Exäni sanoi että haluaa erota ja otti ja lähti ja muutti muualle lapsen kanssa. Olen aika ymmälläni koska meillä oli kaikki mielestäni hyvin
Ihan normi töissä käyvä mies olen ollut ja mielestäni hyvä isä. Naiseni halusi vaan erota mutta sitä en ymmärrä miksi vei lapsen ja ei kerro missä asuu. Exäni on työtön ja elää kai soskun rahoilla nykyään. Itse tulen hyvin toimeen ja lapsella on ollut aina ruokaa, vaatteita ja leluja.
Lapseni on hiukka yli 2 vuotias. En halua alkaa mitään riitelemään enkä mieleläni sotke viranomaisia mutta kohta on kai pakko kysyä soskusta neuvoa. Mitää huoltajuus oikeuden käyntejä en halua alkaa tässä säätämään vaan mielummin odotan että mitä tapahtuu. Jos ei halua seurustella niin se sopii mulle mutta lapsia en alkais siihen sotkee välikappaleena.
Ihan normi töissä käyvä mies olen ollut ja mielestäni hyvä isä. Naiseni halusi vaan erota mutta sitä en ymmärrä miksi vei lapsen ja ei kerro missä asuu. Exäni on työtön ja elää kai soskun rahoilla nykyään. Itse tulen hyvin toimeen ja lapsella on ollut aina ruokaa, vaatteita ja leluja.
Lapseni on hiukka yli 2 vuotias. En halua alkaa mitään riitelemään enkä mieleläni sotke viranomaisia mutta kohta on kai pakko kysyä soskusta neuvoa. Mitää huoltajuus oikeuden käyntejä en halua alkaa tässä säätämään vaan mielummin odotan että mitä tapahtuu. Jos ei halua seurustella niin se sopii mulle mutta lapsia en alkais siihen sotkee välikappaleena.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vittumainen ex-akka sulla. Käyttää lasta aseena. Nyt vain sossuun yhteyttä. Sinulla on täysi oikeus lapseesi. Noita isiä on jo tarpeeksi, jotka antaa naisen tehdä mitä huvittaa kun on se "äiti", ja kaikkihan me tiedämme että vain äiti on se oikea vanhempi.
Jos et tee mitään lasta tavataksesi, se pian tulkitaan välinpitämättömyydeksi eikä ainakaan paranna sun asemaa siinä vaiheessa, kun viimein uskot että täytyy ottaa apuvoimat avuksi.
Voimia!
sosku on aina naisen puolella näissä asioissa. Tuskin saat sieltä mitään apua.
Tee mitä tahaansa vaatiikin että saat pidettyä yhteyden lapseesi. Jos sinun täytyy nuolla lapsesai äidin jalkapohjia, tee se! Tuo nainen syystä tai toisesta haluaa rangaista sinua, on henkisesti hiukan sairas, pitää muita miehiä elättäjinävn, käyttvv mieltä muuttavia aineita ( viina, huumeet) tai jotain muuta on pielessä jonka vain sinä tiedät.
Vain sinä voit HALUTESSASI korjata tilanteen saadaksesi pitää lapsen. Jos haluat. Ota yhteyttä naiseen, hänen perheensä aivan varmasti tietää missä hän lapsensa kanssa on.
Pallo on nyt sinun kadessä ja jos uskot olevasi parempi vanhempi, hoitaja lapsellesi, sinun VELVOLLISUUTESI on saada yhteys ja huoltajuus lapsesta.
Mikäli tiedät naisen olevan huonoa vanhempi-materiaalia etkä huolehdi lapsestasi, maksu tulevaisuudessa on aivan liian korkea maksaa. Sekä sinun että (tilastollisesti) yhteiskunnan!
JA pidä huoli että et siitä lisää lapsia ennenkuin tunnet vuoren varmastis lapsesi äidin.
Puoli vuotta mennyt etkä ole nähnyt lastasi? Oletko saanut edes mitään kuulumisia puhelimitse tms?
Jos oikeasti lapsen äiti on tehnyt noin julman tempun, että on vienyt lapsen luotasi pois kertomatta olinpaikkaansa, sinuna ottaisin pikaisesti viranomaisiin yhteyttä. Kuten joku jo sanoi, puoli vuotta erossa lapsesta on pitkä aika ja pahimmillaan se tulkitaan välinpitämättömyydeksi, vaikka puoleltasi se olisikin vain pyrkimys välttää viranomaisten sekaantumista asioihinne.
Sinulla on täysi oikeus tietää missä lapsesi on sekä tavata lastasi, mikäli sille ei ole mitään estettä (ja se este saa olla äärimmäisen painava ennenkuin lapselta evätään mahdollisuus tavata vanhempiaan esim. väkivaltaisuus tms) Lapsen äidillä taas on velvollisuus mahdollistaa lapsen suhde myös isäänsä eikä estää tai hankaloittaa tapaamisia (pätee kumpaankin vanhempaan)
Taistele oikeuksistasi lapsen isänä. Sinulla on oikeus lapseesi ja ennenkaikkea lapsella on oikeus isäänsä. Lapsen äiti tekee väärin nimenomaan lasta kohtaan, mikäli evää lapselta mahdollisuuden isäänsä.
Juttele lakimiehen kanssa. Sinun on lähes pakko oikeusteitse hakea yhteishuoltajuus ja tapaamiset lapsen kanssa. Jos nainen ei muuten suostu.. ja katoilee.
Muuten ehkä jossain vaiheessa oletetaan että luovut huoltajuudesta, tai et ole kiinnostunut lapsestasi. Jos nainen tulee sopimaan ok, lakipaperit kuntoon.
> > Tarvitaan sopimukset paperilla miten toimitaan, jotka on lain mukaan tehty. Sitä ei voi kyllin korostaa. Ja luetaan ne huolella läpi.
Voit yrittää ensin sopia naisen kanssa viikon parin sisällä... ja lakimiehen paperit. Muussa tapauksessa oikeus. Lapsi tarvitsee sinua, ja äitiä.
Nyt ei ole muuta vaihtoehtoa. Toimi nopeasti. Älä jää passiiviseksi ja pelkääväksi, ei sillä voita mitään. Sinulla on todisteita että olet kunnon isä. Eikö totta. Jos olisi epäselvyyksiä että olisit rikkonut lakia ja siksi pelkäisit, lakimiehet tietää, kysy.
Mitä sä odotat? Ei exnainen aio itse tehdä mitään tai ottaaa yhteyttä, ei kertonut edes minne menee. Eli nyt selvitykseen asiat. Lasta pitäisi nähdä vaikkei äitiä.
Ai, puoli vuotta? Juna meni just. Se on kuules lapsen elämästä neljännes.
Et ymmärrä miksi vei lapsen? Jaa, no ehkäpä se halusi syödä enemmän kuin kerran puoleen vuoteen?
Mielestäsi hyvä isä ja hyvä isä eivät ole samoja asioita välttämättä. Jokainen alkoholistikin on hemmetin hyvä kun heiltä itseltään asiaa kysytään.
Unohda koko juttu. Jos ei ole puoleen vuoteen vaivautunut, niin miksi enää ollenkaan?
Mummina seuraan sivusta kuinka äiti erotilanteessa on syyttänyt lapsen isää jopa insestistä, tappouhkauksista. Lasta ei anna tavata vaikka siitä on päätös. Tekee kaikkensa mustamaalatakseen isän ja jopa pienelle lapselleen opettaa, että isä on sitä ja tätä. Millä nainen saada tajuamaan tilanteessa ettei vika isässä vaan äidin sairaassa päässä.
Mun exä syytti mua lapseni pahoinpitelystä vaikka en nähnyt sitä vuoteen silloin. Lapsi on äidillä ja sitten yhtäkkiä poliisit tulee hakee kuulusteluun et mä olen pahoinpidellyt lastani. Olin vaan et mitä vit.tua, en ollut nähnyt sitä kuukausiin. Sitten selvis että exäni oli sitä pahoinpidellyt joten nostin syytteen exääni vastaan. Voitin jutun ja sain 8 tonnia korvauksia muta huoltajuutta en saanut.