Suoritin just lukion mutta en tiedä vielä varmasti että mitä aion opiskella. En halua jäädä missään nimessä Suomeen asumaan, haaveena olisi muuttaa esim. Saksaan, Ranskaan tai Englantiin.
Olen avoin vähän kaikenlaiselle työlle, joten kertokaahan, että mitä on järkevintä opiskella, että edellämainituissa maissa ylipäätään saa töitä helposti ammatista ja että tutkinto on pätevä, koska en usko että on rahaa koskaan opiskella ulkomailla mulla. (Yksi ammattihaave tosin on opettaja, voiko suomessa opiskellut opettaja päästä ulkomailla töihin opettajana?)
Mitä kannattaa/ei kannata opiskella jotta pääsee ulkom. töihin?
1
246
Vastaukset
- Helis217
Olisi ehkä parempi opiskella sitä mikä kiinnostaa tai missä olet lahjakas. Joku suomen kielen opettaja ei nyt selkeästi ole se helpoin vaihtoehto jolla löytää töitä ulkomailta ihan heti. Vaikka nyt haluatkin ulkomaille, elämä voi viedä ihan eri polkuja ja jos opiskelet jotain mikä sinua ei laisinkaan kiinnosta, sinua voi harmittaa myöhemmin.
Kielet, business administration, procurement, logistiikka, supply chain...vaihtoehtoja on monia jos haluat helpon tien ulkomaille. Ja muista, useat loppupelissä päätyvät tekemään ihan jotain muuta kuin ovat opiskelleet.
Jos haaveenasi on opiskella opettajaksi, olisitko ala-asteen luokanopettaja opettaen monia aineita vai tiettyjen aineiden opettaja? Kannattaisiko tutkia tätä lähemmin ja ottaa yhteyttä kouluihin ja koulujen vaihto-opiskelukumppaneihin?
Tärkeintä ulkomailla pärjäämisessä on sujuva englanninkielen taito. Sitä voit mennä opettelemaan vaikka simppelimmässä duunissa kuten suomenkielinen call center tai vaihto-opiskeliana (jos ei siis ole jo hallussa), jos et kokopäiväisiä opintoja halua suorittaa ulkomailla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1281653Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.1991038- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48843Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29837