Kellään kokemuksia hoitovirheestä?

Olen saanut vakavan taudin osittain terveyskeskuksen hoitovirheen vuoksi. Haluaisin kuulla muiden kohtaloita, jos jollakulla on ollut vastaavanlaisia kokemuksia tai epäilyjä. Miten asian esilleottamiseen hoitopaikassa on suhtaudutta, lakaistu pelkästään maton alle tai leimatttu hankalaksi?

Minusta tuntuu vastenmieliseltä ajatus, että joudun valittamaan hoitovirheestä, vaikka toisaalta haluaisin hakata tavaroita pitkin seiniä sen takia.
7135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onhan niitä. Esimerkiksi narkolepsia. Terveyskeskuksen henkilökunta tekee, kun ylemmältä taholta annetaan käsky. Ei ne tiedä, onko toimenpiteet turvallisia. Samoin on lääkityksen laita. Jopa statiinilääkitystä suosittiin takavuosina.

Äänestä
  • Aivan, mullekin määrättiin taannoin kolesterolilääkkeenä jotain ihmeen quadran-rakeita. Ne aiheuttivat sen, että kun kävi vessassa isommalla asialla, oli kuin hevosraspilla olisi vedelty pitkin peräaukon reunoja. Suoli repeytyi haavoille ja vielä vuosia jälkeenpäin ulostettaessa oli tunne kuin karkeanpuoleista sepeliä olisi ulos tunkenut. Tuollaisia virheitä siis tehdään.

    Äänestä

Virheitä sattuu jatkuvasti.
Hoitopaikassasi on potilasasiamies jolta saat ohjeita asian etenemisesssä.
Kantelu esim eduskunnan oikeusasiamiehelle Aluehallinhokeskukseenkin voi kannella,mutta se ei tuo tulosta.
Jokatapauksessa kannattaa valittaa ,jokainen kantelu tuottaa jonkinlaista palautetta vaikka et voittaisikaan
Opettele käyttämään puhelimen nauhoitusta. Puoskarit on tunnettuja huonosta muististaa.

Äänestä

Niitä tosiaan sattuu. Googlaa hoitovirhe ja löydät jopa ryhmiä joille asia on tuttua.

Äänestä

Suosittelen eduskunnan oikeusasiamiestä. Ainoa joka puuttuu potilaanoikeuksiin

Äänestä

Olen tehny monet valitukset niistä ei ole mitään hyötyä,mutta aina voi yrittää.Lääkäreillä on tunnetusti "hyvä veli-verkosto"melkein mafiaan"verrattavissa.
Jos valitat heidän toimistaan esim. lääninlääkärille niin se on aivan turhaa.Ei korppi korpin....
virallinen valituskoneisto jauhaa ja siirtelee papereitasi virastosta toiseen,lopputulos on jo ennalta arvattavissa -potilaan kannalta epäedullinen.
Asiantuntijalääkäri puolustaa sitä lääkäriä jota syytetään vaikka itse tietää että hän on
väärässä.Paljon olisi tekemistä tässä asiassa suomessa.

Äänestä

Saamani hoitovirheet on lakaistu maton alle oppimatta virheistä. Aina ne potilas- ja ihmisoikeuksien rikkomukset on unohdettu saman tien Satakunnan sairaanhoitopiirissä ja Euran arvauskeskuksessa.

Valita suoraan eduskunnan oikeusasiamiehelle, kuten toinenkin suositteli. Valvira käyttää "hyväveli-verkostoa" ja puolustaa henkilökuntaa, samoin potilasasiamies virkanimestään huolimatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaikea valitaa kirjoitti:

Olen saanut vakavan taudin osittain terveyskeskuksen hoitovirheen vuoksi. Haluaisin kuulla muiden kohtaloita, jos jollakulla on ollut vastaavanlaisia kokemuksia tai epäilyjä. Miten asian esilleottamiseen hoitopaikassa on suhtaudutta, lakaistu pelkästään maton alle tai leimatttu hankalaksi?

Minusta tuntuu vastenmieliseltä ajatus, että joudun valittamaan hoitovirheestä, vaikka toisaalta haluaisin hakata tavaroita pitkin seiniä sen takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu