mikä muuten edes on pilates?

jos jaksais googlett

Eksyin vahingossa tälle palstalle jossa ei ole kuin vain muutama viestiketju

7

4345

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olipa vaikeaa
      • Per. Ä Aukko

        onhan se elokuva. Pilates of the caribbean.


    • Hyvätulee

      Ei noi videot tietääkseni/katsoessani ne liity Pilatekseen mitenkään, - enempi crostrainingiin. Olen käynyt muutamilla Pilates tunneilla ja enempi mulle tuli mielikuva jonkinlaisesta joogasta hitaine ja harkittuine liikkeineen tosin fyysisemmistä suorituksista. Jotenkin tuli tunne siitä että liikkeillä pyrittiin keskivartalon hallintaan ja muokkaamiseen tunnissa vatkattiin jos jotain puolta keskivartalosta.
      Sillain mä sen koin. Kysyinkin ohjaajalta et onks tää voimistelua ja liikkuvuuden parantelua enempi kuin fyysistä keskivartalo harjoitusta ? Ei hänkään osannut sen tarkemmin analysoida kumpaa enempi vai kumpaakaan.

    • naurettavaatouhua

      Pilates on niille jotka ei osaa eivätkä jaksa urheilla.

    • melilosvo

      Pilates on englantia ja tarkoittaa melilosvoa.

    • hyvälaji

      Itselleni pilates on tuonut notkeutta ja hyvää kuntoa. Hartia kivut on historia.
      Olen 7 v harrastanut kotona (Lynne Robinson ja Winsor kirjojen avulla) ja työväenopiston tunnilla. Netistä löytyy myös hyviä harjoituksia. Paljon riippuu opettajasta minkälainen tunti on.
      Olen 62 v ja hyvässä kunnossa. Harrastan myös kuntojumppaa ja zumbaa. Paino pysyy kurissa ja vartalo kiinteänä. Lajia en hylkää ikinä. Pääkaupunki seudulla löytyy paljon saleja .

    • pilatess

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      19
      1168
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      57
      965
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      863
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      761
    6. 61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      696
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      662
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      660
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      596
    Aihe