Voinko johonkin vihjata entisen työnantajani pimeästä palkanmaksusta ja matalista palkoista? Voidaanko palkan ylipäätään katsoa olevan liian alhainen, jos se on provisio?
Työntekijöille ei maksettu lainkaan palkkaa työvuoron valmistelutehtävistä eikä koulutusajalta. Kyseessä oli osa-aikainen yötyö provisiopalkalla, itselleni kertyi kahdesta työkeikasta (yhteensä noin 10 h) noin 30 euroa plus nämä pimeästi maksetut "palkkiot".
Voiko tästä vihjata johonkin nimettömästi? Onko lakia rikottu muuten kuin pimeän palkanmaksun osalta? Ja vaikuttaako ilmoittamiseen se, että en ole itse enää pitkään aikaan ollut tuolla töissä?
Voinko käräyttää?
5
293
Vastaukset
- Semmoista peliä
Voit. Ilmoita verottajalle työnantajasta, joka ei suorita työnantajavelvoitteitaan.
Täytyy muistaa, että verojen maksamatta jättäminen kielii myös siitä, että työeläkemaksut ja työttömyysvakuutusmaksut sekä muut työnantajamaksut ovat rästissä.- Semmoista peliä
Matalasta palkasta taas saattaa saada syytteen kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä. Asiat ratkaistaan toki tapauskohtaisesti.
- Yön rotary
Mutta missä ja miten tämä ilmoitetaan? :(
- Semmoista peliä
Tuolta löydät verotarkastusyksiköiden yhteystiedot lääneittäin. Yksikköön voit lähettää joko etanapostia tai soittaa läänisi verotarkastusyksikköön. Viranomainen tekee soiton johdosta rutiinitarkastukset ja päättää sen jälkeen onko tarve tehdä jatkotoimenpiteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081769- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801231Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251081
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23957