tää on tylsä palsta

Jutellaan siitä miksi naiset pihtaa ja ovat nirsoja tavallisia miehiä kohtaan?
Olen kokenut naisten vit.tumaisen luonteen ja tylyn käytöksen niin monesti että Suomi naiset pitäis viedä venäjälle käytös oppiin. Venäläiset naiset ei ole tylyjä edes rumia miehiä kohtaan. Onko suomi naisten luonne maailman huonointa?
Euroopassa muualla en ole nähnyt muita kun ystävällisiä naisia. Ranskassakin
yks nainen lähti näyttää yhtä osoitetta ihan tosta vaan kun emme löytäneet.
38231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Suomiakat on mukavia vain jos kyseessä on hyvännäköinen mies. Tosin en minäkään ole mukava millekkään valaalle jolla on hapan turpa.

Äänestä

Minä en ainakaan katso ulkomuotoa ja perusta sen mukaan. Ihan oma vikasi, jos jahtaat sellaisia naisia, joista selvästi tietää ja näkee, että ovat valkkaajia pintaliitäjiä.

Meillä Suomessa naiset haluavat muutakin kuin miellyttää miestä ja olla miesten "matka tai-seksioppaita".

Äänestä
  • Nainen ei missään tapauksessa saa tehdä mitään miehen hyväksi tai tätä miellyttääkseen. Siinä on parisuhde taas erinomaisella pohjalla.

    Äänestä

Miksi naiset sanoo että etsivät omillaan toimeentulevaa miestä ja sitten kuitenkin jos opiskelee niin ei kelpaa. Eikä opiskelija tule omillaan toimeen. Minä ainakin tulen. ´Naiset huijaa joka lauseessa ja etsivät vain rikkaita joka elättäis naisenkin.

Äänestä
  • Opiskelu on kehittävää ja arvostettavaa. Menot tulojen mukaan tietysti.

    Äänestä

Tämmösiä itsestäänselvyyksiä täällä jauhetaan ja toitotetaan tunnista, päivästä ja vuodesta toiseen.

Äänestä

No piristetään sitä palstaa.

Olen asunut muutamia vuosia kolmessa eri maassa. Suomessa naiselle puhuminen on majesteettirikos. Näin ei ollut näissä muissa maissa, siis ei mitään kummallista naaman muljauttelua, nokan nostelua, haistattelua tai vastaavaa.

Tämä ei nyt sitten tarkoita sitä, että nämä muunmaalaiset naiset riemumielin heittäytyvät jalkoihini. Ei tarkoita, mutta kyllä heille saa puhua. Ovat kiinnostuneita tai sitten ei tai juttelevat tai sitten ei. Eipä siinä mitään. Tunne Suomessa on lähinnä, että älä katsokaan tännepäin.

Tulin äskettäin takaisin Suomeen ja heti kulttuurierot alkoivat näkyä. Kun sitä oli jo muutaman vuoden erehtynyt luulemaan itseään ihmiseksi (ja naisia myös) niin paluu todellisuuteen oli aika karu.

Koomisen puolelle menee maksuautomaattispektaakkeli. Vihaisen naisen mielestä automaatin toimimattomuus on minun vikani. Lisäksi olen vielä harvinaisen typerä mies, kun kehtaan väittää vastaan.

Kummallisia ovat olleet asiaspalvelukokemukset (naisia). Jos kortin unohtaa maksuautomaattiin (ei pankkiautomaattiin), niin se mitätöidään välittömästi. No onneksi rahaakaan ei pankista saa käteisenä ja asiakaspalvelijaa jaksaa kiinnostaa kovin paljon. Olisi nyt hitto vie, mainostanut edes verkkopankkia. Ja kun rohkenen todeta että: "Tässä kiteytyy hienosti edustamanne pankin haista-paska tyyppisen palvelukokonaisuuden syvin olemus", aspa alkaa raivoissaan selittää minulle kuinka häntä pitää kohdella.

Tai se kaupan kassa (nainen), joka kävi korjaamaan puhettani. Ei saa sanoa olkaa hyvä. Ei, se on tavattoman loukkaavaa kassan mielestä.

Tai se tarjoilija (nainen), joka ei millään tuonut laskua. Jossain 45 minuutin kohdalla kerroin mielipiteeni toiminnan laadusta. En haukkunut tai mennyt henkilökohtaisuuksiin. Tarjoilija juoksi keittiöön, josta tuli akka haukkumaan ja uhkailemaan minua.

Tai sihteeri piti feminismi-löpinän ja ilmoitti että hän ei keitä kahvia. Se loukkaa häntä naisena ja myös loukkaa hänen koulutustaan. Tähän minä, että minä voin keittää koska sentään osaan keittää kahvia. Sihteeri näyttää vieläkin happamalta.

Tai kun tapasin kaksi vanhaa opiskelututtua (naisia), jotka olin tuntenut vain nelisen vuotta, erehdyin ilahtumaan ja ehdottamaan viereiseen kahvilaan juttelemaan menoa. Voi sitä naaman vääntelyä ja naisten välistä "huomaamatonta" kommunkointia. Eivät lähteneet kahville, eihän se pakko ole.

En osaa ilmeisesti enää käyttäytyä Suomeen sopivasti, mutta mitäs näistä. Eipähän käy aika pitkäksi.

Terveisiä kaikille, jotka tunnistivat!

Äänestä
  • Täällä maailman laidalla kasvaneet Suominaiset nyt ei vain osaa peruskohteliaisuuksia. Ovat sellaisia yrmyn oloisia. Kyllä pitäis lähettää ne jonnekkin Keski-Eurooppaan oppia hakemaan. Perus small talk ei pitäisi olla liikaa vaadittu.

    Äänestä

  • Heikin aatoksia kirjoitti:

    Täällä maailman laidalla kasvaneet Suominaiset nyt ei vain osaa peruskohteliaisuuksia. Ovat sellaisia yrmyn oloisia. Kyllä pitäis lähettää ne jonnekkin Keski-Eurooppaan oppia hakemaan. Perus small talk ei pitäisi olla liikaa vaadittu.

    En minä mitään small talkkia kaipaa. Ainoastaan peruskäytöstapoja. Se riittäisi aivan hyvin.

    Äänestä

  • Esimerkkisi ovat hyvin outoja. Moni nainen näkyy katsoneen asiakseen kertoa sinulle, että käytöksessäsi on jotakin korjattavaa, ja sinun mielestäsi syy siis on heissä? Onko sinulla käynyt edes mielessä, että "tässä kiteytyy hienosti edustamanne pankin haista-***** tyyppisen palvelukokonaisuuden syvin olemus" ei ole omiaan tekemään asiakaspalvelutyötään tekevää virkkailijaa yhtään herttaisemmaksi sinua kohtaan? Ja olisiko tuon sihteerin toimenkuvasta kannattanut ottaa selvää ihan ensimmäisenä työpäivänä? Jos vanhat opiskelukaveritkin vääntelevät naamaansa eivätkä lähde kahvittelemaan, voisiko olla niin, että sinä vain et ole niin mukava tyyppi kuin luulet olevasi?

    Äänestä

  • Niin metsä vastaa kirjoitti:

    Esimerkkisi ovat hyvin outoja. Moni nainen näkyy katsoneen asiakseen kertoa sinulle, että käytöksessäsi on jotakin korjattavaa, ja sinun mielestäsi syy siis on heissä? Onko sinulla käynyt edes mielessä, että "tässä kiteytyy hienosti edustamanne pankin haista-***** tyyppisen palvelukokonaisuuden syvin olemus" ei ole omiaan tekemään asiakaspalvelutyötään tekevää virkkailijaa yhtään herttaisemmaksi sinua kohtaan? Ja olisiko tuon sihteerin toimenkuvasta kannattanut ottaa selvää ihan ensimmäisenä työpäivänä? Jos vanhat opiskelukaveritkin vääntelevät naamaansa eivätkä lähde kahvittelemaan, voisiko olla niin, että sinä vain et ole niin mukava tyyppi kuin luulet olevasi?

    Olen aistivina hienoista ärtymystä tekstissäsi. Joko olet tavattoman kyllästynyt tähän palstaan ja sen kirjoittajiin (jolloin kannattaa tietenkin mennä muualle) tai sitten osui liian lähelle. Niin lähelle, että vallan kiukuttaa. Kiukutuksen ilmetessä tulee aina katsoa henkisesti peiliin ja miettiä miksi harmittaa. Kas vika kun ei aina ole muissa ihmisissä.

    Näkemyksesi mukaan asiakkaan tulee käyttäytyä aspan mieliksi ja sitten aspa palkitsee asiakkaan asiallisella palvelulla. Minun mielestäni peruskohteliaiden tapojen tulee riittää.

    Väitteesi Suomen asiallisesta asiakaspalvelusta herätti yleistä hilpeyttä kahvipöydässä. Ja hieman vastaavia tarinoita asiakaspalvelusta...

    >>Jos vanhat opiskelukaveritkin vääntelevät naamaansa eivätkä lähde >>kahvittelemaan, voisiko olla niin, että sinä vain et ole niin mukava tyyppi kuin >>luulet olevasi?

    Pahus, jäin kiinni! Varokaa internetin syövereissä vaanivaa neitseellistä sosiaalivammaista narukätistä olmia!

    Äänestä

  • Se koira älähtää... kirjoitti:

    Olen aistivina hienoista ärtymystä tekstissäsi. Joko olet tavattoman kyllästynyt tähän palstaan ja sen kirjoittajiin (jolloin kannattaa tietenkin mennä muualle) tai sitten osui liian lähelle. Niin lähelle, että vallan kiukuttaa. Kiukutuksen ilmetessä tulee aina katsoa henkisesti peiliin ja miettiä miksi harmittaa. Kas vika kun ei aina ole muissa ihmisissä.

    Näkemyksesi mukaan asiakkaan tulee käyttäytyä aspan mieliksi ja sitten aspa palkitsee asiakkaan asiallisella palvelulla. Minun mielestäni peruskohteliaiden tapojen tulee riittää.

    Väitteesi Suomen asiallisesta asiakaspalvelusta herätti yleistä hilpeyttä kahvipöydässä. Ja hieman vastaavia tarinoita asiakaspalvelusta...

    >>Jos vanhat opiskelukaveritkin vääntelevät naamaansa eivätkä lähde >>kahvittelemaan, voisiko olla niin, että sinä vain et ole niin mukava tyyppi kuin >>luulet olevasi?

    Pahus, jäin kiinni! Varokaa internetin syövereissä vaanivaa neitseellistä sosiaalivammaista narukätistä olmia!

    Mikä sinua harmittaa siinä, että minä saan lähes poikkeuksetta aivan moitteetonta asiakaspalvelua? Olen toki saanut huonoakin, mutta siitä kyllä selviää antamalla rauhallisesti palautetta ja käyttäytymällä alun perinkin itse hyvin, vaikka olisikin hankala tilanne selvitettävänä. Suomessa asiakaspalvelussa ei tietenkään hymyillä kitapurje heiluen kuten monessa muussa maassa, mutta asiallisia ollaan.

    Olen itse ollut aikoinani asiakaspalvelutehtävissä monellakin alalla enkä ole saanut huonoa palautetta muilta kuin kahdelta asiakasryhmältä: niiltä, jotka eivät millään usko esimerkiksi sitä, että virkailija ei voi muuttaa pankin sääntöjä, ja niiltä mieihiltä, jotka eivät saa nätiltä aspalta positiivista vastakaikua pikkutuhmiin vitseihinsä. Kummankaanlaisissa tapauksissa ei syy ole työntekijässä.

    Mikäs teidän kahvipöytäporukassanne onkaan vikana, kun on niin paljon huonoja kokemuksia? Totta kai jokaisella on jokunen huono kokemus, mutta jos koko ajan tuntee tulevansa kohdelluksi huonosti, on tosiaan syytä katsoa peiliin - miksi sinun mielestäsi juuri minun, hyvää kohtelua saavan, pitäisi sinne peiliin katsoa?

    Ja nyt ihan tosissaan, kuule: jos vanhat opiskelukaverit kieltäytyvät hyvin epäkohteliaasti kahvittelusta, mahtaako vika olla yksinomaan heissä? Kyllä kivan ihmisen kanssa kahville lähtee, jos aikaa siihen on, vai mitä?

    Niin, analysoipa nyt tuo oma harmituksesi. Mikä pisti sieluun niin ikävästi, että noin voimakkaasti piti reagoida? Omien käytöstapojen ja asiallisuuden puutteiden oivaltaminen?

    Äänestä

Naiset ovat pinnallisia ja nirsoja. Vain komea supliikkimies kelpaa.

Äänestä

Olin hawajilla lomalla muutama vuosi sitten ja siellä naiset oli kiinnostuneita että mistä tälläinen valkonaama on kotoisin. Kun keroin että suomesta niin moni ei edes tiennyt missa suomi oli joten pyysivät näyttämään kartalta. Olivat kiinnostuneet kulttuurista ja ihmisistä.

Kerroin että suomalaiset naiset ovat usein tylyjä ja epäystävällisiä niin ne sanoivat että hawajilla ei ikinä oltais sellaisia. Jos vaikka perheen joku jäsen ei noudata tapoja niin rankkua tulee. Eli naiset siellä oli tosi ystävällisiä ja niille voi jutella normaalisti eikä tarvii pelätä että tulee haista vit,tua tai painu vit,tua. siellä pelkkä katse on jo merkki siitä että haluaa tutustua.

Äänestä
  • Annoit sitten hyvää kuvaa Suomesta ja meistä suomalaisista naisista maailmalla. Ei kaikkea pidä kuitenkaan yleistää. Ei Suomi mikään poikkeustapaus tylyttämisessä ole. Menkään Amerikassa käymään, niin ihmisarvonne voitte mitata sitten uudelleen ja tulla kertomaan onko Suomi sittenkin hyvä maa asua ja onko täällä kohtelias kansa.

    Veikkaan että Suomalaisten miesten maine ei ole yhtään sen kummosempi maailmalla mitä on maaimalla kuultu.

    Että ei anneta huonoa yleiskuvaa meistä suomalaisista jurrikansasta, koska olemme aika poikkeuksellinen kansana noin muutenkin. Helppo on hymyillä hawajilaisen hulahula vanteet lanteilla ja leit kaulassa, kun aurinkoa on ympräri vuoden, eikä puutetta mistään...

    Vähän kohtuutta tähänkin näkökulma-asiaan. Vitsit että välillä riepoo ihmisten tyhmyys ja lyhytnäköisyys asioiden suhteen.

    Äänestä

  • lottamari<3 kirjoitti:

    Annoit sitten hyvää kuvaa Suomesta ja meistä suomalaisista naisista maailmalla. Ei kaikkea pidä kuitenkaan yleistää. Ei Suomi mikään poikkeustapaus tylyttämisessä ole. Menkään Amerikassa käymään, niin ihmisarvonne voitte mitata sitten uudelleen ja tulla kertomaan onko Suomi sittenkin hyvä maa asua ja onko täällä kohtelias kansa.

    Veikkaan että Suomalaisten miesten maine ei ole yhtään sen kummosempi maailmalla mitä on maaimalla kuultu.

    Että ei anneta huonoa yleiskuvaa meistä suomalaisista jurrikansasta, koska olemme aika poikkeuksellinen kansana noin muutenkin. Helppo on hymyillä hawajilaisen hulahula vanteet lanteilla ja leit kaulassa, kun aurinkoa on ympräri vuoden, eikä puutetta mistään...

    Vähän kohtuutta tähänkin näkökulma-asiaan. Vitsit että välillä riepoo ihmisten tyhmyys ja lyhytnäköisyys asioiden suhteen.

    Ei mennyt kovinkaan paljon vikaan, tällaisiahan me ollaan:

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013080917348931_uu.shtml

    Äänestä

  • Onhan se kumma, ettei kukaan suomalaisnainen ole kartan kanssa tullut kyselemään sinulta, mistä kaukaa sitä ollaan.

    Teit varmaan oikein hyvän vaikutuksen havaijilaisiin haukkumalla omaa kansaasi. Tuliko mieleen, että olisit voinut mielistellä isäntiäsi vähän vähemmän silmiinpistävästi?

    Jos naiset kotimaassa haistattelevat sinulle, lähesty fiksummin ja fiksumman oloisia naisia. Ihan totta, jokaista pissistä ei kannata mennä jututtamaan.

    Äänestä

Suomalaiset naiset ovat karistaneet yltään patriarkaatin ikeen.

Samalla taisivat mennä ainakin hyvät käytöstavat, toisten kunnioittaminen ja inhimillisyys.

Äänestä

naisten pitäis näyttää alaston kuviaan täällä

Äänestä
  • Ei, sitä varten on omatkin sivut.

    Äänestä

Älkää hyvät veljet ottako asiaa harteillenne, monilta naisilta vaan puuttuu rentous elämästä. Kaikki on heille niin haudan vakavaa. Hymyilkää kadulla ja hymyilkää vielä iloisemmin kun nirppanokka pakenee katsettanne kaula korkkiruuvilla - hänellä se ahdistus on ja teistä riippumatta.

Äänestä
  • Mikähän ihme se naisia sitten ahdistaa ja kiristää? Vihaisimmat ja ahdistuneimmat naiset olivat 90-luvulla yliopistolla. Muistan yhdenkin porukan jonka kanssa erehdyin menemään kahville. Heillä oli kaikki huonosti ja pääsyy olivat tietenkin miehet. Miehet sortivat koko ajan sekä ahdistelivat riettailla katseillaan.

    Heille oli pakko todeta että kukaan heistä ei seurustele, opiskelupaikassa ei ole miehiä nimeksikään ja naisten työpaikoissassa ei myöskään. Valtio kustantaa ilmaisen oleskelun, anteeksi opinnot sekä työpaikan palkat. Pakkoavioliittoa ei ole ja miespuoleisia sukulaisia ei tarvitse tavata. Siis missä sortajat? Kadulla niitä taitaa tulla vastaan.

    Palaute oli pikkuisen ärtynyttä (kuten arvata saattoi). Ongelma kuulemma oli se että sorto on rakenteellista sekä Pekka oli ala-asteella kerran heittänyt naisen pipon hankeen. Ja että eilenkin joku mies oli katsonut naista väärin. Ja miehet ovat sikoja. Miesten läsnäolo on ahdistavaa ja väärin.

    Ilmoitin minimoivani ahdistusta sekä vääryyttä ja poistun paikalta iloisesti hymyillen ja hyvää päivänjatkoa toivottaen. Katseet eivät voi tappaa, jäin henkiin.

    Äänestä

  • JormaJulma kirjoitti:

    Mikähän ihme se naisia sitten ahdistaa ja kiristää? Vihaisimmat ja ahdistuneimmat naiset olivat 90-luvulla yliopistolla. Muistan yhdenkin porukan jonka kanssa erehdyin menemään kahville. Heillä oli kaikki huonosti ja pääsyy olivat tietenkin miehet. Miehet sortivat koko ajan sekä ahdistelivat riettailla katseillaan.

    Heille oli pakko todeta että kukaan heistä ei seurustele, opiskelupaikassa ei ole miehiä nimeksikään ja naisten työpaikoissassa ei myöskään. Valtio kustantaa ilmaisen oleskelun, anteeksi opinnot sekä työpaikan palkat. Pakkoavioliittoa ei ole ja miespuoleisia sukulaisia ei tarvitse tavata. Siis missä sortajat? Kadulla niitä taitaa tulla vastaan.

    Palaute oli pikkuisen ärtynyttä (kuten arvata saattoi). Ongelma kuulemma oli se että sorto on rakenteellista sekä Pekka oli ala-asteella kerran heittänyt naisen pipon hankeen. Ja että eilenkin joku mies oli katsonut naista väärin. Ja miehet ovat sikoja. Miesten läsnäolo on ahdistavaa ja väärin.

    Ilmoitin minimoivani ahdistusta sekä vääryyttä ja poistun paikalta iloisesti hymyillen ja hyvää päivänjatkoa toivottaen. Katseet eivät voi tappaa, jäin henkiin.

    Olen ollut pitkiä aikoja venäjällä joskus, töissä ja matkannut muuten. Venäläiset naiset on tosi ystävällisiä ja kadulla voi alkaa jutella ja kysellä vaikka hyvää baaria tai ihan mitä vain niin venäläis naiset juttelee mielellään vaikka ei olis mitään asiaa edes. En kyllä ole pitkään aikaa suomessa mennyt naisille juttelee missään baarissa. Venäjällä naiset tulee juttelee itse jos vaikka istuu baarissa yksin, suomessa ei ole 30 vuoden aikana selllasta tapahtunut

    Äänestä

"Venäläiset naiset ei ole tylyjä edes rumia miehiä kohtaan."

No heh heh. Missähän fantasiamaailmassa sinä oikein elät? Vai tarkoitatko maksullisia naisia? Tietenkin he ovat ystävällisiä, jotta saavat asiakkaita. Ei se tarkoita, että nainen pitäisi sinusta. Kyllä Venäjälläkin on aikamoinen määrä itseään muita parempina pitäviä naisia, jotka eivät tosiaankaan puhu jollekin köyhän näköiselle rumilusmiehelle.

Ja tuo ranskalainen nainen. Onko sinulle jotenkin yllättävää, että turisteja kohtaan ollaan usein ystävällisiä? Oletko nähnyt monenkin suomalaisen naisen olevan tyly ja veemäinen suuntaohjeita kysyvää turistia kohtaan?

Ja ylipäätään tuosta tylyydestä: Sehän on ihan suomalainen kansanpiirre. Emme me miehet ole sen sosiaalisempia tai kohteliaampia kuin naisetkaan. Melkoisen myrtsin kuvan saa koko kansasta. Me nyt vaan satutaan olemaan tällainen epäsosiaalinen ja estynyt metsäläiskansa moneen muuhun kansalaisuuteen verrattuna. Ihan samanlaiseta kulttuurishokista ulkomailla asuneet ja Suomeen palaavat naisetkin kärsivät.

Äänestä
  • Ei se mikään yleinen suomalainen kansapiirre ole. Happamimmat ja tympeimmät henkilöt näyttävät löytyvän Hämeestä ja osa pääkaupunkialuleella olevista ihmisistä näyttää haukanneen hatullisen paskaa. Muuten meneekin ihan hyvin ehkä posilukien Kymenlaakso.

    Äänestä

  • "Emme me miehet ole sen sosiaalisempia tai kohteliaampia kuin naisetkaan."

    Olemmepas. Koskaan ei ole tarvinnut kuulla "haista vittu" kun olen mennyt miehelle puhumaan. Ja tuskin kukaan nainenkaan on joutunut sitä kokemaan.
    Suomalaiset miehet ovat kohteliaampia.

    Äänestä

  • thfdfh kirjoitti:

    "Emme me miehet ole sen sosiaalisempia tai kohteliaampia kuin naisetkaan."

    Olemmepas. Koskaan ei ole tarvinnut kuulla "haista vittu" kun olen mennyt miehelle puhumaan. Ja tuskin kukaan nainenkaan on joutunut sitä kokemaan.
    Suomalaiset miehet ovat kohteliaampia.

    Oletkos montakin kertaa mennyt juttelemaan miehelle sänkykaverin toivossa? Kuinkas kohteliaasti olet onnistunut karistamaan seurastasi sänkykaveria etsivän homon?

    Äänestä

  • Nyanssieroja kirjoitti:

    Oletkos montakin kertaa mennyt juttelemaan miehelle sänkykaverin toivossa? Kuinkas kohteliaasti olet onnistunut karistamaan seurastasi sänkykaveria etsivän homon?

    En ole kertaakaan mennyt juttelemaan miehelle sänkykaverin toivossa. En ole myöskään kertaakaan mennyt juttelemaan naiselle sänkykaverin toivossa. Kuitenkin naisilta on tullut haistattelua.
    Homoja en ole joutunut karistamaan seurastani, mutta varmasti tekisin heille yhtä kohteliaasti selväksi etten ole kiinnostunut, kuin ole tehnyt naisillekin.

    Äänestä

  • thfdfh kirjoitti:

    En ole kertaakaan mennyt juttelemaan miehelle sänkykaverin toivossa. En ole myöskään kertaakaan mennyt juttelemaan naiselle sänkykaverin toivossa. Kuitenkin naisilta on tullut haistattelua.
    Homoja en ole joutunut karistamaan seurastani, mutta varmasti tekisin heille yhtä kohteliaasti selväksi etten ole kiinnostunut, kuin ole tehnyt naisillekin.

    Ehkä tämä vaatii tarkennusta.

    Joskus lähestyn naisia siinä mielessä, että olisipa kiva tutustua häneen. Ehkä jos tutustuisimme voisimme pitää toisistamme, rakastua ja jonain päivänä perustaa perheen. Seksi siinä ei ole mielessä. Ihanne olisi jos nainen olisi niitä jotka haluavat säästää itsensä avioliittoon. Olen siinä mielessä vanhanaikainen romantikko. Toki seksi ennen avioliittoakin sopii, mutta ennen kaikkea etsin rakkautta.
    Tähän naiset vastaavat joitain poikkeuksia lukuun ottamatta pääasiassa vittuilulla.

    Monesti lähestyn naisia myös ihan samassa mielessä kuin miehiä. Kun ei ole muutakaan tekemistä niin menen muuten vain juttelemaan random tyypille. Miehet ovat mukavia. Naiset usein haistattelevat saman tien.

    Voin tunnustaa senkin että kerran tein poikkeuksen ja lähestyin naista ihan vain seksimielessä. Hän olikin yllättäen mukava.

    Miehet nyt vain ovat mukavempia tuntemattomia kohtaan. Ei ole sovinismia sanoa niin, kun se kerran on totuus jonka kuka vain voi todeksi todeta testaamalla.

    Äänestä

Tjaa, vittuilu väheni olennaisesti, kun tajusin olla hymyilemättä.

Äänestä
  • Kerro lisää! Eivätkö suomalaiset naiset siedä iloisia miehiä? Olen nimittäin itsekin joskus ollut huomaavinani samaa. Kun olen vihaisella tuulella, niin naiset käyttäytyvät paljon mukavammin minua kohtaan.

    Äänestä

  • thfdfh kirjoitti:

    Kerro lisää! Eivätkö suomalaiset naiset siedä iloisia miehiä? Olen nimittäin itsekin joskus ollut huomaavinani samaa. Kun olen vihaisella tuulella, niin naiset käyttäytyvät paljon mukavammin minua kohtaan.

    Suomalaiset naiset pitävät älykkäistä, hauskoista ja huumorintajuisista miehistä, noin yleensä.

    Ensilähestyminen sopii kuitenkin tehdä sopivasti. Ei tule hymyillä liikaa, ei pidä vaikuttaa epävarmalta, ei tule vaikuttaa uteliaalta tai liian tutustumishaluiselta. Se on jostain syystä luotaantyöntävää. Siis itsevarmasti ja hivenen naisen mielipiteestä piittaamattomasti.

    Jos nyt ollaan ihan rehellisiä, niin suomalaisten naisten käytöksessä ei ole ollut viimeiseen kymmeneen vuoteen valittamista. Sitä edeltävät kokemukset olivat lähinnä karmaisevia.

    Olemus ja kehonkieli on kehittynyt siihen suuntaan, että feissarit väistävät katseen voimalla, mummot hyppivät avaamastani ovesta vaikkei sisälle pitänyt mennäkään, kaupungilla ei ole kukaan haastanut riitaa aikoihin, asiakaspalvelu on hyvää, kun naisia katselee kaupungilla merkittävä osa alkaa hymyillä sekä lähestymäni naiset eivät vittuile tai niskojaan nakkele.

    Vielä kun keksisi jotain verotukseen ja puhelinmyyjiin.

    Äänestä

Huorittelemallako ajattelit parisuhteeseen päästä?
Jos haluat kuningattaren,niin kohtele häntä kuin kuningatarta!!

Äänestä
  • Älä koskaan nosta naista jalustalle, saatat saada välilevyn pullistuman.

    Äänestä

  • ,,,,,,,,,,, kirjoitti:

    Älä koskaan nosta naista jalustalle, saatat saada välilevyn pullistuman.

    Hyvä ettei kuitenkaan housujen pullistumaa.

    Äänestä

No itselläni on ollut tapana jutella tuntemattomien miesten (ja naisten) kanssa ja olen kotoa oppinut hyvät käytöstavat ja ystävällisyyden kaikkia kohtaan.
Mutta entäs kun tästä seuraa yleensä lähes poikkeuksetta, että miehet alkaa puhua rivouksia tms. mitkä ei mielestäni kuuluu tuollaisiin tilanteisiin.
Eli jos olen mukava ja juttelen niitä näitä niin mies olettaa, että tuolle voi ehdotella törkeyksiä tai puristaa suoraan pepusta...
Että kuinka tällaisissa tilanteissa sitten pitäisi toimia?

Äänestä
  • Lähes poikkeuksetta? Missä ja millaisia miehiä sinä oikein lähestyt? Baareissako jotain humalaisia? Suomalaiset ovat sen verran pidättyväistä kansaa yleisesti ottaen, että on hyvin vaikea uskoa että he lähes poikkeuksetta alkaisivat puhumaan rivouksia, jos heitä lähestyy kaupungilla keskellä kirkasta päivää.

    Miehenä en tietenkään voi tätä itse testata. joten tyydyn vain toteamaan, että jos kertomasi on totta, niin sanot heille vain kohteliaasti että et ole kiinnostunut heidän ehdotuksistaan. Luulisi sinun hyvät käytöstavat saaneena ymmärtävän sen itsekin. Jos he jatkavat rivouksien puhumista, niin lähde ihmeessä paikalta ja mene vaikka juttelemaan jollekin toiselle.

    Sinä sentään pystyt verbaalisesti puolustamaan itseäsi noissa tilanteissa. Voit tehdä kantasi selväksi ja kertoa ettet ole kiinnostunut heidän ehdotuksistaan.
    Vaikeampaa on meillä miehillä, kun naiset toteavat vain että painu vittuun siitä ja ryntäävät pois. Emme voi mitenkään puolustaa itseämme tai tehdä selväksi että nainen tulkitsi lähestymisemme väärin. Naiset eivät anna siihen mahdollisuutta, vaan ryntäävät äkkiä karkuun.

    Äänestä

  • Sanot kohteliaasti mutta topakasti että et ole kiinnostunut puhumaan roskaväen kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uuno. kirjoitti:

Jutellaan siitä miksi naiset pihtaa ja ovat nirsoja tavallisia miehiä kohtaan?
Olen kokenut naisten vit.tumaisen luonteen ja tylyn käytöksen niin monesti että Suomi naiset pitäis viedä venäjälle käytös oppiin. Venäläiset naiset ei ole tylyjä edes rumia miehiä kohtaan. Onko suomi naisten luonne maailman huonointa?
Euroopassa muualla en ole nähnyt muita kun ystävällisiä naisia. Ranskassakin
yks nainen lähti näyttää yhtä osoitetta ihan tosta vaan kun emme löytäneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu