Jos olisit avioliitosta eronnut, ja sinulla olisi lapsi
Miksi haluaisit itseäsi kutsuttavan nykytilanteessasi, rouvaksi vai neidiksi, vai kenties sinkuksi, sinkkuäidiksi, yyhooksi?
Miksi?
Mikä on oma nykytilanteesi? Miksi sinua eniten kutsutaan?
Miksi haluaisit itseäsi kutsuttavan nykytilanteessasi, rouvaksi vai neidiksi, vai kenties sinkuksi, sinkkuäidiksi, yyhooksi?
Miksi?
Mikä on oma nykytilanteesi? Miksi sinua eniten kutsutaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Inhoan kaikenlaisia titteleitä, joten en tykkää rouvittelustakaan, vaikka virallisen suhteeni mukaan olen joku sellainen. Mulla on oma nimi, ihan kaaniskin, joka kertoo meikästä enemmän kuin mikään muu sana. Sillä tahtoisin kutsuttavan, mutta lempparinimiä on kyllä siunaantunut.hirrrveesti matkalla.
En ole koskaan ollut naimisissa, mutta koska minulla on lapsi ja ikää jo yli 40 v, niin mieluummin rouva, jos pitää jompi kumpi valita. Siksi lähinnä, että neidistä tulee mieleen nuori tarjoilijatyttö. "Neiti, vielä yksi"-tyyliin.
Sen jälkeen kun tuli äidiksi, tottui myös täti-nimikkeeseen. Kaikki vanhemmathan kutsuvat vieraita naisia ja miehiä tädeiksi ja sediksi. Ihan normaalia.
Siinä tilanteessa, ehdottomasti rouvaksi.Ei siksi, että juuri avioliitossa olemista mitenkään erityisesti arvostaisin, mutta sinkkunakaan tuskin haluaisin sinkkuuttani mainostaa, koska silloinkaan tuskin olisin haku päällä tms.. En ole koskaan välittänyt neidittelystä,kalskahtaa korvaan, vaikka neiti olisin ollutkin,vaikka sitä oon aina saanut kuulla, nykyäänkin usein, joltain tuntemattomalta, esim. kaupassa.
Minäkin olen aina inhonnut neidittelyä, ihan teinistä lähtien. "Neiti" on suorastaan ällöttävä sana! Mielummin vaikka mitä muuta tahansa kuin tuota.
Olen eronnut ja minulla on lapsia. Ihan omalla nimellä mua kutsutaan ja niin haluankin. Sinkkuäiti on ihan kamala nimitys. Sinkku en ole, kun mulla on kotona asuvia lapsia. Yyhoo? Yhteishuoltaja vai yksinhuoltaja? Mitä se kellekään kuuluu? Rouva? Olin ennen. Neiti? Sata vuotta sitten.
Miksi pitää jotain titteleitä käyttää? Esittele vaan säkin itsesi omalla nimellä, äläkä korosta olevasi joku sinkkuäiti tai yyhoo.