Voinko käräyttää?

Yön rotary

Voinko johonkin vihjata entisen työnantajani pimeästä palkanmaksusta ja matalista palkoista? Voidaanko palkan ylipäätään katsoa olevan liian alhainen, jos se on provisio?
Työntekijöille ei maksettu lainkaan palkkaa työvuoron valmistelutehtävistä eikä koulutusajalta. Kyseessä oli osa-aikainen yötyö provisiopalkalla, itselleni kertyi kahdesta työkeikasta (yhteensä noin 10 h) noin 30 euroa plus nämä pimeästi maksetut "palkkiot".

Voiko tästä vihjata johonkin nimettömästi? Onko lakia rikottu muuten kuin pimeän palkanmaksun osalta? Ja vaikuttaako ilmoittamiseen se, että en ole itse enää pitkään aikaan ollut tuolla töissä?

5

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Semmoista peliä

      Voit. Ilmoita verottajalle työnantajasta, joka ei suorita työnantajavelvoitteitaan.

      Täytyy muistaa, että verojen maksamatta jättäminen kielii myös siitä, että työeläkemaksut ja työttömyysvakuutusmaksut sekä muut työnantajamaksut ovat rästissä.

      • Semmoista peliä

        Matalasta palkasta taas saattaa saada syytteen kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä. Asiat ratkaistaan toki tapauskohtaisesti.


      • Yön rotary

        Mutta missä ja miten tämä ilmoitetaan? :(


    • Semmoista peliä

      Tuolta löydät verotarkastusyksiköiden yhteystiedot lääneittäin. Yksikköön voit lähettää joko etanapostia tai soittaa läänisi verotarkastusyksikköön. Viranomainen tekee soiton johdosta rutiinitarkastukset ja päättää sen jälkeen onko tarve tehdä jatkotoimenpiteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1231
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe