Mikä noita suomalaisia uimareita vaivaa?

Lollolollo222

Aina kun arvokisat on tulee epäonnistuminen sama on havaittu niin monessa muussakin urheilussa. Ovatko noi suomalaiset todellakin niin luusereita, ettei niistä ole mihinkään juuri kisojen alla kyllä hehkutellaan, että nyt on hyvä fiilis sitten kun kisa hetki lähestyy ja sen jälkeen kun kaikki menny pieleen selitellään "en tiedä missä meni pieleen" perkeleen luuseri pellet älkää menkö mihkää kisoihin kun teistä ei ole mihinkään.

4

217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • swimma

      uinnissa on yksinekertaisesti niin saakelin kova taso maailmalla!! Usko pois. Pitää tehdä suomen ennätys että pääsee jatkoon.

    • Jos kisoista ei kelpaa kuin mitali, niin sitten on paras keskittyä kännykänheittoon ja suopotkupalloon. Tämänkokoisessa maassa huippulahjakkuuksia ei tule kuin satunnaisemmin, ja maailmanlaajuisesti kilpailluissa lajeissa lahjakkuudellakaan ei päästä kovinkaan pitkälle ilman ammattimaista harjoittelua. (Esim. Sievinen lopetti koulunkäynnin peruskoulun jälkeen ja alkoi uida ammatikseen.)

      Näiden kisojen A-rajoja on rikottu viidellä matkalla. A-rajan rikkoneista kaksi on uimatta. Emilia Pikkaraisen satasen perhonen lienee kaikille pettymys, mutta Pikkarainen on ilmeisesti vielä toipilaana. Eetu Karvosen diskaus välierissä on tietysti myös pettymys (hylätyllä ajalla hän olisi sijoittunut yhdeksänneksi, jääden kahden sadasosan erolla finaalista). Matti Mattson on näissä kisoissa kahdesti (kertaalleen edellisten viestin kirjoittamiseen mennessä ja illalla uudelleen) parantanut 200m rintauinnin Suomen ennätystä ja ui finaalissa, mikä on kova saavutus verrattuna kestävyysurheilun yleiseen tasoon Suomessa.

      Muista uimareista Anni Alitalo pääsi 50m selkäuinnin SE:llä nipin napin välieriin (ja paransi SE:tä välierässä uudelleen, mutta jääden reippaasti maailman huipuista), Matias Koski korjaili 800m vapaauinnin SE:tä reippaasti ja jäi juuri ja juuri pois finaalista. Jenna Laukkanen teki 200m rintauinnin SE:n ja pääsi sillä välieriin. Kun SE ei ole lippu finaaliin, niin lienee päivänselvää, että matkaa maailman huipulle on vielä reippaasti. Suunta näyttää kuitenkin tällä hetkellä paremmalta kuin pitkään aikaan.

    • epätietoinen jussi

      Onkohan hanna seppälä transu?? muistuttaa niin pahuksen paljon thaimaan ladyboy väkeä.

    • rinulia

      Uinti on yksi parhaista kilpaurheilumuodoista. Arvokisat ovat aina äärimmäisen kovatasoiset eikä voitoista kannata haaveillakaan, jos ei ole ME-kunnossa. Alkueristä jatkoon pääseminen on hyvä saavutus, varsinkin jos tekee oman ennätyksen, välieriin pääsy on jo loistava saavutus. Finaalipaikka on jo ihan huippu ja mitalipallille nouseminen ihan käsittämätöntä. Matti Mattsonin esitys teki taas uintiurheilun seuraamisen entistä mielenkiintoisemmaksi. ...tuleva ME- mies ja olympiavoittaja (?)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      52
      3295
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1054
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      910
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      19
      844
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      800
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      44
      694
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      27
      682
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      617
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      610
    Aihe