Jes! Vihdoinkin tärppäsi työnhaku kun siirryin Typin asiakkaaksi. Sain nimittäin todella iloisia uutisia puhelimitse, kuntouttava työtoiminta alkaa jo heti huomenna! Voi jee, ajatella vihdoinkin pääsen töihin! Ja näyttämään osaamiseni! Kyllä nyt olen niin onnellinen :) Mahtaa teitä työttömiä nyt käydä kateeksi kun meikäläinen pääsi työmarkkinoille ja rupeaa hankkimaan rahaa! :P
Sain töitä :-)
Onnellinen työmies
6250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olin onnellinen puolestasi tohon viimeiseen lauseeseen saakka.
Kuntouttava työtöiminta ei ole palkkatyötä muuta kuin
kirjoituksesi viimeisen lauseen perusteella helppo ymmärtää miksi olet ollut työttömänä.
Nauti nyt täysin rinnoin saamastasi työpaikasta! Ole mies!! Käyttäydy siellä kunnioittavasti ja ole ajoissa aamulla paikalla!! Tee työsi tunnollisesti ja ole nöyrä!! Älä valita mistään vaikka sinua kuinka jurppisi jotkin asiat tai henkilöt!! Jos hoidat homman hyvin voit saada jatkaa siellä!! Muista laittaa palkasta aina säästöön vähintään 500e!! Olet käytännössä voittanut lottovoiton josta me olemme ylpeitä puolestasi!!
Vaikka edellisissä viesteissä, kuten ehkä aloituksessakin, on luettavissa hieman sarkastinen sävy, niin suosittelen oikeasti käyttäytymään asiallisesti. Ajoissa töihin ja tunnollisuutta ja kunnioita niin työkavereitasikin kuin esimiehiä. Tämä nimittäin saattaa olla se haluamasi ponnahduslauta kohti parempia töitä. Tuskin voit kieltää, etteikö työnteko ja paremmat ansiot sinuakin kiinnosta. Tee unelmistasi totta!
Aina kun pomo kysyy jotain , niin kannattaa pieraista kunnioittavasti ja tämä takaa sen että muutut uraohjukseksi joka lentää helposti seuraavalle tasolle.