualle sekä Pudasjärvelle , että Kuusamoon asti. Norbottenista ja Norjan pohjoista osista puhumattakaan ym.Mistä tuommoinen idiootti on mönkinyt vanhaan uutiseen? Korkalovaarasta varmaan.
- jörge-börje
Tutkiva j. kirjoitti:
Hannu Hannua oli ja on vahva ja positiivinen toimittaja. Hannua tarvitsee Yle, Lapinradio, Radio Dei ja Rovaniemi Radio. Hannussa on päätoimittaja , ohjelmapäälikkö ainesta.
Lapinradion tulevaksi aluepääliköksi toimittaja-tuottaja Juha Mäntykenttä. Hän on pohjoisen pokia. Juuret Ylitorniolla.
Hannula alias tupla hannun juontamia ja toimittamia ohjelmia kaipaavat kaikki Rovaseudulla. Hannu joko Yleen tai Äiti Radio OY:n palvelukseen tai Radio Dein Rovaniemen ja Lapin toimituksesta vastaavaksi.
Inhimillisyyttä edustavat Juha ja Hannu.
Simoska, Ulkuniemi, Mykkänen ym. uutistoimituksessa ovat naisa ja miehiä paikallaan. Tapio Räihä paranee kuin viini vanhetessaan . Tolpin Anni on paikallaan Hyttisen tyttö tietenkin. Samoin Tuukkanen ja koko kööri muodostaa hyvän tiimin Rehtostakaan unohtamatta.mutta kyllä korhosen jorma tarinoineen on aivan ykkönen!!!
hänhän tekee juttuja kentällä,eikä ole siis juontajana.
kaikki juontajat on ihan ok,mutta mäntykentän nasaali honotus ottaa päähän.. - Radion kuuntelia
jörge-börje kirjoitti:
mutta kyllä korhosen jorma tarinoineen on aivan ykkönen!!!
hänhän tekee juttuja kentällä,eikä ole siis juontajana.
kaikki juontajat on ihan ok,mutta mäntykentän nasaali honotus ottaa päähän..Olen samaa mieltä pois honottajat selvä puhe ei räkää kurkussa.
- Radiostara
Ei ole lapin radion voittanutta. Kolmen suora ja aamun asp saa aina hyvälle tuulelle.
Hieno, että meillä on edes arkisin ikioma lapinratio- ei 3 suora
kolmen suora! Miks hemmetissä tuommosta kolmen suoraa tehdään? Eihän sinne soita ko samat luupäät joka päivä. Typerin ohjelma mitä olen koskaan kuullu.
- kulla on kanava
ei 3 suora kirjoitti:
kolmen suora! Miks hemmetissä tuommosta kolmen suoraa tehdään? Eihän sinne soita ko samat luupäät joka päivä. Typerin ohjelma mitä olen koskaan kuullu.
Aamun asp saa kyllä kanavaa vaihtamaan, voiko tollompaa ohjelmaa olla!?
- Anonyymi
Vaskatri ky ahistaa! Tarkkana ettei tule seuraamuksia! T.tommi varjoista.
- Anonyymi
Olen edellisen mielipiteen kirjoittaja,ja tarkoitan nimen omaan ettei kellekään tulisi ylimääräisiä laskuja.missään nimessä ed.mainittu ei ollut uhkailua tms. Terveisiä äidille
- Anonyymi
Mukava se on aamun Paikallisuutiset kuunnella Eevan lukemana. Ja eiköhän ne vitsit mahdu mukaan. Älkää olko noin herkkiä hyvät ihmiset. Ennemminkin harmittaa huono ulkomaalainen musiikki, tasoa siihen kiitos.
- Anonyymi
Lapinradion pääasiallinen tehtävä on musiikin soittaminen eri ikäisille kuulijakunnalle.
Alueradioiden lähetysaikoihin on tulossa muutoksia ja säästötoimia ensivuoden aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 794274
- 493603
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512521Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442031- 1401779
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161705Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131511Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271477Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121319- 461253