Mistähän saisin voimia tulevaan työpäivään? Lomaa ollut tässä kuukaus ja olen jo ahdistunut pelkästä ajatuksesta mennä töihin ja herätä aikaisin. Toki lomalta paluu on aina ihan yhtä helv. mutta nyt se on erityisen raskasta. Äitini sairastui niin pahasti, että on tälläkin hetkellä jonkinlaisessa kriittisessä tilassa. Loppuloma on mennyt siis itkiessä, sairaalassa aikaa viettäessä, murehtiessa, haluisin nukkua kaikki päivät ... ei jaksa nousta ylös sitten millään vaikka unia olis takana tarpeeksi. Tuntuu kun olis ollut jo töissä, päässä vanne kiristää ja haukotuttaa, illalla olo tuntuu surkealta ja haluisin olla täydessä hiljaisuudessa. Kumppanikin on matkoilla, joten ikäväkin riivaa. Kaiken lisäksi työn toimipaikkani vaihtuu, joten pitää taas tutustua uusiin ihmisiin ja uusiin käytäntöihin ja jaksaa hymyillä vaikka työntekijöitä on liian vähän. Tuntuu vähän, että koko maailma ärsyttää ja jotenkin ajatus kuolemasta lävähtää suoraan päin naamaa, kun koskaan en sitä ole osannut pelätä oikeasti. Nyt kun sellanen käy lähellä, niin ärsyttää koko elämä ja varsinkin ajatus siitä että pitää olla vahva ja iloinen ja mennä taas toisten arvostelujen ja paineiden kohteeksi. Olen kyllä nuori ja työelämää tosi vähän takana, silti jo nyt ärsyttää. Pakko silti yrittää vaan tsempata.
Tuleva työpäivä ahdistaa.
Surku112
13525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
osta muutama pullo kossua ja sieltä tullee uutta näkemystä asiaan.
Muuta ajattelutapaasi. Jos menetät työsi pähkäilet noita yksinäsi tekemättä mitään.
Ajattelin juuri aloittaa oman ketjun huomisesta työpäivästä, mutta tällainen näköjään on jo. Kyllä masentaa kuukauden loman jälkeen lähteä töihin.
Oravanpyörät odottaa ja orjapiiskurit (=pomot) pyörittelee peukaloitaan vieressä..
Kipin kapin töihin vaan. Tässä se taas nähdään että pitkät lomat eivät tee ihmisille hyvää. Ota ensi kerralla lyhyempi loma. Mut nyt vaan piiskattavaksi vaan niinku muutkin.
Olipas aika saatanan hitaasti kuluva päivä tänään, toivottavasti huominen menisi nopeammin.
Oliko muilla sama fiilis, että aika olisi melkein pysähtynyt :D ?
Hymyile - huomenna on huonommin.
Rupea työttömäksi ja nauti ajasta ilman stressiä.
T. jo kolme vuotta työtön ja töihin en mene ;)
Työt vielä jaksaisi ja asiakkaat, mutta iso organisaatio ja sen kaikkea epäilevä kyttäyskulttuuri lyö lyttyyn.
Otat vaa kunnolla sitä saikkua. Itsekin olin joskus tunnollinen työntekijä, mutta siitä ei palkita mitenkään niin aloin hakemaan saikkua pieneenkin vitutukseen. Muuten homma pysynyt samana, palkka tulee samana, kaikki pysynyt samana, paitsi "lomapäiviä" on huomattavasti enemmän vuodessa :D
Huomena paluu töihin, tietää että työmäärä lisääntyy, vastuu lisääntyy, liksa pysyy samana. Jotenki pelonsekaiset tunteet koko ajan päällä. Tekis mieli ottaa saikkua heti.
Itse ollut tässä vasta 7 päivää töissä loman jälkeen ja kyllä tekisi mieli jäädä sairaslomalle edes kolmeksi päiväksi.
Olisihan se mukava mennä loman jälkeen takaisin jos nykymaailmassa ja työelämässä olisi edes jotain inhmillistä.
Mikään ei riitä saatana rahanahneille porvareille.