Noitalinna Huraa! oli 1980-luvulla pienimuotoista ja intiimiä musiikkia esittänyt bändi. Sanottiin, että se jatkoi laulaja Pekka Strengin aloittamalla linjalla, ja myös Young Marble Giants-niminen yhtye vaikutti siihen suuresti.
Sittemmin bändi hajosi, ja sen laulajatar ryhtyi opettajaksi ja lastenkirjojen kirjoittajaksi, ja pari muuta bändin jäsentä perustivät hiukan Noitalinna Huraa!:n kaltaisen uuden yhtyeen nimeltä Musta köksä.
Yhtyeen tunnetuin biisi oli Pikkuveli, joka nousi laajaan suosioon vasta PMMP:n pilattua sen ja muutettua sen reggaehumpaksi. Tässä kuitenkin laulu Puujalkaiset:
http://www.youtube.com/watch?v=_E3qUkNo1ME
Bonusbiisinä saatte laulun nimeltä Keinu:
http://www.youtube.com/watch?v=cLirsD-gjHU
Illan musiikkituokio: Noitalinna Huraa!
Varavaraanі
0
116
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614198KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152752Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452252Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291913- 241843
- 281566
- 171420
- 731360
- 1461307
- 311178