Näin unta

Ikäväkö

Näin unta exästä viime yönä. Uni oli osittain melko epärealistinen mutta keskustelut ja muu ajanvietto exän kanssa oli kuin oikeaa elämää. Uni päättyi kun syystä tai toisesta en voinut lähteä kotiin ja oli parempi jäädä hänen luokseen yöksi. Aamulla, kun heräsin oikeasti, minulla oli outo tunne. Vieressä nukkui uusi tyttöystävä, jonka kanssa olen jo ollut pidempään kuin edellisen, mutta olin hiukan surullinen ja myöhemmin meinasinkin päästää kyyneleen kun tajusin miten kovasti ikävöin häntä.

En ole mielestäni ajatellut exääni vähään aikaan. Voisiko uni johtua uuden suhteen ongelmista, joita on ollut jonkun verran viime aikoina? Ehkä sydän kaipailee vanhoja hyviä aikoja. Tiedän etten tule saamaan exääni takaisin enkä edes aio yrittää. Nyt kadun, että menin katkaisemaan kaikki yhteydet, sillä hän olisi vain ystävänäkin mahtava persoona. Voi olla, että tunteista ei pääsisi eroon jos olisin häneen yhteydessä mutta kadun joka tapauksessa yhteyden katkaisua...

13

928

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekin toisinaan

      nään unta, jossa exän kanssa olemme hyvinkin miellyttävissä merkeissä.

      Olen kuitenkin järkeillyt, että unessa vain projisoituu haaveeni uudesta ihastuksestani vanhaan tuttuun ihmiseen, jonka kanssa on oikeastikin joskus ollut läheisissä merkeissä, toisin kuin uuden ihastuksen kanssa : /

    • ajgfg

      Voin niin hyvin samaistua tähän tekstiisi. Olen itsekin parisuhteessa mutta kaipaan edelleen exääni joka olisi varmaankin ollut juuri se oikea. Hän pisti välit kokonaan poikki mutta minä yritin ottaa häneen yhteyttä taas tuossa kuukausi sitten muttei vastannut. Mistä päin olet?

    • Tuskinpa itsekkään palaan enää yhteen hänen kanssaan.
      Hänellä on jo uusi elämä ja uudet kuviot.
      Mutta lämmöllä muistelen häntä edelleen.

      • Aikuinenmies77

        En vaan ymmärrä keneltä se olis ollu pois...jos kerta vielä olis muisteltu yhdessä...


    • No aina ei asiat mee niinkuin ite haluis ja toivois.
      On vaan annettava menneiden olla ja suunnattava katse eteenpäin vaikka miten pahaa tekis.

      • aikuinenmies77

        Vaikutat koko ajan enemmin ja enemmin siltä ihmiseltä kenestä kirjoitan:) et kai vaan ole mikkelin suunnalta?


      • aikuinenmies77 kirjoitti:

        Vaikutat koko ajan enemmin ja enemmin siltä ihmiseltä kenestä kirjoitan:) et kai vaan ole mikkelin suunnalta?

        asun pohjois-karjalassa.


      • Aikuinenmies77
        aikuinennainents68 kirjoitti:

        asun pohjois-karjalassa.

        Ok. Liian hyvää se oliskin ollut:)


    • Hämmästynyt

      Olen myös nähnyt unta ex-poikaystävästäni ja useastikkin. Olen miettinyt kovastikkin, mitä se voi tarkoittaa?! Olen myös pohtinut sitä, että ottaisin exääni yhteyttä ja sopisin ns tapaamisen jossa sitten voisi jutella asiat niinku halki. En tiedä onko unien näkeminen ikävää, unelmia vai mitä. En ole päässyt minkäänlaiseen ratkaisuun. Olen ollut nykyisessä suhteessani pian yhdeksän vuotta, ja tämän exän kanssa olevasta suhteesta on ainakin 13 tai 14 vuotta.. Mutta voi olla että jäi asioita selvittämättä,kun hän vielä alitannussa ja unissa on!

    • Forever_yours9111

      Minäkin olen nähnyt tosi usein minun entisestä kumppaniehdokkaasta unta tosi usein. :( Unet on olleet epärealistisia, mutta ne saavat minut kaipaamaan häntä tosi kovasti.. Ottaisin yhteyttä häneen, jos hän ei olisi aikoinaan sanonut ettei tahdo kuulla minusta enään mitään koskaan.

      Olen ollut nyt puolisen vuotta uudessa parisuhteessa, mutta en voi unohtaa häntä vieläkään.. Uudessa puolisossani ei ole mitään vikaa paitsi se että hän ei se ihminen jota minä kaipaan.

    • vaimo

      ei niitä unia aina myöskään kannata ylianalysoida :)

      Itse just viime yönä näin unta että harrastin seksiä exäni kanssa kun nykyinen oli yhtäkkiä jättänyt. Uni oli kivaa, siinä oli tuhmaa seksiä mutta en ajattele siitä sen kummemmin. Seksi kyseisen exän kanssa olikin todella mahtavaa silloin aikanaan.
      Unet on vähän niinku porsaanreikä uskollisuudelle, saa vähän pitää hauskaa omassa päässään. Näin itse ainakin sen ajattelen enkä pode mitään huonoa omaatuntoa unistani, enkä tietenkään kerro niistä miehelleni.
      Rakastan miestäni yli kaiken ja olen onnellinen! Exän kanssa suhde ei sujunut enkä vähääkään kaipaa häntä! Mutta lähinnä aamulla hymyilyttää jos olen nähnyt hänestä kuumia unia. :D

      Eri asia tietty jos nykyisessa suhteessa ei ole tyytyväinen ja oikeasti haikailee exää. Mutta jos miettii ainoastaan yhden unen perusteella että tarkoittaako se nyt ikävöintiä, ni en kyl innostuis ajatuksesta vielä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 134
      1652
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      206
      1052
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      731
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      255
      583
    5. 31
      520
    6. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      509
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      494
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      187
      478
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      446
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      423
    Aihe