Jossakin (IL) uutisoitiin, että Juha Mieto saa olympiavoittajille osoitettua perintörahaa 8000 euroa. Samanlaisen summan pokkaa Pauli Nevala ja myös Tapio Korjus.
Nyt vain tulee Korjuksen kohdalla mieleen kerettiläinen ajatus, että kun mies sai jo Humussa (huippu-urheilun toimikunnassa) ylisuurta palkkaa ja tulokset työssä jäivät aika heikoiksi, että lahjoittaisipa hän kyseisen summan vaikka nuorisourheilun hyväksi. Ei voitaisi miestä ainakaan ahneeksi mainita.
Perintörahaa olympiavoittajille
4
173
Vastaukset
- Saara.
Savolaisnainen testamenttasi miedolle käteistä ja kaksi maatilaa Suomen olympiavoittajille. Nyt kiinteistökaupat on tehty ja arvioitu myyntihinta ylittyi.
Onkohan mieto käynyt joskus "kylässä"?
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/il-juha-mieto-saa-perintorahoja-8-000-1.1436401 - oylympia
Lukekaa se juttu, älkääkä kirjoitelko luulojanne. Kaikki ELOSSA OLEVAT OLYMPIAVOITTAJAT sivat käteistä rahaa kyseisen rouvan testamentissa. Kaksi maatilaa myytiin, ja niiden tuotto tuli jaettavaan summaan mukaan. Tekee noin 8 000 euroa / olympiavoittaja.
Olihan siellä Miedon, Korjuksen ja Nevalan lisäksi myös nurmolaispainija Jouko Salomäkí edunsaajien joukossa.
Mitä sitä kadehtimaan. Jos rouva on ollut viimeisen päälle kova penkkiurheilija, eihän se ihme ole, että haluaa omaisuuttaan urheilijoille lahjoittaa. Voihan se olla, ettei suku ole paljon piitannut ja ilonhetkiä rouvalle aikaansaanut - jos olympiavoitot ovat iloa tuottaneet, se on hieno asia. - ota rumba
Tuskinpa tässä kukaan ketään kadehtii. Olympiavoittajat ovat rahansa ansainneet, mutta hieman toivoisin Korjuksen kohdalla jonkinlaista oikeudenmukaisuutta. Hänän sai Humun jäsenenä ihan ylimitoitettua kk-korvausta, joten kyllä hänen saavutuksensa on yhteiskunnankin taholta tullut kuitatuksi. Mutta se minkä testamentti tuo, ottakoon sen.
- Voivottelija
Voi voi. Eikö rouva keksinyt mitään järkevämpää kohdetta jolle testamentata omaisuutensa Voi voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2497561Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1413979Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1182227Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261657- 471520
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421214Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8963Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948