Onko muille tullut runsaasta pyöräilystä peräpukamia? Ite polkenu tälle kesää 4000 km maantiellä ja nyt huomasin suihkussa käydessäni, että perseenreiän sisäpuolelle on kasvanu pieni pukama. Voi saatana että vituttaa, nuori mies vielä 29 v.
Kysymys kuuluu, että miten tuohon pitäisi nyt suhtautua? Antaako olla vaan kun ei kuitenkaan oireile millään lailla, ei vuoda, eikä kyllä haittaa pyöräilyäkään. Lähteekö pois kun talvi tulee ja pyöräily loppuu vai "roikkuuko" ikuisesti mukanani?
Kysymys kuuluu, että miten tuohon pitäisi nyt suhtautua? Antaako olla vaan kun ei kuitenkaan oireile millään lailla, ei vuoda, eikä kyllä haittaa pyöräilyäkään. Lähteekö pois kun talvi tulee ja pyöräily loppuu vai "roikkuuko" ikuisesti mukanani?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yleensähän nuo painetaan vain takaisin sisään peräsuoleen. Jos alkaa vuotamaan tai kipeytyy niin sitten hirtetään. Kannattaa pyrkiä vähentämään pyöräilyä ja istumista muutenkin. Paljon istumista vähentää kun olet kotona makuuasennossa etkä istuma-asennossa.
Lol anna olla, kyllä ne lähtee pois jos aikanaan tai jos ei niin mee lääkäriin, ne hirttää ne. Tippuu sit itestään pois :D. plop plop.
Ennen kaikkea, kun istut, niin älä istu pitkään ja ota istuessasi rennosti, eli ei otsasuoni pullistuen.
vaiha satula osta halpa hyvä
Eiköhän noi ole vähän sellainen aikuisuuteen kuuluva juttu. Niin kauan kun ei ole kipua vessareissujen ulkopuolella, niin ei haittaa mitään. Pyyhkiessä voi vähän kirpaista ja tulla verta paperiin, mutta siitäkään ei mitään oikeaa haittaa ole. Pukamilla on tapana hävitä itsestään jossain vaiheessa ja sitten taas jossain vaiheessa tehdä comeback. Ainoastaan vakavat tapaukset vaativat lääkärin huomiota.
toisille pukamia toisille haavoja uten mulle. pyörläily on jätettävä ja kiduttava loppueläämä, ei auta salvat ei rasvat. pesu tuskaa samoin hikoilu.
Jos on haittaa pyllyssä on satula päin persettä
Trikoo pelle ei suunta merkkiä näytä, ja aonmainamoikessa risteyksessä vaikka vilkut ei toimi
Ei ole tullut. Vähän kipua on sesongin alussa hetken aikaa, jos pyöräilee vain lämpimänä vuodenaikana.
Pyöräilijän niin yleistä vaivaa, peräpukamaongelmaa, helpottaa tiivisteeksi asennettava samppanjapullon korkki. Tässä tapauksessa suosittelen nykyaikaisen muovikorkin välttämistä, sillä niissä on tympeähkön muovinen tuntu, teräviä pyällyksiä sekä ikävä muotoilu - sen sijaan vielä nykyäänkin käytössä oleva korkkipuinen ilmakiväärin luotia muodoltaan muistuttava malli on tarkoitukseen oivallinen. Se tuntuu käytettäessä mukavan lämpimältä, ja sen muotoilu estää tahattomat luiskahtelut sisä- tai ulkopuolelle. Metalliset osat kannattaa poistaa ennen korkin asettamista; itse asettaminen onnistuu vaivattomasti aimo annoksella vaseliinia.
Kävin lenkillä, niksi toimii hyvin.
Vääränlainen ruokavalio aiheuttaa pukamia ennenkuin pyöräily. Kasviksia ja kuituja lisää niin voi hävitä itsestäänkin.