Eikös lomapalkka lasketa jos on tuntityöläisenä niin keskitunnit kertaa lomapäivät kertaa keskituntiansio? Eli itse laskin omani näin 24 päivää kertaa 6.65h/päivä kertaa 10.80e/h = 1723.68e vai meneekö se ollenkaan niin koska työnantaja on saanut lomapalkaksi 1374.87 ? Toinen hassu juttu oli että oli ottanut veroja 2788.84e palkasta 12% verolla peräti 568.85e vaikka itse saan summan 334.56e.. Olenko itse niin tyhmä etten tajua nuita vähennyksiä vai onko tässä tapahtunut virhe?
lomapalkan laskeminen
tyttö87k
3156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://saituri.org/ajankohtaista/nain-lasket-lomarahasi/
Tuolla on neuvoja. Menet harhaan laskennassa jo siinä, että kaavassa ei käytetä tuntipalkkaa, vaan keskimääräistä päiväpalkkaa. Ja kerroinkin on väärä, jos sinulla on 24 kertynyttä lomapäivää. Silloin kerroin on 22,2.
Mitä taas veroihin tulee, niin palkasta pidätetään muutakin, kuin vero. Lisäksi siitä pidätetään työeläke- ja työttömyysvakuutusmaksu.
Lisäksi pitäisi tietää, oletko valinnut verokorttiisi kuukausittaisen tulorajan tai vuositulorajan. Ja ylittyykö jompi kumpi noista rajoista, jolloin pidätettävä prosenttikin muuttuu.
Miksi kenenkään pitäisi maksaa sinulle lomailusta eli tekemättömästä työstä? Tuota kutsutaan myös työnantajalta varastamiseksi.
Palkka lasketaan siten, että nykyistä ansiotasoa alennetaan. Ei se sen vaikeampaa sen palkan laskeminen ole.
Joka firmassa on oma palkanlaskija, ja se on yleensä henkilöstöpäällikkö tai hr-päällikkö.