Eli olen 13 vuotias tyttö, menossa yläasteelle ja haluan laihtua. Minä painan siis noin 70 kg ja pituutta on 165 cm. Minun tavoite paino olisi n. 54 kg syyslomaan mennessä. Voitteko auttaa mikä olisi paras tapa laihtua, aikaa n. 12 viikkoa :(( olkaa kilttejä ja auttakaa.
Yläasteelle laihduttaa.. Niin paljon kuin mahdollista.
3
120
Vastaukset
- Siskosi 25v.
Harrastatko liikuntaa? Nyt on paras aika uida, lenkkeilla, pyorailla, tehda pihatoita... Ota ilo irti kesasta! Alan pysy paikoillasi! Myos ruoka on maukkainta ja terveellisinta. Syo auringon kasvattamia kasviksia ja marjoja.
Olet tosi nuori — niin nuori, etta toivoisi, ettei sinulla viela olisi paineita ulkonaon suhteen. Ala ainakaan totuta itseasi nalkiinnyttamiseen ja epaterveelliseen ruokaan! Syo mieluummin saannollisin valiajoin, niin ei tule syotya liikaa nalan vuoksi. Liiku mahdollisimman paljon. Kuuntele kehoasi ja oloasi. Toivon, etta opit yha enemman nauttimaan siita, etta olet olemassa, seka kaikesta, mita sinulla on. Usko pois, silla tavoin olet tyytyvaisin. Kaikkea hyvaa sinulle!
PS. Pahoittelen puuttuvia pisteita, kirjoitan ulkomaisella nappaimistolla. - Tällä alkuun
Paras tapa laihtua on syödä terveellisesti. Kaikki mässyt, mätöt ja einekset pois. Ei sokeria eikä sokeroituja, ei light-tuotteita, ei vaaleaa leipää, ei muroja, ei maustettuja jogurtteja eikä rahkoja. Katso lautasmallista ohjeita. Syö paljon kasviksia. Leipää, riisiä, pastaa ja perunaa voit vähentää. Leipänä vain täysjyväleipiä. Tee itse ruuat, jos teillä on tapana syödä eineksiä.
Syö 5-6 kertaa päivässä 3-4 tunnin välein, joka aterialla myös proteiinia.
Syö 1800-2000 kcal päivässä. Ja sitten se liikunta! Kuten edelläoleva kirjoitti, niin liiku ja tee paljon, ole aktiivinen. Jollet ole töissä, voit liikkua useamman tunnin ihan reippaasti päivänmittaan. Tunnin reipas kävelylenkki, parin tunnin pyöräily, uintia, pihatöitä, kotitöitä.. Illalla vaikka vielä tunnin lihaskuntoharjoitus tai kuntosalille.
Aina kun lösähdät teeveen tai tietokoneen näytön eteen, teet hallaa kroppasi hyvinvoinnille. Pysy liikkeessä.
12 viikossa et laihdu ruikuksi. Kovalla työllä voit kuintenkin saada n. 6 kiloa läskiä pois. Jotta se painonpudotus johtuisi läskin sulamisesta eikä lihaskadosta, on syötävä ja liikuttava hyvin! Jos painosi putoaa liian vähällä syömisellä ja liikkumattomuudella, susta tulee vain laiha löysä läski. Ennemmin kiiinteä lihava kuin edellinen.- mievuan
Moii!! :)
itelläni sama ongelma, tyttö, 13w, yläaste tulossa, 165cm, 66kg. Tavoite ois jouluun mennessä 55kg.
en oikeastaan osaa auttaa, mutta jos haluiaisit voisin alottaa sun kaa semmosen yhteisen laihdutusprojektin, jaetaan mielipiteitä, neuvoja ja muutenkin sellaista vertaistukea.
joko ihan tässä keskustelussa tai sitten jos haluat niin sähköpostin/twitterin/tms välityksellä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869