Eli ihan totta! Nyt en enää voinut olla kirjoittamatta tästä asiasta, vaikka makunsa se on kaikilla erilainen, tiedän, mutta silti! Eli mikä helvetin hieno juttu siinä on, että varsinkin miehet (sekä monet, monet, naiset) käyttävät sandaaleisa sukkia!!!!?
Se on niin järkyttävän näköistä, etten edes ihan heti pahempaa keksi! Eivätkö Suomaliset juntit tajua mitään hyvän maun tai päälle? ihmisillä ei ole näköjään mitään makua! Miksi sandaaleihin täytyy laittaa sukat? Sama kun sitten vetäisit lenkkarit jalkaan. Jos varpaat kengistä näkyy, niin ne näkyy sitten, ei sinne sukkia kuulu väliin tunkea, siinähän se sandaalin idea menee ihan sivusuun! En muutenkaan ymmärrä ''sporttisandaaleja'', niin järkyttäviä että...(!) ei sanat riitä kuvailemaan...
Toinen järkyttävyys ovat crocsit!!! Ne ovat mökki ja pihakengät! Ei niillä kävellä kaupungilla! Ja sukat crocseissa herran Jumala sentään! järkyttävää! Olen kertakaikkiaan kurkkuani myöten täynnä tätä Suomalaisten tyylittömyyttä! jotain rajaa kiitos!
Miehetkin voisivat kesäkengiksi järkkysandaalien siaan hankkia vaikka varvastossut tai tennarit, vaihtoehtoja kyllä on. Ollakseen katusiedettävä, ei tarvitse paljon tehdä.
Sporttisandaalit ja crocsit hevonkuuseen, kiitos!!!
6
582
Vastaukset
- -----
En minäkään ymmärrä miksi joku pitää sandaaleissa sukkia. Itse nautin kun voin kävellä varpaat paljaana talven jälkeen ja kadusta nouseva lämpö hyväilee paljaita jalkoja. Suomessa joutuu pitämään koko talven paksuja kenkiä joten minusta kesällä kannattaa laittaa sukat laatikkoon ja kaappiin odottamaan syksyä.
- kesämies32
Tarkoitat varmaan sporttisandaaleilla näitä remmeillä paikalleen lukittavia sandaaleja. Saanko kysyä mikä noissa niin ärsyttää? Mukavan ilmavat kengät, jotka sopivat hyvin shortsien kanssa. Miksi kesäkuumalla pitäisi umpinaisia kenkiä pitää kun ilmavampaakin on tarjolla.
Samaa mieltä sukista sandaalien kanssa ja crocseista. - Taipuu, ei katkea
Luulen useimpien suomalaisten tahallaan haluavan ärsyttää näitä nirppanokkaisia, turhantärkeitä muotipoliiseja, jotka sanelevat, miten muiden tulisi pukeutua. Esimerkiksi valkoiset tennissukat olisi jo aikaa sitten unohdettu, mutta erään muotipoliisin ansiosta niillä pysyy vankkumaton kysyntä hamaan tulevaisuuteen. Eli moni tekee juuri päinvastoin, kuin nämä kaikkitietävät besservisserit meitä yrittävät neuvoa ja sekös eräitä harmittaa. Katajainen kansa tekee juuri niinkuin huvittaa. Taipuu, vaan ei katkea. Crocseillahan on jo kielletyn hedelmän maku ja vankka kannattajakuntansa kansan syvissä riveissä. Tämän perusteella ennustan sporttisandaaleille samaa buumia. Eteenkin, jos ne kieltää joku tunnettu muotialan persoona.
- muotimunamies
Varvastossut miehillä varsinkin on perseestä ja varsinkin kaduilla, rannoilla ja mökillä menee vielä. Sporttisandaalit näyttää hyvältä naisillakin kunhan ei sukkia.
- Toivotonk
Musta sporttisandaalit on parhaat kesäkengät, mikä johtuu ehkä myös siitä että mun täytyy ottaa nykyään huomioon myös yliliikkuvat nilkat ja kenkien "rullaavuus" fysioterapeutti suositti lenkkareita tukee askellusta. Sukkia pidän vain kirkossa.
- totuuskengissä
Varvastossutko sitten ovat muodikkaat ja hyvännäköiset?! Niissä väsyy jalat ja muutenkin huonot kävellä. Sportsandaalit ovat mainiot, etenkin merrel-merkkiset ovat laatua. Jokainen niitä käyttävä ymmärtää miten hyvät ne kesällä ovat. Ovat myös hyvännäköiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215804- 601967
- 251409
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2301215- 741125
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531077Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️661059Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1431036- 511032
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58985