Yrittäjäystävällisempi kemijärvi

Kyllä yrityksissä on kemijärven ja koko lapin tulevaisuus.kunta ja kuntayhtymät ja valtio eivät voi taata työpaikkoja tulevaisuudessa.
jos yrittäjä perustaa pienenkin firman tänne pitäis sitä tukea jo paikallistenkin voimin eikä aina moittia, kustannukset ovat kalliimmat täällä kuin jossain isossa paikassa missä on suuri asiakaskunta minkäs teet?
pienenkin yrityksen perustaminen vaatii pääomaa ja työtä esim pienen bed & breakfast yrityksen kuvittelis saavan pystyyn pikkurahalla mutta ei se niin mene.
Ja sitten paikalliset ihmiset eivät yhtään ymmärrä imagon päälle; oman pesän likaajia on liikaa!
10202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Juu olen tilannut kakkuja Tonkopuron leipomosta kun on ollut juhlaa ym ja olen kehottanu yöpymään Lohelan majoissa jos on ollut vierasta väkeä ja tyytyväisiä ollaankin oltu. Samaa mieltä että jos ei käytä palveluja ne kuihtuu

Äänestä

Niinpä.On aivan totta että kun ei paikkakunnalla puhalleta yhteen hiileen ni tarjonta kuihtuu.
Tästä hyvä ykkösesimerkki on kauniilla paikalla Pöyliöjärven rannalla sijaitseva ravintola Lohiportti,joka on nyt kiinni koko kesän ja auki vain tilauksesta.
Kysymys:Miksi paikalliset asukkaat eivät käyttäneet sen tarjoamia palveluja tarpeeksi?
Em.yrityksessä on olleet varmasti ammattitaitoiset kokit ja tarjoilijat,mutta kun ei,ei kelpaa....näin sitten käy.
Pitää löytää uusi KEMIJÄRVI-henki,jolla nostetaan paikkakunnan palvelutarjontaa käyttämällä sitä ja näin kannustamalla rohkaistaan yrittäjiä uuteen nousuun.
Kun ei sitten käytetä ni tyhjäpä surkutella.....kannattaa katsoa peiliin ja ajatella,miten itse olen vaikuttanut.
Peilistä näkee sitten,olenko miten itse myötävaikuttanut kehitykseen.
Kun yhdessä tukisimme paikallisia yrityksiä niin meillä olisi mahdollisuus saada uusia trendikkäitä ohjelmajuttujakin tänne,ettei tarvii lähteä niitä hakemaan ulkopaikkakunnilta.

Äänestä
  • Vaikea on mennä lohiporttiin ku ovet on aina säpissä. Hienolla paikalla ravintola, harmi vaan ku ei osata pyörittää toimintaa. Vika yrittäjässä.

    Äänestä

  • Kemijärven asukasluku on liian pieni, palveluille ei ole käyttäjiä jolloin yritys ei toimi kannattavasti ja se lopetetaan.

    Äänestä

Iskelmäfestareille jatkoaikaa sinne Ahvensalmen kentälle aamu 04.00 asti kerran kesässä ja turha valitus pois!

Äänestä

Ei kaupunkikaan näköjään suosi paikkakunnan rakennusosaamista ja rakentajia, joita valmistuu joka vuosi mm. Itä-Lapin amikselta.
Niin vain Lepistön kouluakin purkavat vieraat miehet Virosta. Ei mitenkään varmistella, että työ jäisi paikkaunnan ihmisille. Puhetta piisaa!

Arvaan, että kilpailuttaminen vie tähän. Lisäksi kouluissa syötetään Kiinassa pakattua kalaa, Puolasta tuotuja marjoja ja muualta maailmasta tuotua lihaa, vihanneksia jne.

Näin käy, vaikka paikkaseudulta saisi luomutuotteita, työntekijöitä ja yrittäjiäkin. Jotenkin toivottamalta tuntuu, ettei sellainen julkisyhteisö kuin kaupunki suosi paikallisuutta. Meille käy kuin Rauhalle ja Toivolle eron jälkeen. Oottako kuulleet? Rauha tuli toivottomaksi ja Toivo rauhattomaksi.

Tuhannen fakta on niin ikään, että me kuluttajat tilaamme netistä, ostamme Roista ja Ikeasta jne. Viinakin kannattaa tuoda Virosta. Tätä kautta meille käy kuin sille saarelle Outokummussa: ajaudumme tahdottomasti johonkin esteeseen ja jumiudumme sinne. Nyt tarvittasisiin hinaajaa ja köysimiehiä kiinnittämään saari kohilleen.

Äänestä

Asiassa on se puoli, että hinta ratkaisee. Pitää se lähituotekin saada kilpailukykyiseen hintaan, se nyt on selvä asia. Ei löydy kunnasta liikaa rahaa ostaa kalliilla, kun ollaan kriisikunta.
Jossain oli juuri, että Suomessa on palkansaajien ostovoima lisääntynyt 25% kun muissa euromaissa vain 5% samalla aikavälillä. Me ollaan itse syöty oma kilpailöukykymme ja siihen pitäisi saada korjausliike aikaan.

Äänestä

Ise kaupunki näyttää esimerkkiä, Virosta työntekijät. Saa siinä kehottaa ihmisiä ostamaan vain kempan tuotteita ja palveluita. jaa mihinkä menee verorahat? Varmasti Viroon. Kaupunkihan on näin käyttäytynyt jo vuosia.

Äänestä

Ei taida tyly touhulla olla kokemusta työnteosta. Ne kun makssa virolaiset tekijät tänne ne veronsa, käy vaikka tavaamassa sitä muovikorttia siinä rintapielessä.

Äänestä

Tulipa vain mieleen lähtiä Viroon ja Rovaniemelle ostoksia tekemään. Mitä noita euroja syytää Kemijärveen.

Ei Kemijärviläinen kelpaa etes purku hommiin. Mökkitarpeet lähtee roista, takkaa myöten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuuma niemi kirjoitti:

Kyllä yrityksissä on kemijärven ja koko lapin tulevaisuus.kunta ja kuntayhtymät ja valtio eivät voi taata työpaikkoja tulevaisuudessa.
jos yrittäjä perustaa pienenkin firman tänne pitäis sitä tukea jo paikallistenkin voimin eikä aina moittia, kustannukset ovat kalliimmat täällä kuin jossain isossa paikassa missä on suuri asiakaskunta minkäs teet?
pienenkin yrityksen perustaminen vaatii pääomaa ja työtä esim pienen bed & breakfast yrityksen kuvittelis saavan pystyyn pikkurahalla mutta ei se niin mene.
Ja sitten paikalliset ihmiset eivät yhtään ymmärrä imagon päälle; oman pesän likaajia on liikaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu