Mitä kannattaa/ei kannata opiskella jotta pääsee ulkom. töihin?

raamona

Suoritin just lukion mutta en tiedä vielä varmasti että mitä aion opiskella. En halua jäädä missään nimessä Suomeen asumaan, haaveena olisi muuttaa esim. Saksaan, Ranskaan tai Englantiin.

Olen avoin vähän kaikenlaiselle työlle, joten kertokaahan, että mitä on järkevintä opiskella, että edellämainituissa maissa ylipäätään saa töitä helposti ammatista ja että tutkinto on pätevä, koska en usko että on rahaa koskaan opiskella ulkomailla mulla. (Yksi ammattihaave tosin on opettaja, voiko suomessa opiskellut opettaja päästä ulkomailla töihin opettajana?)

1

257

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helis217

      Olisi ehkä parempi opiskella sitä mikä kiinnostaa tai missä olet lahjakas. Joku suomen kielen opettaja ei nyt selkeästi ole se helpoin vaihtoehto jolla löytää töitä ulkomailta ihan heti. Vaikka nyt haluatkin ulkomaille, elämä voi viedä ihan eri polkuja ja jos opiskelet jotain mikä sinua ei laisinkaan kiinnosta, sinua voi harmittaa myöhemmin.

      Kielet, business administration, procurement, logistiikka, supply chain...vaihtoehtoja on monia jos haluat helpon tien ulkomaille. Ja muista, useat loppupelissä päätyvät tekemään ihan jotain muuta kuin ovat opiskelleet.

      Jos haaveenasi on opiskella opettajaksi, olisitko ala-asteen luokanopettaja opettaen monia aineita vai tiettyjen aineiden opettaja? Kannattaisiko tutkia tätä lähemmin ja ottaa yhteyttä kouluihin ja koulujen vaihto-opiskelukumppaneihin?

      Tärkeintä ulkomailla pärjäämisessä on sujuva englanninkielen taito. Sitä voit mennä opettelemaan vaikka simppelimmässä duunissa kuten suomenkielinen call center tai vaihto-opiskeliana (jos ei siis ole jo hallussa), jos et kokopäiväisiä opintoja halua suorittaa ulkomailla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      323
      2578
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      173
      1781
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      28
      1655
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1507
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      49
      1020
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      265
      878
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      645
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      555
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe