mitä eroa pyöreä ja runsaanpuoleinen?

suomi24 treffeissä voi valita vartalonmuodoksi pyöreä ja runsaanuotoinen.
Mitä eroa on pyöreällä ja runsaanmuotoisella?
141778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Runsasmuotoinen = lihava.

Pyöreä tarkoittaa, että muutama kilo pudotettavaa saattaa löytyä, mutta niistä ei ole terveydellistä tai merkittävää ulkonäöllistä haittaa.

Äänestä

Runsasmuotoinen on suhteellinen käsitys, mutta minä näen sellaisena löllyvän ja
jokapuolelta tursuavan henkilön ja pyöreällä taas vyötärönsä kadottaneen
tasapaksun, mutta n.10kg ylipainoa omaavan.

Äänestä
  • Mikäs minä sitten olen? 6-7 kg ylimääräistä, mutta kurvikas, kapeahko vyötärö ja pyöreä lantio/peppu? Ei älyttömästi tursua mistään enkä todellakaan ole tasapaksu. En myöskään ole "normaali", koska liikakiloja on.

    Omasta mielestäni olen nimenomaan "pyöreä". Eli minusta "pyöreä" tarkoittaa lievästi ylipainoista ja "runsaammanpuoleinen" reilusti ylipainoista. Ei näillä ole tarkoitus kuvata sitä, minkä muotoinen ihmisen kroppa on tai mihin kohtaan kilot ovat kertyneet.

    Äänestä

No minun mielestäni molemmat ovat sama asia kuvattuna vähän eri tavalla. Kummastakin tulee mieleen ylipainoinen. Ei siis sellainen jolla on muutama kilo ylimääräistä ja pari pientä vatsamakkaraa, vaan ihan selvästi ylipainoinen.

Äänestä

Pyöreä = lihava

Runsaanpuoleinen = sairaalloisen lihava

Eli tyypillisiä läskien kiertelyilmaisuja, samaa sarjaa kuin "isot tytöt" ja "rehevä".

Äänestä

Ei mitää eroa. Olen tavannut kumpaakin ja molemmat hirveittä läskejä 25 kg liikaa painoa siis. Naiset sanoo et ovat pyöreitä koska eivät pysty katsomaan totuutta silmiin eikä puntariin ne uskalla astua koska totuus näkyy puntarissa. Naiset siis vähättelee ylipainoaa jotta pääsisivät treffeille. Ja sit Nää läskit naiset ei lähde ikinä omantasoisten kanssa treffeille.

Äänestä

Miksi laittaisin olevani pyöreä tai runsasmuotoinen, kun olen pitkä, lihaksikas ja iso nainen ;) Amatsooni paremminkin ja vahva sellainen, ylipainoa 10 kiloa, juu, ja se on jakautunut jokseenkin tasaisesti. No, laitan ko. kohtaan normaali ja sekös naurattaa :D

Äänestä
  • jos oot lihaksikas kai, siellä on vaihtoehtona urheilullinen...

    Äänestä

Vartalon mallin ja painon tilalla voisi olla yksinkertaisesti vyötärön ympärysmitta, se pituuden kera kertoo kertoo ilman arvailua naisen vartalosta kaiken. Lisäksi se on helppo mitata ja varsinkin treffeillä tarkistaa!

Äänestä

Läski on läski ja hoikat on erikseen.

Tästä nettideittiin naisille uudet vartalomääritelmät:

-Laiha ja lauta
-Laiha ja lauta, mutta latinopeba
-Laiha mutta rinnat on
-Urheilullinen ja lihaksikas pienikokoinen
-Urheilullinen ja lihaksikas isokokoinen
-Urheilullinen ja lihaksikas, mutta rasvan peitossa
-Olen pitkä ja siksi nettideitissä epätoivoinen
-Siideripömppis ja mielestäni se on seksikästä
-ns. normaali eli päärynävartalo hyllyvin alavatsoin
-Lyhyet jalat, paksut nilkat, iso lantio, epämääräinen yläosa
-Synnyttänyt
-Synnyttänyt useasti
-Kroppa kuin Milan Kuniksella (harvoin käytössä nettideitissä)
-Rinnat roikkuu, mutta ne on
-Takamus on kuin ladon ovet, muita osia ei huomaa
-Ylimääräistä on, mutta se ei haittaa minua
-Ylimääräistä on ja tunnen siitä omantunnon tuskia
-maapallo on pyöreä, minä olen aikuinen nainen
-Sairaalloinen ylipaino

Anteeksi. ;)

Äänestä
  • Miehille riittääkin paljon vähemmän vaihtoehtoja, oikeastaan näillä jo karsitaan sopimattomat pois:


    tulot, yli 100 000/vuosi, vai alle

    penis, yli 17cm vai alle

    Äänestä

  • Entäs miehet?

    kaljuuntuva
    kokonaan kalju
    30 kg mahan kohdalla
    pieni kaljamassu, entinen hoikka
    hoikka, ei urheilullinen
    hoikka, urheilullinen
    laiha ruipelo

    pukeutuminen, joko 1 tai 2:
    - 1. Ei mitään hajua/ 80- luvulta
    2. Mitäänsanomaton

    Äänestä

Kyl mä ainakin aattelen, että jo pyöreällä on aika paljon ylipainoa ja runsasmuotoisella sitten vielä enemmän. Normaalin voi mielestäni laittaa ihan hyvin jonkin verran ylipainoinenkin, ei normaali tarkoita ihannepainoa

Äänestä

Sitten vielä naiset, jotka eivät täytä ko. kohtaa profiilissa ollenkaan ja kuva on ainoastaan naamasta. Voi olla varma, että treffeille lyllertää sellainen tyypillinen siiderivalas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


öö......... kirjoitti:

suomi24 treffeissä voi valita vartalonmuodoksi pyöreä ja runsaanuotoinen.
Mitä eroa on pyöreällä ja runsaanmuotoisella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu