Miten kertoa anopille?

Anopin_painajainen

Meidän suhde kun alkoi vuosia sitten, niin heti ensimmäisen kerran kun anoppi näki minut, hän alkoi huutamaan minulle ja siitä saakka hän on aina inhonnut minua yli kaiken. Hän ei edes yrittänyt olla ystävällinen ja vuosien aikana tilanne ei muuttunut miksikään.

Anoppi on sellainen, että hän haluaa kontrolloida ja määrätä tyttärensä elämää vaikka tyttö on yli 40 vuotias. Anoppi kävi välillä lasten siivellä nuuskimassa paikkoja, kun emme olleet paikalla ja yritti määräillä tytärtään joka asiassa.
Anoppi paukahti aina kylään ilmoittamatta mitään ja yritti jatkuvalla syötöllä puuttua elämäämme. Hän on ilmeisesti kokenut minut jotenkin uhkana, kun ei ole pystynyt määräilemään tyttärensä elämää niin paljon. Tämä anoppihelvetti kesti vuosia ja sitten meille tuli ero.

Anoppi on ollut erosta enemmän kun tyytyväinen. Hän pääsee nyt yrittämään kontrolloimaan täysillä tyttärensä elämää.Tällä hetkellä tilanne on se, että päätimme vaimon kanssa yrittää suhdetta uudelleen. Nyt on mennyt pitkän aikaa hyvin, mutta kaiken joutuu tekemään salaa anopilta. Onko kellään neuvoa millä anopille pystyy puhumaan asiasta? Minä itse kertoisin saman tien anopille ja olen myös sitä mieltä, että vaimon kuuluisi kertoa anopille. Hän ei kumminkaan uskalla kertoa ja minun mielestä ei ole mitään järkeä ettei vaimo pysty olemaan rehellinen omalle äidilleen. Äitiä täytyy pelätä paljon ettei uskalla kertoa.

On todella ikävää, että joutuu kaikki tapaamiset ja yhteinen aika viettää salaa anopilta. En edes pysty menemään vaimon asunnolle, kun hän pelkää, että anoppi tulee. Ainoastaan silloin pystyy menemään vaimon luokse, kun anoppi on eri kaupungissa. Jollain teistä on kanssa ollut vaikea anoppisuhde ja olisi kiva saada neuvoa.

3

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R.I.P. :)

      Onkohan kukaan koskaan ajatellut, että oma käytös saattaa johtaa siihen, että lapset ja muu suku vain odottaa sitä onnen tilaa, joka seuraa, kun aika vihdoin pirttihirmusta jättää ja hänet on kuopattu graniittikiven alle.

      Narsistit varmaan uskovat olevansa sekä täydellisiä että kuolemattomia.

    • mek

      Ainoa asia millä pääset anopista eroon on että sanot suoraan mitä ajattelet ja jos anopilla ei miestä niin kerrot että hanki mies ja joka nussiin anopille hyvän mielen ja se siitä. Itse miehnä olen aina sanonut suoraan naisteni äidille jos rupeaa silmille hyppimään ja nykyisen naiseni jonaka kanssa jo yli 20v ja yksi lapsi niin anoppi yritti tehdä minusta autokuskia kun olimme kylässä mutta ei onnistunut kun ei kiinnostanut ketään roudata paikasta toiseen ja taisin 2-4 kertaa 10 vuoden aikaana suostua mutta Sen hoidasn hoiti tyttärensä jollamyös ajokortti. Ei muuta kun sanot suoraan anopille että me tehdään niinkuin halautaan ja hänen mielipiteensä ei kiinnosta ja kerrot että suomessa 18v täyttäneellä henkilöllä on itsemääräämisoikeus. Toinen tapa on että muutatte jonnekkin etteette kerro anompille mitään ja osoite ja puhelinnumerot salaisiksi ja se siitä. Muutama vuosi sitten yksi äiti yritti kadonnen tyttärensä julistaa kuolleeksi kun ei ollut kuullut hänestä seitsemään vuoteen niin tytär ilmoitti viranomaisille että elossa ollaan mutta hänen äidilleen ei saa ilmoittaa missä asuu ja ei halunnut olla missään tekemisisää äitinsä kanssa kun puuttui liikaa hänen elämäänsä. Missä on naisesi omatahto ja ajatella että tehdään niinkuin halutaan ja eikä tehdä niinkuin mami sanoo. Ota luulot pois anopiltasi ja käske painia hevonkuuseen niin helpottaa.

      • Muuttokuorma

        Onko syytä puhua mitään anopille? Omistaako anoppi vaimon asunnon, vai miksi hän yhä asuu siinä kontrollin alla?
        Anoppia ei kiinnosta suhteenne, ja riita syntyy jos kerrotte.

        Sopivassa tilaisuudessa vain ilmaannutte yhdessä paikalle ja jos asiasta tulee kysymyksi, sanotte, että välinne ovat taas kunnossa.
        Anopille selvät sävelet: Ei kuulu sinulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe