Missä sulkapallon voi aloittaa??

Apuva?

Moi,
Olen ajatellut ja harkinnut sulkapallon aloittamista, päädyin siihen tilanteeseen, että aloitan sulkapallon, mutta en tiedä missä on hyviä sulkapallo paikkoja ja miten raskasta sulkapallo on jne jne.
Asun helsingissä. Voisitteko kertoa minulle, että
missä on hyviä sulkapallo paikkoja [jossain helsingin sisällä], mitä pitää ostaa, jos aloittaa sulkapallon, hintoja, harjoitus aikoja jne jne jne. kaikkea tollasta!
Olen 14 v. tyttö, ja täytän kohta 15.
Mailiakin voi lähettää osoitteeseen:

[email protected]

-Tarvitsen kauheasti noita vinkkejä sulkapallosta
että kaikki jotka tietävät jotain olennaista
sulkapallosta, niin kertokaa mulle tänne, tai
mun mailiin! :)

*KIITOS*

6

1242

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kone

      katso: www.sulkapallo.net

    • Sulkapallokuningas

      www.sulkapallo.fi

      • Apuva?

        Kiitos vastauksesta!

        -OSOITE TULI TARPEESEEN!-

        Kts. :)


    • BValtteri

      Eli sivuilta löytyy halleja, ja etenkin seuroja. Kannattaa käydä seuran touhua katsomassa, jos sellainen omalla paikkakunnalla on.
      Lyöntien ja etenkin liikkumisen opetteleminen on peli-ilon kannalta tärkeää. Vanha legenda väitti että lajin mahtimaassa Kiinassa lapset olisi ensin laitettu juoksemaan kentällä ja vasta sitten kunnolla iskemään. Enpä tiedä onko totta, mutta jalkatyö on sulkiksessa miltei yhtä tärkeää kuin jalkapallossa.. Eli sulkapalloa isketään oikeassa pelissa aina liikkeestä ja monesti hankalasta asennosta. Erikoinen piirre rasittavuudeessa on se, että mökkitasolla kevyt pallottelu tulee aste asteelta raskaammaksi taitojen karttuessa -loputon kierre! Huipputasolla - ja jopa vaatimattomalla kilpatasolla- hiki lentää. Mutta opiskele toki ensin liikkumista, niin vältyt vammoilta!

    • Kari

      en tiedä mistä päin Helsinkiä olet, mutta katso myös täältä http:://hansu.org

    • Rajis

      Vielä yksi linkki:

      http://www.oifbadminton.org/

      Allekirjoittaneen mielestä (huom! oma lehmä ojassa :) Suomen paras seura, jossa on seinät leveällä ja katto korkealla - tervetuloa!

      (liiton sivuilta www.sulkapallo.fi löytyvät sitten ne muutkin seurat)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe