Auttakaa koneneemmat hankkimaan uusi pyörä.
Nyt olen ajellut 21 vaihteisella 15 vuotta vanhalla Kulkurilla. Pyörä käy tarpeeseeni, mutta kyllähän se aika väsynyt olla ja monet osta on umpi ruosteessa.
Olen nelikymppinen 175cm pätkä kuntoilua harrastava mies. Olen harrastanut juoksua, mutta jalkavaivojen vuoksi olen alkanut pyöräillä yhä enemän.
Pyörän pitäisi olla ns. hyvä harrastepyörä, jonka kanssa voi kuntopyöräillä ja kulkea työmatkat tai käväistä lähikaupassa. Mitään huippurullaavuutta tai keveyttä en kaipaa, koska en koskaan pyöräile kelloa vastaan, vaan kuntoillessakin pyrin polkemaan syketason mukaan.
Ehdota mielestäsi sopivaa pyörää. Kerro mihin kannattaa käyttää rahaa ja mistä ei kannata maksaa.
Nyt olen ajellut 21 vaihteisella 15 vuotta vanhalla Kulkurilla. Pyörä käy tarpeeseeni, mutta kyllähän se aika väsynyt olla ja monet osta on umpi ruosteessa.
Olen nelikymppinen 175cm pätkä kuntoilua harrastava mies. Olen harrastanut juoksua, mutta jalkavaivojen vuoksi olen alkanut pyöräillä yhä enemän.
Pyörän pitäisi olla ns. hyvä harrastepyörä, jonka kanssa voi kuntopyöräillä ja kulkea työmatkat tai käväistä lähikaupassa. Mitään huippurullaavuutta tai keveyttä en kaipaa, koska en koskaan pyöräile kelloa vastaan, vaan kuntoillessakin pyrin polkemaan syketason mukaan.
Ehdota mielestäsi sopivaa pyörää. Kerro mihin kannattaa käyttää rahaa ja mistä ei kannata maksaa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ai niin ja ajoalustasta sen verran vielä, että poluille pyörällä ei tarvi mennä, mutta kyllä siinä pitäisi olla renkaassa paksuutta sen verran että voi ajella kivasti melko hyväkuntoisilla sorateillä, täällä on paljon kivoja reittejä maalaismaisemassa. Kulkurin 35mm rengas on vähän siinä rajoilla että onko riittävä.
Suositus tai kokemus
Itselleni on riittänyt 7-vaihteinen maanteille ja vähän maastoajoonkin. Napavaihde ei vaadi huoltoa niin paljon kuin monirattainen. Kun on takajarru polkimilla toimiva, ei tarvitse jarrupalojakaan vaihdella. Joskus jyrkässä ylämäessä olen kaivannut pienempää vaihdetta, joka 21-vaihteisista löytyisi, mutta pyörän talutus on jalkavaivaiselle hyvää vaihtelua välillä.
Pyörää valitessa kiinnitin huomiota kestävyyteen (Crescent) ja siihen, että on valmiina lokasuojat, ketjusuoja ja tavarateline. Huoltoja on tarvinnut tehdä vain muutama 10 vuoden aikana. Napojen voitelu, pinnojen kireyden tarkistus ym. Ajettu on yli 10 000 km muutamassa kesässä.
Joko maantiepyörä rennolla geometrialla ja leveällä, jopa 28 mm renkaalla tai sitten cyclocrossari kaksilla renkailla/kiekoilla. Runkomateriaaliksi joko teräs tai kuitu. Jos päädyt kuitenkin alurunkoiseen, niin vähintään etuhaarukka kuitua.
http://2k13.konaworld.com/bike.cfm?content=rove
http://www.specialized.com/fi/en/bikes/road/roubaix/roubaixsl4experttriple
Nuo kaksi ovat vain esimerkkejä, jonkalaisia pyöriä kannattaa hakea. Jos haet syksyn alennusmyynneistä, niin pidä pääsi kylmänä. Polkupyörän tulee olla sentilleen oikean kokoinen!
Kysy Okkalta, onko noita saatavissa:
http://www.pyorahuolto.com/show.php?type=maantie&id=28
Älä ainakaan joustokeulallista hanki. Itse ajelen ongelmitta hiekkateitä pitkin 25mm kumeksilla. Mutta totuuden nimissä ne tekevät hybridistäni kivireen. 32mm olivat paljon mukavammat ja rullasi lähes yhtä kevyesti. Konan dew sarjaa voin siis omasta puolesta suositella. Sopii ja taipuu moneen menoon.
Minä taas ehdotan EHDOTTOMASTI joustokeulallista, jossa lukitusasento. 42mm renkaat sopivat mainiosti ns yleiskäyttöön, varsinkin sorateille.
Käyttökelpoinen joustokeula maksaa sitten 500€ ja pyörä siihen päälle. Unohda nuo hyppykepit.
Tuo on sinun mielipide ainoastaan asiasta. 600 -700 saa hyvän aloittajan tarkoituksiin sopivan hybridin tai maasturin JOUSTOKEULALLA.
Toiseksi aloittaja ei maininut missään tuon 500e joustokeulan olevan mikään ongelma taloudellisesti hankkia.
On harmi, kun laistasi Asiantuntijaa ei ole pyydetty suunnittelemaan fillarivalmistajille pyöriä, kun siellä on nyt tyhmiä henkilöitä, jotka laitattavat halpoja joustokeulia fillareihin.
Ehdottomasti lukittava joustohaarukka hybridiin ja tämä on minun ja monen fillarivalmistajan mielipide ainoastaan.
Kaikkialla muualla noita edullisempia lenkkipyöriä saa, mutta Suomen ja laajemmin Pohjoismaiden markkinat ovat oudot. Olikohan TREK, jolla on erikseen mallit pohjoismaiseen makuun
Mikä hemmetti on lenkkipyörä?
Kokeilin vastata Noksulla, mutta se ei näemmä ollutkaan ihan yhteensopiva. :D
Eli muistaakseni TREK tekee omaa pomppukeppihybridiroskaa vain pohjoismaisille markkinoille. He myyvät tuollaiseen käyttöön ihan toisenlaisia pyöriä muualla maailmassa. Joko edullisemman pään maantiepyöriä tai sitten ihan työmatkatykiksi tarkoitettuja malleja. TREK:llä se taisi olla Portland.
Suomessa maantiepyörien hintahaarukka alkaa noin 1000€:sta, kun muualla on parikin halvempaa versiota yleisesti saatavissa. Shimanon 2300-sarjalla varustettu on yleisesti ainakin parisataa halvempi ja sitten on vielä kaikenlaisia virityksiä ilman mitenkään spesifioituja osasarjoja. Itse en pidä tuota välttämättä huonona, koska noissa 600€:n hybrideissä näemme hyvin, mitä tarkoittaa, kun säästää väärässä paikassa.
Maantiepyörä, jossa on kilpapyörää rennompi geometria, emäputki pidempi ja usein mahtuu vähän leveämpikin rengas.
http://www.bianchi.com/It/Bikes/Bikes_Detail.aspx?ProductIDMaster=73194
Tossa näppärä tankolaukku kännykälle.
roswheel-12496m-c5-4-8-top-tube-belt-bag-w-3-5mm-plug-for-touch-screen-phone-black-red-213848
Näppärä jos tarvii katsoo reittiä kännykän navigaattorista.
Mitä raati sanoo näistä Prisman pyöristä? Onko suoraan roskalavalle heitetteviä?
http://prisma.s-verkkokauppa.fi/fi/prisma/carraro-29-equipe-mtb-30-v-m-13 --719€
http://prisma.s-verkkokauppa.fi/fi/prisma/carraro-29-equipe-mtb-27-v-m-13 --559€
Paperilla eroa näyttäisi olevan vaihteissa. Kalliimmassa Shimano® Deore 30-v ja halvemmassa Shimano® Alivio/Acera 27-v. Selittääkö tuo hintaeron?
Ei sitä oikein tiedä itkisikö vai nauraisiko noita lmoituksia. Sikäli ikävä juttu, että joku ihan oiekasti ostaa tuollaisen. Luulisi SOK:n olevan niin iso pulju, että heillä olisi varaa palkata joku tekemään nettikauppaan sivut ja sisäänostamaan pyörät. Nyt tuossa hommassa ei onnistu kumpikaan, vaikka tavarantoimittaja on iso etelä-eurooppalainen tuotenimi!
http://www.carrarocicli.com/
Ei tuo nyt niin iso juttu olisi tehdä toimivaa sivustoa, johon on implementoitu kokolaskuri ja kenties jonkinlainen suositus suodin. Toimia esimerkkkejä on lukuisia oikeissa verkkokaupoissa.
Nyt ei ole pyörästä paljon mitään tietoja ja nekin osittain väärin. Antaa kuvan, että sivustoa ylläpitää täydelline ääliö.
Okei, sivusto oli pa5ka, mutta onko myös pyörä?