Demari - kunnanjohtaja Väyrynen yksityistää sosiaali- ja terveyspalvelut Sallassa ! Ei se ihme et demarien kannatus tippuu. Mitähän Sallan vassut meinaa tehä ?
Aikohin on eletty
ihmetyksen ihmetys
7393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sallankin on pikkuhiljaa tultava ruotuun, ja katseltava edullisinta ratkaisua. Hyvä vielä että joku hoitaa.
Ihmettelin esitystä. Mistä on oikein kysymys? Onko joku yksityinen taho, joka on kiinnostunut asiasta. Attendo MedOne tai vastaava? Ei se ainakaan halvemmaksi tule..
Kunnanjohtaja Väyrynen on höyrähtäny. Yksityinen rahastaa Sallan rutiköyhäksi. Jo on lapin vasemmistolaisin kuntaki hepakassa. Mitä sannoo vasemmistoliittolaiset ?
näin se on nähtävä sallaa viedään suohon mutta huijarit jymäyttää aina ja salla maksaa.
Salla ei totdessa maksa kyllä sinne eurot tulee valtion yhteisestä kassasta. Perusrahoitus tulee eläkkeinä, työttömyyskorvauksina, ja yhteiskunnan työpaikoista.Vähäset on ne veroeutot, jotka tulee muualta. Yleensäkin se on niin että maksaja sanelee tahdin.
onhan noita perseen nuolioita moneen lähtöön sielläkin jos tajuat koko asiaa.
Ennen Sallassa sai erikoislääkäreidenkin palveluja. Kun kiireetöntä hoitoa tarvitsevia potilaita oli riittävästi, tuli lääkäri Sallaan ja hoiti kaikki oman alansa potilaat kerralla.
Nykyään kuljetetaan taksilla jokainen potilas yksitellen Kemijärvelle tai Rovaniemelle apua saamaan. Oliko entisvanhanen käytäntö parempi ja halvempi? Tuntuu tuo nykyajan taksiralli joskus ihan älyttömältä.