Moi olen 15 v poika ja pituuskasvu on tällä hetkellä kovassa vauhdissa. Haluaisin treenata käsiäni ja hartioitani noin 7kg:n käsipainoilla, mutta haluaisin tietää että vaikuttaako tuollainen käsilihas treeni pituuskasvuun heikentävästi. Olen ikäiseksekni aika pitkä (183 cm), mutta haluaisin kasvaa vielä niin paljon kuin mahdollista.
Lisäksi haluaisin kysyä että saako isot lihakset kasvamaan isoilla painoilla ja lyhyillä toistoilla vai pienillä painoilla ja pitkillä toistoilla.
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista :)
Lisäksi haluaisin kysyä että saako isot lihakset kasvamaan isoilla painoilla ja lyhyillä toistoilla vai pienillä painoilla ja pitkillä toistoilla.
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei kannata tumputtaa tolla 7 kilon käsipainolla tuhatta toistoo niinkun useat aloittelijat tekevät. Suosittelen että ostat jokuu 20 kilon käsipainon(jos tuntuu liian raskaalta niin pienempi) ja tee vaikka 8-10 toistoa vaikka 5 kertaa per treeni. Plus tee muitakin liikkeitä esim. punnerruksia,leukoja. Punnerruksiin saat lisää ytyä kun pistät reppuun painoja ja reppu selkään ja punnerra sitten reppu seläs sopivin toisto määrin.
Siinä ny muutama vinkki. Suosittelen että treenaat myös jalkoja,selkää ja keskivartaloa muista että pidä lepo päiviä ja syö terveellisesti ja syö tai juo proteiinia 2grammaa/paino kiloa kohden.