mistä tiedän

Kuinka paljon pitää syödä päivän aikana hiilareita ja protskuja 158/89 on mitat
672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hiilihydraattia ehkä 7 g per painokilo ja proteiinia alle gramma per painokilo.
Tai jos haluaa Zone-dieettiä, siitä on kirjoittanut Barry Sears.

Äänestä

Iltalehden painopäivyristä voit laskea arvon kulutuksestasi. Proteiinia pitäisi syödä ainakin 1,5 g / lihaskiloasi kohti, jotta lihas säilyisi. Hyviä öljyjä vähintään 25 %, enintään 35 %. Loput sitten hyviä hiilareita. Kehonkoostumusmittaus voisi kertoa suuntaa, mutta voit itsekin arvoioida. Voisi olla esim. 35-40 kg lihasta tuosta painostasi?

Mutta ei tuo niin ydinfysiikkaa ole. Huomaat että aika vähällä ruualla tulee kalorit täyteen. Siksi olisikin hyvä syödä hurjan paljon kasviksia.

Hedelmiäkään ei pitäisi syödä enempää kuin yksi päivässä kun laihduttaa. Marjoja sen sijaan voi syödä esim. rahkan kanssa välipalana.

Kahdella lämpimällä aterialla kummallakin esim. yksi broilerin rintafile, kämmenen kokoinen läntti rasvatonta jauhelihaa tai kalaa. Lisäksi kasviksia.

Välipaloille ja aamiaiselle myös proteiinia, jotta nälkä pysyy poissa ja lihas säilyy.

http://www.iltalehti.fi/painopaivyri/?ref=kn

Äänestä

Jos on tarkoitus laihduttaa, niin kromi saattaa olla hyödyllistä. Kuumentamatonta hunajaa silloin tällöin, että tehostuu ruoansulatus. Luontaistuotekaupoissa on myyty erilaisia puhdistuskuureja. Sitruunamehu saattaa puhdistaa (itse puserrettu, kuumentamaton). Sipulit raakoina (salaatissa) toimivat veritulppia ja kolesterolia vastaan. Kamomillateen kumariini toimii veritulppia vastaan. Jos on karstaa suonissa, sitä voivat pestä pois saponiinit (orapihlaja, hevoskastanja, neidonhiuspuu, koivunlehdet), mutta niiden annostelussa on oltava varovainen, jos karstaa on paljon. Pakkauksessa ohje 25-30 tippaa tms., mutta itselläni on riittänyt noin viisi. Kipuja jos liian paljon tai liian harvoin.

Äänestä
  • Luontaistuotekaupan puhdistuskuurit ovat huuhaata. Kromista on hyötyä vain niille, joiden makeanhimo johtuu kromin puutteesta - erittäin harvinainen tila.

    Hiilihydraattien ja proteiinien määriä ei tarvitse kovin tarkkaan miettiä, kun muistat muutaman yksinkertaisen nyrkkisäännön:
    - ruoka-annoksesta ainakin puolet pitäisi koostua kasviksista
    - jokaisella aterialla pitäisi olla jotain proteiinipitoista
    - ateriarytmin pitäisi olla säännöllinen, liian pitkistä ruokaväleistä voi seurata ahmimishimoa
    - syö tarpeeksi, kitukuureista ei pitemmän päälle ole hyötyä
    - muista hyvät rasvat (kalasta ja kasviöljyistä)

    Hedelmiä ja marjoja voi syödä sen verran kuin maistuu, niissä on niin paljon hyädyllisiä ravintoaineita, että niiden vältteleminen painon vuoksi on turhaa. En ole koskaan kuullut kenestäkään, joka olisi lihonut liiallisen hedelmiensyönnin vuoksi.

    Hedelmiä voi toki syödä liikaa, silloin seurauksena on ripuli ja vatsakivut.

    Äänestä

  • Vanha Jojo kirjoitti:

    Luontaistuotekaupan puhdistuskuurit ovat huuhaata. Kromista on hyötyä vain niille, joiden makeanhimo johtuu kromin puutteesta - erittäin harvinainen tila.

    Hiilihydraattien ja proteiinien määriä ei tarvitse kovin tarkkaan miettiä, kun muistat muutaman yksinkertaisen nyrkkisäännön:
    - ruoka-annoksesta ainakin puolet pitäisi koostua kasviksista
    - jokaisella aterialla pitäisi olla jotain proteiinipitoista
    - ateriarytmin pitäisi olla säännöllinen, liian pitkistä ruokaväleistä voi seurata ahmimishimoa
    - syö tarpeeksi, kitukuureista ei pitemmän päälle ole hyötyä
    - muista hyvät rasvat (kalasta ja kasviöljyistä)

    Hedelmiä ja marjoja voi syödä sen verran kuin maistuu, niissä on niin paljon hyädyllisiä ravintoaineita, että niiden vältteleminen painon vuoksi on turhaa. En ole koskaan kuullut kenestäkään, joka olisi lihonut liiallisen hedelmiensyönnin vuoksi.

    Hedelmiä voi toki syödä liikaa, silloin seurauksena on ripuli ja vatsakivut.

    Ruoan energian palamiseen tarvitaan kuumentamattomista kasviksista entsyymejä. Entsyymejä tuhoavat kuumennus, säteilytys ja säilöntäaineet. Toki sylkeenkin muodostuu entsyymejä, mutta osa tarvitaan ruoasta.

    Äänestä

Colonic plus -puhdistuskuuri sisältää em. saponiineja. Purkissa suositeltiin 6 tablettia per päivä, mutta poltetta ja repivää kipua oli jaloissa jo yhdelläkin, ainakin jos otin illan viimeisellä aterialla. Vuosien varrella kipu on vähentynyt sääristä ja siirtynyt nilkkoihin päin, sitten jalkateriin. Matti Tolonen olisi ehkä selittänyt kipua johtuvaksi hapetusstressistä (härskiintynyttä kolesterolia suonissa aiheuttamassa tulehduskipuja), tai lääketieteen alalta löytyy rasvatulehduksen käsite, muistaakseni lipidoosi. Kyseisen tyyppinen kipu on vähentynyt antioksidanteilla, esim. vihreällä teellä. Keskustelussa aiemmin mainittu neidonhiuspuu kai sisältää antioksidantteja. Olisi ehkä parempi vaihtoehto tuon mm. koivunlehteä sisältävän Colonic Plus -tuotteen asemesta. Ei huuhaata kaikki puhdistuskuurit, mutta antioksidanttien vaikutus on erilaista: joku pitkäkestoisempi, joku lyhyempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läskiä kirjoitti:

Kuinka paljon pitää syödä päivän aikana hiilareita ja protskuja 158/89 on mitat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu