Laihdutus uinnin ja pyäräilyn avulla?

demixvala

Olen 14 v. ja haluaisin laihduttaa 10-15kg ennen joulua. Ajattelin että voisin alkaa uimaan joka tai joka toinen päiva. Lähin uimapaikka on n.10 km päässä joten sinne olisi n.30 min pyöräily matka. Millään erityisellä dieetillä en ole mutta annoskoissani olisi toki parannettavaa. Eli jos pyöräilisin 30 min,uisin n.1h ja sitten vielä 30min pyöräilyä n. joka toinen päiva niin oisko toi painon pudotus mahdollista?

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisas

      Riippuu mistä oot lähdössä. Kerrotko mittasi?

      • demixvala

        Harrastin joukkuevoimistelua 8 vuotta jonka lopetin jouluna ja nyt mittani ovat 166 cm ja 67 kg . Kaikki tämä ylipaino ei kuitenkaan ole kertynyt viimeisen runsaan puolenvuoden aikana:)


      • viisas
        demixvala kirjoitti:

        Harrastin joukkuevoimistelua 8 vuotta jonka lopetin jouluna ja nyt mittani ovat 166 cm ja 67 kg . Kaikki tämä ylipaino ei kuitenkaan ole kertynyt viimeisen runsaan puolenvuoden aikana:)

        Okei, nooh... Onhan sen 10-15kg jouluun mennessä aika paljon mitoillasi, mutta on sitä nopeampiakin laihdutuksia nähty. Kannattaa kuitenkin muistaa, että nopeasti laihdutetut kilot pysyvät harvoin kauaa poissa.

        Voit kuitenkin yrittää tuota, ja se voisi itsekuristasi riippuen jopa onnistua. Uinnin ja lenkkeilyn lisäksi kannattaa ottaa mukaan lihaskuntoa ja muistaa VENYTELLÄ.

        Ruokavaliokin kannattaa laittaa kondikseen, eli että et syö liikaa tai liian vähän. Ja liiallisen makeanhimon kannalta yksi karkkipäivä viikossa olisi hyvä :D

        Tsemppiä laihdutukseen, mutta muista, että voit hyvinkin pidentää laihdutusaikaasi kesää asti ettei paino putoa liian nopeasti

        En ole ekspertti tässä asiassa, mutta toivottavasti sait jotain apua tästä


    • Syömisistä kiinni

      Liikunnalla et saa laihdutettua, mutta se tukee laihtumista kun syöt terveellisesti.

      Yksi läskikilo on 7000 - 9000 kcal. Tuolla liikunnalla saat kulutettua: 20 km pyöräily n. 300 kcal ja tunnin kevyt uinti n. 300 kcal. Viikossa siis 1800 kcal. Jotta saat kilon pois pelkällä liikunnalla, siihen kuluu lähes kuukausi.


      Liikunta on kuitenkin hyväksi laihduttajalle, sillä se autaa säästämään lihaksia. Lihakset surkastuvat aina kun laihduttaa. Liikkumalla reippasti tätä voi minimoida.

      Ota huomioon, että nykyisellä ruokailullasi olet lihonut tähän saakka. Jollet muuta radikaalisti ruokatapojasi, lihominen voi jatkua liikunnasta huolimatta.


      Laihtuminen lähtee siis syömisestä. Terveellistä ravinnepitoista ruokaa, ei eineksiä. Ei myöskään huonoja hiilihydraatteja, kovia rasvoja, karkkeja eikä muitakaan mässyjä. Paljon kasviksia, paljon proteiinia, sopivasti hyviä öljyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      270
      10062
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      216
      5789
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      169
      5316
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      79
      4947
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      9
      3208
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      3
      2599
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2489
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2309
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      368
      2099
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1945
    Aihe