Keskuspuistokadun koivut

taitavat olla kuolleet kuivuuteen, kunne ole satanut ja en ole nähnyt kasteltavan, ja eihän sade pääsisikään niiden pikku juuriin kun on muovisuojus?
19187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tarkoitin siis niitä tänä kesänä istutettuja koivuja.

Äänestä
  • Ootko kytännyt koko ajan? Todennäköisesti et eli ovat sillä välin käyneet kastelemassa,, kun et ole kytännyt.

    Äänestä

  • Vihreää kirjoitti:

    Ootko kytännyt koko ajan? Todennäköisesti et eli ovat sillä välin käyneet kastelemassa,, kun et ole kytännyt.

    Kyllä olen katsonut ihan koko ajan. Ruskistuvat vaan ruskistumistaan.
    Eivät kestä talvea.

    Äänestä

Syyskesällä koivunlehdet yleensäkin ruskettuu ja kellastuu"

Äänestä
  • Ei vielä ole syksy.

    Äänestä

  • sananen kirjoitti:

    Ei vielä ole syksy.

    on syyskesä ja isotkin koivut jo kellastuu...

    Äänestä

  • vieläonkesääjäljell kirjoitti:

    on syyskesä ja isotkin koivut jo kellastuu...

    jotku näyttävät kyllä menehtyneiltä.

    Äänestä

  • 8 + 7 kirjoitti:

    jotku näyttävät kyllä menehtyneiltä.

    Kapakasta tulijat ovat virstanneet niiden päälle. Olen nähnyt omin silmin. Ei sellaista mikään kasvi kestä.

    Äänestä

  • Liisa. kirjoitti:

    Kapakasta tulijat ovat virstanneet niiden päälle. Olen nähnyt omin silmin. Ei sellaista mikään kasvi kestä.

    Kyllä virtsa on kaiken kasvun tappaja. Portinpielessä on koko kesän olleet mustat kohdat niillä paikoilla, joihin koirat pysähtelevät.

    Äänestä

Sorry te taaplaajat, virtsahan on mitä parhain kasvun parantaja siis typen lähde.

Äänestä
  • Kerro missä on kukkamaasi, johon virtsaat, niin tulemme katsomaan!

    Äänestä

  • ihmemaako kirjoitti:

    Kerro missä on kukkamaasi, johon virtsaat, niin tulemme katsomaan!

    Eihän nyt ollu kyse mistään kukkamaasta, vaan istutuskoivuista. Kyllä ne kusemisen kestää ja vaikka muutaman koiran ulosteen.
    Nykyäänkin kaikki peruna ja muutkin pellot lannoitetaan virtsalla ja muilla ulosteilla.
    Ja niistä tuleva sato tuntuu kelpaavan mukisematta kaikille.

    Äänestä

Taaplaaja ei virtsaisi kukkapenkkiin mutta tietää jotain biologiasta.

Äänestä
  • Tuore virtsa ja koirankakka (kompostoitunakin) ovat myrkkyä kaikelle kasvillisuudelle.
    Kyllä kevät/kesä taimen istutuksessa runsas kastelu on a ja o. Kuoppa pitää olla kumminkin niin tehty, ettei vesi jää seisomaan yhteen paikkaan.

    Äänestä

  • jotaintietävä kirjoitti:

    Tuore virtsa ja koirankakka (kompostoitunakin) ovat myrkkyä kaikelle kasvillisuudelle.
    Kyllä kevät/kesä taimen istutuksessa runsas kastelu on a ja o. Kuoppa pitää olla kumminkin niin tehty, ettei vesi jää seisomaan yhteen paikkaan.

    Kummallista, että kesä ja syksy on näin kuiva. Kaipa istuttajat laskivat sateen varaan eikä raha riitä lisäveteen.

    Äänestä

Metsäpalovaroitus se vaan jatkuu...nautitaan siitä, eli kuulakkaita päiviä suht. lämmintä mutta yölla viileää.......kesä jatkuu ja keväällä sitten nähdään onko koivut vielä hengissä.

Äänestä
  • Mutta olisihan sen voinut varmistaa kastelemalla.

    Äänestä

  • Joko se kevät tuli?

    Äänestä

  • taimet on rahaa kirjoitti:

    Mutta olisihan sen voinut varmistaa kastelemalla.

    Myös kävely"kadulta" on kuollut puita, joita nyt katkotaan pois.
    harmittaa kun tehdään kalliita istutuksia ja sitten ei huolehdita kastelusta. Ihmisille maksetaan että ovat laiskoina mutta ei makseta että kastelisivat istutukset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruskeaa kirjoitti:

taitavat olla kuolleet kuivuuteen, kunne ole satanut ja en ole nähnyt kasteltavan, ja eihän sade pääsisikään niiden pikku juuriin kun on muovisuojus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu