Miespuoliset ystävät keksivät teräsmieskisahaasteen itselleen ja siinä sivussa haastelivat meitä naisiakin. Olen kohta 40 kymmenen ja takana on nuoruusvuosina mm. yleisurheilua (pituutta, satasta yms.) ja ratsastusta. Nuo teräsmieskisojen lajit ovat ainakin itselle ihan sopimattomia. En vaan ole tehty millään muotoa kestävyysurheilijaksi. Keksittekö mitään muuta lajia, jonka avulla voisin vastata haasteeseen - treenata talven ja osallistua syksyllä sitten johonkin skabaan. Itselle ei tule mitään mieleen - kaikki meille "vanhuksille" suunnatut harrastekisat ovat joukkuelajien tai sitten noiden kestävyyslajien puolella. Ratsastus on pois suljettu, henkilökohtaisista syistä.
Haastelaji
1
100
Vastaukset
- ssooppii
Jos sinun pitäisi siirtyä veteraaneihin. Veteraaniurheiluliitossa on yli 300 seuraa. Kilpailuja järjestetään etenkin yleisurheilussa, hiihdossa ja luistelussa. Ehkä tuo yleisurheilu voisi olla sinun heiniäsi, ellet sitten suuntaa ihan muualle. Aloita vaikka pikaluistelu.
Kyllähän se kestävyys kehittyy reenaamalla, ja kestävyysominaisuudet säilyvät ja kehittyvät ikääntyessä paremmin kuin nopeusominaisuudet.
Veteraanikisoja järjestetään kansallisella tasolla, ja sitten on Euroopan ja MM -kisoja. Osa noista veteraaneista matkustaa ahkerasti kisoissa ulkomaita myöten. Sinne vain juoksemaan satasta ja hyppäämään pituutta.
http://www.svu.fi/liitto/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14711322- 278063
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565840Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1594522Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314306Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas824160- 843448
- 803206
- 471689
- 391602