Mistä haetaan esteettömyystodistus, kun menen ukrainalaisen naisen kanssa avioliittoon täällä Suomessa, ja onko luotettava todistus?
esteettömyystodistus
6
439
Vastaukset
- Brush-Uncle
Jos tarkoitat todistusta itsellesi, niin tuollainen löytyi googlettamalla: "hääpari voi pyytää avioliiton esteiden tutkimista joko morsiamen tai sulhasen kotiseurakunnan kirkkoherranvirastosta tai jomman kumman kotipaikkakunnan maistraatista. Avioliiton esteiden tutkinta kestää seitsemän vuorokautta, ja on voimassa neljän kuukauden ajan. Mikäli teitä ei vihitä kotiseurakunnassa, tulee esteettömyystodistus itse huolehtia mukaan vihkitoimitukseen." Jos taas tarkoitat todistusta morsiamellesi, niin Ukrainasta tietysti.
- sama 5
Morsiamelle tarkoitin esteettömyystodistusta,tietty Ukrainasta se tulee, mutta voiko siihen luottaa,,??? jos vaikka väärennetty???näinkin on tapahtunu..
- Brush-Uncle
Ukrainan viranomaisilta ei voi saada väärennettyä. Väärentäjiltä ainoastaan voi saada väärennetyn, jos sellaista tarvitaan. Teidän tapauksessa tuskin tarvitaan. Eli morsiamesi kyllä tietää, tai voi ottaa selvää, mistä saa laillisen.
- jay3
ja kaikki asiakirjat tulee laillistaa suomen edustossa, jotta ne ovat lainkelpoisia Suomessa.
- Anonymous 1966
Siis tuo todistus tulee laillistaa Ukrainan paikallisen viranomaisen toimesta, Ukrainan ulkoministeriössä sekä Suomen suurlähetystössä.
Ihan vain tarkistuksen vuoksi.
Tuon todistuksen tuotte sitten maistraattiin jossa esteet tutkitaan niin kirkkoon kuuluvilta kuin kuulumattomilta henkilöiltä. - huijattu mies
Anonymous 1966 kirjoitti:
Siis tuo todistus tulee laillistaa Ukrainan paikallisen viranomaisen toimesta, Ukrainan ulkoministeriössä sekä Suomen suurlähetystössä.
Ihan vain tarkistuksen vuoksi.
Tuon todistuksen tuotte sitten maistraattiin jossa esteet tutkitaan niin kirkkoon kuuluvilta kuin kuulumattomilta henkilöiltä.Kannattaa kuitenkin olla varovainen,huijatuksikin voi tulla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713115
- 922885
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301- 181280
Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232